Kış lastiği uygulaması başladı mı? 2016 Kış lastiği takmama cezası merak ediliyor

Kış lastiği uygulaması başladı mı? 2016 Kış lastiği takmama cezası merak ediliyor

Kış lastiği uygulaması pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Kış lastiği uygulaması için artık son bir kaç gün kaldı. 1 Aralık Perşembe gününden itibaren kış lastiği uygulamasına geçilecek. Kış lastiği uygulamasına uymayanlar için yüksek ceza işlemleri uygulanacak.

Kış lastiği uygulaması başladı mı? 2016 Kış lastiği takmama cezası merak ediliyor

Zorunlu kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı sürücüler tarafından merak edilmeye başlandı. Milyonlarca sürücü kış lastiklerini en son hangi tarihte taktıracaklarını araştırıyorlar. Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2016 tarihinde başlayacak. Kış lastiği olmayan araçlara 602 lira ceza kesileceği bildirildi. 

​Zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına çok az bir zaman kaldı. Milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren açıklama geldi. Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık Perşembe günü başlayacak. Kış lastiği bulunmayan araçlara 602 lira para cezası kesilecek. 

Zorunlu kış lastiği takma uygulaması, 1 Aralık perşembe günü başlıyor. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak.

CNNTürk'te yer alan habere göre; Yasak, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Söz konusu uygulama, 1 Nisan'da sona erecek.


 
Uygulama, kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatıldı.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince, 1 Aralık 2015-1 Nisan 2016 arasında 87 araç sahibine 51 bin 227 lira, Emniyet Genel Müdürlüğünce 2 bin 927 araç sahibine 1 milyon 722 bin 405 lira, Jandarma Genel Komutanlığınca da 299 araç sahibine 177 bin 487 lira ceza kesildi.

Geçen kış şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 3 bin 313 ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkları için toplam 1 milyon 951 bin 119 lira para cezası uygulandı.

'KIŞ LASTİĞİ ALIRKEN/KULLANIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER'
- Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.
- Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırtedebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S (Mud&Snow - Çamur ve Kar), M+S ve Snowflake veya Snowflake sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa kış lastiğidir.
- Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmeli.
Eskişehir'de 22 yıldır lastik tamiri ve satışı yapan Fahri Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış lastiği konusunda geçen yıla göre bu yıl vatandaşların daha duyarlı olduğunu söyledi.
Lastik değişimlerinde vatandaşların çoğunun gerekli bilgiye sahip olmadığını belirten Kaya, "Aracımızın nasıl bir lastiğe uyumlu olduğu genelde araç kapılarının içinde belirtilmiştir. Fakat çoğumuz bu yazıları okumuyoruz bile. A ile başlayıp F grubuna kadar giden lastik çeşitleri, aslında aracın hız esnasında ne kadar mesafede duracağını, yol tutuşunu bize anlatıyor. Bilinçli lastik değişimi hayat kurtarır." dedi.
Kaya, araç ruhsatlarında maksimum ağırlıkların yazdığını ve buna göre lastik kullanılmasının gerektiğini anlatarak, şunları söyledi:
"Örneğin A grubu bir lastikle B grubu bir lastiğin takılı olduğu araç saatte 80 kilometre hızda frene basarsa A grubu lastiğimiz 8 metre daha erken durur. Bunu F grubuyla karşılaştırdığımızda ortaya çıkan durma mesafesi saatte 80 kilometre hızda 32 metreye kadar çıkıyor. Bu yüzden lastik alımı ya da değişimlerinde müşterilerimizin bilinçli olması gerekiyor. Elbette fiyatlar müşteriler için önemli fakat canları daha önemli. Geçen seneye göre fiyatlarda yükselme var. İthal mallardaki vergiler, kilo başına kargo vergileri fiyatları yükseltti. Geçen sene 150-160 lira olan bir lastiğin bu seneki fiyatı 225-260 lira arası değişiyor."
- "TÜVTÜRK bilinçli hareket ediyor"
Kaya, maksimum ağırlığıyla lastik orantılarının tutmaması halinde TÜVTÜRK istasyonlarında araçların vize işlemlerinin onaylanmadığını belirtti.
Avrupa'da yıllardır işleyen sistemin Türkiye'de yeni olduğuna işaret eden Kaya, "Çoğu lastik değişimine gelen müşterilerimiz muayeneden geçemediğini söylüyor. Sebebi ise işte bu araç ağırlığı ve lastik orantısı. Bugünlerde kış lastiğinin zorunluluğundan dolayı çok yoğunuz. Bırakın aracınızı getirip hemen değişim yapmayı 4-5 gün sonrasına randevu verebiliyoruz. Araç kullanıcılarımıza tavsiyemiz de bu durumu zorunluluk olarak değil, duyarlılık olarak görmeleri." sözlerine yer verdi.
Aracının lastik değişimi için gelen Murat Dumlupınar da "Aracımı yeni aldığım için kış lastiklerimi de sıfır aldım. Mühim olan canımız. Allah korusun, bir kaza durumuna sebebiyet vermemek için duyarlı olmak lazım." ifadesine yer verdi.

kış lastiği uygulaması zorunlu kış lastiği uygulaması cezası kış lastiği takmama cezası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü