KHK ihraç edilenlerin listesi açıklandı 22 Kasım Kanun Hükmünde Kararname tam metin pdf

KHK ihraç edilenlerin listesi açıklandı 22 Kasım Kanun Hükmünde Kararname tam metin pdf

Hain darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturmalarında 70 bine yakın memur görevden uzaklaştırma almıştı. Bugün Kanun Hükmünde kararname açıklandı. KHK ile ihraç edilen memurların isimleri liste olarak isimleri açıklandı. Bugün yayımlanan yeni KHK (677) ile bağlı olduğu kurumlardaki görevlerinden ihraç edilen 5 bin 749 kamu çalışanının tam listesi haberimizde.

KHK ihraç edilenlerin listesi açıklandı 22 Kasım Kanun Hükmünde Kararname tam metin pdf

FETÖ soruşturması kapsamında görevinden uzaklaştırılan memurların akibetleri bugün belli oldu. Görevden uzaklaştırılan 5 bin 749 kamu çalışanının görevden ihraç edildiği açıklandı. Bunun yanısıra 155 kamu görevlisinin yeniden görevine iade edildiği bildirildi. Görevden ihraç alan ve göreve iade edilen kamu görevlilerinin isim listesi haberimizin devamında sizlerle. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilenler

Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edilenler

Emniyet Genel Müdürlüğünden ihraç edilenler

Diğer Kamu Kuruluşlarından ihraç edilenler

Göreve iade edilen kamu görevlileri

Kapatılan Dernekler

Kapatılan Basın Yayın Kuruluşları

Yeniden Açılan Özel Sağlık Kuruluşları

Yeniden Açılan Vakıflar

Yeniden Açılan Dernekler

FETÖ ve terör soruşturmaları kapsamında başlatılan OHAL ve devamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uygulamaları ile birlikte görevden uzaklaştırılan 5 bin 749 kamu çalışanının isim listesi, özetle ihraç edilen polis, öğretmen, sağlıkçı, akademisyen ve kamu memurlarının tüm listesi ve diğer detaylar ile ilgili tüm güncel gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

2 YENİ KHK YAYIMLANDI
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 677 ve 678 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameler (KHK), Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

YENİ KHK İLE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILANLARIN TAM LİSTESİ - TIKLA

Yeni KHK ile ihraç edilenlerin isim listesi - Resmi Gazete

İÇİŞLERİNE BAĞLI KURUMLARDA UZAKLAŞTIRMA
Resmi Gazete'de yayımlanan 677 sayılı yeni Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) göre, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kurumlarında 2 bin 696, Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) bin 184, Sağlık Bakanlığında 752, Maliye Bakanlığında 526, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 131, Milli Eğitim Bakanlığında 119, Diyanet İşleri Başkanlığında 94, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 73, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 52, TRT'de 45, Milli Savunma Bakanlığında 23, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) 15, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) 14, Gençlik ve Spor Bakanlığında 13, Kültür ve Turizm Bakanlığında 11, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansında (TİKA) 1 olmak üzere toplam 5 bin 749 kamu çalışanı görevlerinden uzaklaştırıldı.

AÇIĞA ALINAN KAMU GÖREVLİLERİ GÖREVE NASIL DÖNER

 

Açığa alınan memur, polis ve öğretmenler göreve nasıl dönebileceklerini merak etmeye başladılar. Kamuda FETÖ temizliği devam ederken şuana kadar 90 bine yakın görevden alma olduğu açıklandı. Son olarak 12 bin 800 polis, 2400 öğretmen görevden alındı. Görevden alınan öğretmen, memur ve polislerin görevlerine hangi şartlarda dönebileceklerini haberimizde tüm detayları ile anlattık. 

12 bin 800 polisin görevden alındığı açıklandı. Görevden alınan yaklaşık 13 bin polisin isimleri merak edilmeye başlandı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardınan FETÖ çetesine yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. FETÖ çetesi ile bağlantısı olduğu düşünülen 12 bin 800 polisin yeniden göreve dönüp dönemeyeceği sorusu da akılları meşgul ediyor. 

FETÖ darbe girişimi sonrası İçişleri Bakanlığı tarafından 12 bin polis daha meslekten ihraç edildi. Peki 667 sayılı KHK kararlarıyla 4 Ekim ihraç edilen polislerin listesi yayınlandı mı? Toplam kaç polis açığa alındı? Emniyet, FETÖ/PDY soruşturmasında 2523'i amir olmak üzere 12 bin 801 polisi açığa aldı. Bu arada İçişleri Bakanlığı'nda da 37 personel görevden uzaklaştırıldı. İşte merak ettiğiniz tüm detaylarıyla açığa alınana polisler listesi hakkında ayrıntılar...

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli yaklaşık 13 bin polis açığa alındı. Yapılan araştırmalar sonunda 81 kentte açığa alınmasına karar verilen polislere  itibarıyla tebligatlar yapılacak. Peki kimler açığa alındı? Açığa alınan polisler isim listei ne zaman yayınlanacak? Aralarında çeşitli rütbelerde bulunan müdürlerinde olduğu yaklaşık 12 bin polisin örgüt ile bağlantısı olduğu iddia edildi. Operasyon kapsamında Ankara'da 1350, İzmir 570, Diyarbakır'da 650 ve Hakkari'de 350 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. İşte tüm detaylarıyla açığa alınana polisler listesi...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı gereği gece yarısı operasyonuyla gerçekleşen açığa almalar; vali değişikliklerinin ardından beklenen emniyet müdürleri kararnamesinden önce yapıldı. Görevden uzaklaştırılanlarla ilgili polis başmüfettişlerinin yapacağı soruşturma sonunda ihraçlar gündeme gelecek.

12 BİN POLİS 2 BİN AMİR VAR
Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yapılan açıklamada, 667 sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname"nin ikinci maddesinde belirtilen ve milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen 12 bin 801 personelin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Açıklamada, görevden uzaklaştırılanlardan 2 bin 523'ünün amir sınıfından olduğu kaydedildi.

81 İLDE ÇOK SAYIDA POLİS
Bakanlık 81 ilde çok sayıda polisin FETÖ/PDY üyesi şüphesiyle görevden uzaklaştırılması kararını aldı. Aralarında çeşitli rütbelerde bulunan müdürlerinde olduğu yaklaşık 12 bin polisin örgüt ile bağlantısı olduğu iddia edildi. Operasyon kapsamında Ankara'da 1350, İzmir 570, Diyarbakır'da 650 ve Hakkari'de 350 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. Açığa alınanların arasında üst düzey emniyet müdürlerinin de olduğu belirtildi. Bu alımların ihraç edilen polis memurlarına tebligatla iletileceği belirtildi.

HANGİ İLLERDE AĞIRLIK VAR?
Yapılan soruşturmalar kapsamında binlerce polis görevden el çektirilirken ağırlıklı olarak ihraç dalgası İstanbul ve Ankara illerinde yoğunlaşıyor. Operasyon kapsamında

Ankara'da 1350,

İzmir 570,

Diyarbakır'da 650,

Konya'da 203,

Kayseri'de 116,

Kocaeli'de 131

Hakkari'de 350

İstanbul'da 760,

Bitlis'te 278,

Siirt'te 220,

Kocaeli'de 145,

Tokat'ta 127,

Hatay'da 110,

Van'da 95,

Bilecik'te 90,

Samsun'da 90,

Artvin'de 76,

Kırşehir'de 56,

Giresun'da 52,

Çanakkale'de 38,

Tekirdağ'da 28 

Manisa'da 28 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. Açığa alınan polislere tebligatın bugün yapılacağı belirtildi.

ÖNCE SORUŞTURMA YAPILACAK
FETÖ darbe girişimi sonrası ihraç dalgası tüm yurtta devam ederken bunlarda en çok polisler ve MEB personelleri etkilendi. 15 Temmuz sonrası kamuda binlerce vatandaş ihraç edildi ve bu el çektirmeler OHAL kapsamında devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan polisler hakkındaki soruşturmayı polis başmüfettişleri yürütecek. Soruşturmalar sonucunda, FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu belirlenen polislerin meslekten ihraç edileceği öğrenildi.

İHRAÇ LİSTESİ YAYINLANDI MI?
Fetullahçı Terör Örgütü yapılanması tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası asker, polis, öğretmen, sağlık personeli, hakim ve savcı gibi çok sayıda kamu çalışanı açıpa alındı. Bu alımlar sonrası ise vatandaşların en çok merak ettiği ihraç listesinin yayınlanması oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde 12 bin polis 2 bin amir açığa alındı. Bu alımlara ilişkin kimlerin görevden el çektirildiği listesi yayınlanmadı. Bakanlık listeyi yayınlamayacak ve önce soruşturma ardından suçu olanlarla olmayanların ayrıştırılması yapılacak. Genel itibariyle ihraç şuan için yoktur. İlerleyen saatlerde soruşturma tamamlanacak ve FETÖ bağlantılı olan kişiler meslekten uzaklaştırılacak.

İhraç edilen polislerin tam listesi - 672 Sayılı KHK - 1 Eylül
Foto Galeri
İhraç edilen polislerin tam listesi - 672 Sayılı KHK - 1 Eylül
İŞTE TASFİYE LİSTESİ
672 sayılı KHK ile meslekten çıkarılan kamu görevlilerinin listesi şöyle:

TBMM'den 41

Sayıştay'dan 84

Danıştay'dan 83

Başbakanlık'tan 302

AFAD'dan 62

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'ndan 5

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan 116

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden 11

Diyanet'ten bin 519

Hazine Müsteşarlığı'ndan 67

RTÜK'ten 29

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 30

TMSF'den 12

TOKİ Başkanlığı'ndan 12

TİKA'dan 10

Türkiye Kalkınma Bankası'ndan 14

TRT'den 312

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 26

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan 3

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan 439

AB Bakanlığı'ndan 4

AB Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'ndan 3

AB Bakanlığı Türk Akreditasyon Kurumu'ndan 5

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 62

Türk Patent Enstitüsü'nden 13

KOSGEB'ten 71

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan 167

Türk Standardları Enstitüsü'nden 13

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan 39

Devlet Personel Başkanlığı'ndan 11

SGK Başkanlığı'ndan 605

İŞKUR'dan 130

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 90

İller Bankası Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü'nden 42

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden 120

Dışişleri Bakanlığı'ndan 215

Ekonomi Bakanlığı'ndan 39

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan 40

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ Genel Müdürlüğü'nden 25

Elektrik Üretim AŞ'den 109

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan 57

ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden 51

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nden 37

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı'ndan 20

Türkiye Elektrik İletim AŞ'den 159

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ Genel Müdürlüğü'nden 2

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden 54

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü'nden 61

Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü'nden 30

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'den 8

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nden 9

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ'den 6

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan 69

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden 138

YükseköğrenimKredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden 113

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlardan 733

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan 149

Rekabet Kurumu'ndan 15

İçişleri Bakanlığı'ndan 369

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden 31

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ndan 10

Kalkınma Bakanlığı'ndan 65

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ndan 1

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ndan 12

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ndan 1

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan 118

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşlardan 175

Maliye Bakanlığı'ndan 829

Gelir İdaresi Başkanlığından 813

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 14

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü'nden 16

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'nden 7

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ Genel Müdürlüğü'nden 1

Gayrimenkul AŞ Genel Müdürlüğü'nden 1

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'ndan 2

Kamu İhale Kurumu'ndan 11

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 28 bin 163

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 2 bin 18

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan 72

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nden 167

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden 18

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden 23

Türkiye Demiryolları Makineleri Sanayi AŞ Genel Müdürlüğü'nden 15

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nden 124

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden 138

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ'den 4

Türkiye Vagon Sanayii AŞ Genel Müdürlüğü'nden 2

Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ Genel Müdürlüğü'nden 35

TÜRSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ Genel Müdürlüğü'nden 36

Yükseköğretim kurumlarından (üniversiteler) 2 bin 346

SAVUNMALARI ALINACAK MI?
667 sayılı KHK'da, açığa alınanların savunmasının alınacağına dair bir hüküm yer almamaktadır. Değerlendirmeyi yapacak kurul; FETÖ'ye üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı tespit ettiğinde, kamu görevinden çıkarmayı teklif edecektir. Ancak değerlendirmenin yapılabilmesi için en temel insan hakkı olan savunmaya başvurulmasında büyük bir ehemmiyet bulunmaktadır.

BUNDAN ÖNCE 7 BİN 669 POLİS İHRAÇ EDİLDİ
Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan yeni kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) FETÖ'ye ağır darbe indirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan 672 numaralı KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 28 bin 163, üniversitelerden 2 bin 346, Sağlık Bakanlığı''ndan 2 bin 18, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bin 519,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan 439 olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan binlerce kişi meslekten atıldı. Ayrıca 7 bin 669 emniyet, 323 jandarma ve 2 Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ve 24 merkez valisi görevden uzaklaştırıldı.

İZMİR'DE FETÖ DALGASI

Ege Üniversitesi'nde ikinci FETÖ operasyonu düzenlendi. İkinci dalga FETÖ operasyonu'nda 14 kişi gözaltına alındı. 16 ilde düzenlenen operasyonda 44 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Operasyona 15 Temmuz darbe girişimi gecesi şehit olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Mustafa Varank'ın kardeşinden dolayı "Varank1 Operasyonu" ismi verildi.

MESLEKTEN ATILANA EMEKLİLİK ŞOKU

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında açığa alınan memurlar için prim ödeme uygulaması da değişti. SGK emeklilik keseneklerini yüzde 50 indirdi. "Sosyal medya üzerinden FETÖ'nün propagandasını yapmak, finansal destek sağlamak, doğrudan ya da dolaylı yardımda bulunmak suretiyle işbirliği yapmak" iddiasıyla açığa alınan memurlar için prim ödeme uygulaması değişti. SGK emeklilik keseneklerini yüzde 50 indirilirken, memuriyetten çıkartılanlar da emekli olamayacak.

FETÖ darbe girişimi sonrası İçişleri Bakanlığı tarafından 12 bin polis daha meslekten ihraç edildi. Peki ihraç edilen polislerin listesi yayınlandı mı? Toplam kaç polis açığa alındı? Emniyet, FETÖ/PDY soruşturmasında 2523'i amir olmak üzere 12 bin 801 polisi açığa aldı. Bu arada İçişleri Bakanlığı'nda da 37 personel görevden uzaklaştırıldı. 

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER GÖREVE NASIL DÖNER

 

Açığa alınan öğretmenler göreve nasıl döneceklerini araştırmaya başladılar. 2400 öğretmenin açığa alındığı açıklandı. Hain darbe girişiminin ardından FETÖ çetesi ile bağlantısı olan memurlara yönelik operasyonlar devam ediyor. 

Milli Eğitim Bakanlığından son dakika haberi geldi. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında 2 bin 400 öğretmen görevinden uzaklaştırıldı.

MEB'de FETÖ soruşturmaları kapsamındaki çalışmalar sürüyor. Bakanlık tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında 2 bin 400 öğretmen açığa alındı.

AĞRI'DA 26 ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI

Ağrı'da FETÖ ile bağlantıları tespit edilen 26 öğretmen açığa alındı.

Ağrı Valiliğinden yapılan açıklamada, "İlimizde FETÖ terör örgütü ile bağlantıları tespit edilen 26 öğretmen açığa alınmıştır" denildi.

UŞAK’TA 21 KİŞİYE FETÖ GÖZALTISI

Uşak'ta Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20 öğretmen ile 1 sigortacı gözaltına alındı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bu sabah, Uşak İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, önceden belirlenen çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda, 20’si öğretmen 1’i sigortacı, toplam 21 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Uşak Devlet Hastanesi’nde yapılan sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER 1 AYDIR EYLEMDE

Hatay'ın Samandağ İlçesi'nde Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin açığa alınması üzerine başlatılan oturma eylemi bir ayı geride bıraktı.

Eğitim- Sen Samandağ Şubesi tarafından Abdullah Cömert Alanı’nda düzenlenen eyleme çok sayıda eğitimcinin yanı sıra demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ve veliler de katılıyor. Eğitim-Sen’den konuyla ilgili yapılan açıklamada 223 üyelerinin açığa alındığı belirtilerek ‘Eğitim-Sen’in tüm üyeleri görevlerine iade edilene kadar kesintisiz eyleme devam edileceği’ belirtildi. Açıklamada “Keyfiliğe ve hukuksuzluğa karşı haklı direnişimizin 32’nci gününü geride bıraktık. Bugün yalnızca ekmek ve onur mücadelemiz için değil Ankara’da yitirdiğimiz canlar için de alandaydık. Anıları mücadelemizde yaşayacak” ifadesi kullanıldı.

AÇIĞA ALINAN MEMURLAR GÖREVE NASIL DÖNER?

 

Hedef; Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup kollamak ve illegal yapılanmalardan kurtarmaktır, ancak bunu yaparken “hukuk devleti” ilkesi terk edilmemelidir. Sürece bakıldığında; 15 Temmuz gecesi olanlar ile terör örgütü iddiasına dahil edilenlerin ayrı soruşturmalara tabi tutuldukları, bazı insanlar hakkında yalnızca disiplin soruşturmalarının yürütüldüğü görülmektedir. 1-Burada ölçü nedir? Olağanüstü hal ilanı ile insan hak ve hürriyetlerinin askıya alındığı kabul edilse bile, hukukun evrensel ilke ve esaslarından vazgeçilmemesi gerektiği tartışmasızdır.

Soruşturma ve kovuşturmalarda; “ceza sorumluluğunun şahsiliği”, “suçsuzluk/masumiyet karinesi”, “kusur”, “suçta ve cezada kanunilik” ile “dürüst yargılanma hakkı” ilkeleri esas alınmalıdır. Bu noktada bir tartışma olamayacağını söylemek isteriz. Ancak bir tarihin veya olayın esas alınması suretiyle sorumluluk tespit etmeye çalışmak hatalıdır.

Önemli olan, eylemin suça konu olup olmadığı ve o eylemi işlediği iddia edilen kişinin sorumlu tutulup tutulamayacağıdır. Terör örgütünün hiyerarşik yapısı içinde yer alan, örgütün amacı kapsamında işlenen suçlara bilerek ve isteyerek katılan veya örgüte sistematik şekilde hizmet edip destek verenlerin, sonradan örgütten ayrıldıklarını ilan etseler veya süreklilik arz eden hizmet ve desteklerini kestiklerini söyleseler bile sorumlulukları devam edecektir.

Bu kişiler talepleri halinde etkin pişmanlıktan yararlanabilirler. Örgütün varlığını bilen ve bu yapıya dahil olanların suç işleme kastı ile hareket edip etmedikleri önemlidir. Suçun unsurları dikkate alındığında, her eylemin yasak kapsamında değerlendirilmesi doğru olmayacaktır. Çünkü esas olan, “ceza sorumluluğun şahsiliği” ve “kusur” ilkeleri karşısında suç işlemekle itham edilen bireyi suça konu eylemin unsurlarını gerçekleştirip gerçekleştirmediği veya eyleme iştirak edip etmediğidir.

Hukuki açıdan kabulü mümkün olmayacak sübjektif kıstaslardan hareketle, sorumluluğun varlığı veya yokluğu tespit edilemez, aksine gerçeğin üstünü örten bu yöntem asıl sorumlulara ve maddi hakikate ulaşılmasını da engeller. Yeri gelmişken; etkin pişmanlığın gösterileceği yerin, televizyon ekranları veya gazete sütunları olamayacağını, daha önce eylemleri, yani söz ve davranışları ile soruşturmaya konu yapılanmanın içinde veya yanında yer aldığı iddia edilenlerin, bir tarih veya olaydan sonra suça konu olabilecek eylemlerden vazgeçtiklerinden bahisle sorumluluktan kurtulamayacaklarını, iddiaya konu suçların unsurları ve delilleri itibariyle sorumluluğun devam edeceğini ifade etmek isteriz.

2- Olağanüstü halin ilanı ile olağanüstü hale yol açan nedenlerin bertaraf edilebilmesi amacıyla beş ayrı KHK’nın çıkarıldığı görülmektedir. Prensip olarak, olağanüstü halde döneminde çıkarılan KHK’ların Anayasaya aykırılık iddiası ile iptali mümkün değildir. İptal davası açabilmenin engeli, Anayasa m.148/1’de yer almaktadır ve bu engel, “Anayasaya aykırılığın diğer mahkemelerde ileri sürülmesi” usulünü düzenleyen Anayasa m.152’yi de kapsar. Bununla birlikte istisnai olarak; olağanüstü halde çıkarılan KHK’ların yer, süre, konu ve kapsam bakımından Anayasa Mahkemesi tarafından incelenebileceği söylenebilir, çünkü “hukuk devleti” ilkesi varlığını bu dönemde de korumaktadır, fakat Anayasanın bir hükmüne KHK’nın aykırı düşmesi bu dört ölçüt dışında inceleme ve iptal gerekçesi yapılamaz.

KHK’lara karşı Anayasa Mahkemesi’nde iptal davası açılamayacağına dair Anayasada hüküm olmakla birlikte, her bireysel işleme ve sonuca karşı yargı yoluna başvurmanın kapalı olmadığı, yalnızca yürütmenin durdurulmasına karar verilemeyeceği, bunun dışında kanun yollarına başvuru hakkı ile Anayasa Mahkemesi’ne ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne bireysel başvuru haklarının varlığını koruduğu bilinmelidir.

Ancak bilinmelidir ki; yasal dayanakla, yani KHK’dan hareketle işten çıkarılan ve mesleklerinden ihraç edilenlerin, ihraca yol açan yasal dayanak ortadan kalkmadıkça veya yeni yasal düzenleme yapılmadıkça veya KHK’nın yer verdiği isim listeleri saklı olmak kaydı ile hatalı yapıldığı anlaşılan tasarruf ilgili idarece geri alınmadıkça iş ve mesleklerine dönebilme ihtimalleri pek mümkün değildir. Belki işlem hatasının yargı yolu ile saptanması mesleğe dönüş yolunu açabilir. Ancak haksızlığa uğradığına inanların talepleri, umumiyetle tazminat niteliğinde ve manevi temelli itibar iadesi derecesinde kalacaktır.

Olağan kanun yolları tüketilmeden Anayasa Mahkemesi’ne ve iç hukuk yolları tüketilmeden de İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne gidilemez. Bu yolun açılabilmesi için, iç hukukta gösterilen olağan kanun yollarının hiçbir anlam ifade etmemesi ve etkili yargı yolundan uzaklaşıldığına dair net tespitlerin yapılması gerekir. Doğrudan Anayasa Mahkemesi’ne veya İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne başvurunun kabulü halinde, bu mahkemelerin yargı yetkilerini aştığı sonucuna varılacaktır. KHK’larla düzenleme yapılması, bu KHK’lardan hak ve hürriyetlerinin kısıtlandığını veya etkilendiğini ileri süren kişilerin bireysel olarak yargı yoluna başvurabilmeleri mümkündür. Düzenlemenin kanun veya KHK olması sonucu etkilemeyecektir.

Çünkü kanun veya KHK’yı dayanak alarak bireysel idari işlem tesis eden kamu otoritesine karşı ilgili, bu işlemin ve işlemin dayanağı olan KHK’nın hukuka aykırılığını ileri sürebilecektir. Anayasa bireysel işleme karşı yargı yolunu kapalı tutmadıkça, olağanüstü hal döneminde yürütmenin durdurulması kararı hariç yargı yolu kapatılamaz. Nitekim bu husus, 667 sayılı KHK’nın 10. maddesi ile olağanüstü hal döneminde çıkarılacak tüm KHK’ları kapsayacak şekilde 668 sayılı KHK’nın 38. maddesinde yer almaktadır.

667 sayılı KHK’nın “Yürürlüğün durdurulması” başlıklı m.10. maddesine göre; “Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında alınan kararlar ve yapılan işlemler nedeniyle açılan davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez”. 668 sayılı KHK’nın “Yürütmenin durdurulması” başlıklı 38. maddesine göre; “Olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında alınan kararlar ve yapılan işlemler nedeniyle açılan davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez”. Olağan kanun yolunun, tasarrufun dayanağının KHK olması sebebiyle reddedilerek tüketilmesi halinde, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin güvencesi altında olan herhangi bir hak veya hürriyetinin etkilendiğini iddia eden ilgilinin önce Anayasa Mahkemesi’ne ve ardından İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunma hakkı vardır. Olağanüstü hal ilanı ile insan hak ve hürriyetlerinin askıya alınması, Anayasa m.15 ve İHAS m.15 kapsamında bireysel başvuruların sonuca ulaşmasını önemli derecede daraltacaktır. Kamu otoritesinin açıkça dayanaksız ve keyfi uygulamaları olmadıkça, en önemlisi de iç hukukta etkili yargı yolunun kısıtlanmaması halinde, olağanüstü halin ilanına yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması amacıyla başvurulan tedbir ve alınan kararların hukuka aykırılığının tespiti olağan hukuk düzenine göre zorlaşacaktır. Çünkü olağanüstü halin ilanı ile gündeme gelen insan haklarının askıya alınması, bireysel başvurunun iddia ettiği hak ihlali incelemesini daraltacak ve inceleme yetkisi, yalnızca İHAS m.15/2 ve belki Anayasa Mahkemesi bakımından ek olarak Anayasa m.15/2, bunların yanında açıkça dayanaksız veya keyfi uygulama olup olmadığı yönleriyle sınırlı kullanılabilecektir. Örneğin İHAM 18.12.1996 tarihli Aksoy/Türkiye kararında;İnsan haklarının askıya alındığına dair Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne yapılan bildiriye rağmen İHAM; başvurucunun yargıç veya diğer bir görevlinin önüne çıkarılmaksızın ve keyfi olarak en az 14 gün gözaltında tutulmasının, Sözleşmenin 15. maddesini ihlal ettiği sonucuna varmıştır. İHAM bu kararında; ulusun yaşamının bir “olağanüstü durumla” tehdit edilip edilmediğine, eğer tehdit ediliyorsa, bu olağanüstü durumla baş edebilmek için nereye kadar ileri gitmenin gerekli olduğuna karar vermenin, kendi ulusunun yaşamından sorumlu olan taraf devletlere düştüğünü hatırlatır. Ulusal makamlar, günün ihtiyaçları ile doğrudan ve sürekli ilişki içinde olmaları nedeniyle, böyle bir olağanüstü durumun öncelikleri ve bunu gidermek için yapılacak yükümlülük azaltmaların niteliği ve kapsamı üzerinde karar verirken, genellikle uluslararası yargıçlara göre daha isabetli karar verebilirler. Bu nedenle, bu konuda ulusal makamlara geniş bir takdir alanı bırakılmalıdır.Ancak taraf devletler, sınırsız bir takdir yetkisi kullanamazlar. Mahkeme; devletlerin, krizin zorunluluklarının kesinlikle gerektirdiği ölçünün ötesine geçip geçmediklerine karar vermekle yetkilidir. Mahkeme bu denetim yetkisini kullanırken; yükümlülük azaltma ile etkilenen hakların niteliği, olağanüstü duruma yol açan sebepler ve olağanüstü durumun süresi gibi, konu ile ilgili faktörlere gereken ağırlığı vermek zorundadır. İHAM’a göre; salt olağanüstü halin ilanı ve bu durumun Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne bildirilmesi, bireysel başvuruların incelenme yetkisini daraltmakla birlikte ortadan kaldırmaz. 3- 667 sayılı KHK’nın 2. maddesinin 2. fıkrası ile 668 sayılı KHK’nın 2. maddesinin 3. fıkrasında yer alan, elkoyulup hazineye intikali yapılan kurum ve kuruluşlar ile ve sair yerlerin borçlarından dolayı alacaklıların hiçbir şekilde hazineden hak ve talepte bulunamayacaklarına dair hükümlerin yol açabileceği hatalı uygulamaların, 670 sayılı KHK’nın “Devir işlemlerine ilişkin tedbirler” başlıklı 5. maddesinin giderilmesinin amaçlandığı görülmektedir. Bu düzenleme isabetli olmuştur. Buna göre; kapatılan kurum ve kuruluşların alacağı olanların, alacağını kanıtlayan belgelerle 60 günlük hak düşürücü sürede (bu süre kaçırıldığında hak son bulacaktır), vakıflar yönünden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ve diğerleri için de Maliye Bakanlığı’na başvurulması gerekmektedir. Başvuru süresi 17.08.2016 yürürlük tarihinden itibaren başlamakla birlikte, bu tarihten sonra kapanan kurum ve kuruluşlar yönünden 60 günlük süre kapanma tarihinden başlayacaktır. Borç ödemesinde; malvarlığının aynından doğan vergi borçları, rehinli alacaklar, sigorta primleri, diğer vergi, resim, harç, fon kesintisi, pay gibi borçlar, enerji, iletişim ve su kullanım borçları ile çeşidine bakılmaksızın 500 TL’yi geçmeyen borçlar ve en sonunda da diğer borçlar şeklinde sıralama esas alınacaktır.

khk khk sonuçları khk görevden ihraç edilenler khk ihraç listesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü