Kayseri'de ki patlamada şehit olan 8 askerin kimlikleri belirlendi! Yaralı isimleri

Kayseri'de ki patlamada şehit olan 8 askerin kimlikleri belirlendi! Yaralı isimleri

Bugün sabah saatlerinde Kayseri'de korkunç bir terör saldırısı yaşandı. Askerlerin çarşı izni için bindiği otobüsün yanından patlatılan bomba yüklü araç nedeni ile 13 askerimiz şehit olurken 55 askerimizin yaralandığı bildirildi. Patlamanın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 6 askerin durumunun kritik olduğunu açıkladı.

Kayseri'de ki patlamada şehit olan 8 askerin kimlikleri belirlendi! Yaralı isimleri

Beşiktaş'ta ki saldırının yaraları kapanmadan bugün Kayseri'de korkunç bir terör saldırısı yaşandı. Hain terör örgütü bugün sabah çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu otobüsü hedef aldı. Bomba yüklü aracın askerlerin bulunduğu otobüsün yanında patlaması ile birlikte 13 askerimiz şehit olurken 55 askerimizin yaralandığı bildirildi. Patlamanın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şehit olan 8 askerimizin kimliklerinin belli olduğunu açıkladı. 
 

Bugün sabah saatlerinde Erciyes Üniversitesi'nin yakınında saat 08.45'te halk otobüsüne bombalı araçla saldırı düzenlendi. Otobüsün içerisinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerler vardı. 

Patlamada 13 asker şehit oldu, 12'si ağır 55 kişi yaralandı

Patlama, Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi'nde meydana geldi. Talas İlçesi Zincidere Mahallesi'nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1'inci Komando Tugayı'ndan çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu belirtilen halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, halk otobüsünün soluna otomobil yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi.


 
TSK: 13 ASKER ŞEHİT OLDU

TSK'dan yapılan açıklama şöyle; 17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08:45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir.

Açıklamanın devamında, “Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle lanetliyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, TSK personeline ve yüce Türk milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah arkadaşlarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar "Yurt içinde ve yurt dışında teröristle mücadelemiz, en son terörist  etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir azim ve kararlılıkla sürecektir." diye konuştu

 

Erdoğan Genelkurmay Başkanı'ndan bilgi aldı

Başbakan yardımcısı'ndan ilk resmi açıklama geldi
Patlamayla bomba yüklü olduğu belirtilen otomobil parçalanırken, halk otobüsü de ağır hasar gördü. Halk otobüsündeki yaralılar yakındaki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile çevredeki diğer hastanelere kaldırıldı. Otobüste sıkışan 2 yaralı da itfaiyenin yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

Patlama bölgesi güvenlik kuvvetleri tarafından çevrilirken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

OLAYIN AYRINTILARI ORTAYA ÇIKTI

Bu arada 13 askerin şehit olduğu 55 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Teröristlerin bomba yükleyip patlattığı hafif ticari aracın dün Şanlıurfa'dan çalındığı ortaya çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren teröristin erkek olduğu ve bomba yüklü beyaz renkteki aracın dün saat 23.30'da Malatya- Kayseri karayolundan gelip Pınarbaşı İlçesi'nden geçerek, kent merkezine geldiği belirlendi.

TERÖRİST PARÇALANDI

Teröristin Talas İlçesi Zincidere Mahallesi'ndeki 1'inci Komando Tugayı'ndan gelen, içinde çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsünü Komando Caddesi'nden itibaren takip ettiği belirlendi.

Bombalı aracın Erciyes Üniversitesi kampusunun Sabancı Kültür merkezi önündeki kapısından itibaren soldan yanına yanaştığı halk otobüsünün, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi acil girişi önünde trafik ışıklarında kırmızı yanması üzerine durmasıyla birlikte, teröristin patlamayı gerçekleştiği saptandı. Patlamada belden yukarısı parçalanan teröristin saçlarının uzun olması nedeniyle önce kadın olduğu sanıldı, daha sonra yapılan otopside erkek olduğu ortaya çıktı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında bazı satırbaşları:
 
"(Kayseri'deki terör saldırısı) Terör eylemleri, asker ve polislerimizle birlikte 79 milyon vatandaşımızın tamamını hedef almaktadır. Türkiye, terör örgütlerinin ortak saldırısı altındadır. Özellikle bölücü terör örgütü, tüm imkanlarını kullanmaktadır. Eylemlerin biçimi ve hedefleri, bölücü terör örgütünün asıl gayesinin Türkiye’nin önünü kesmek, ayağına çelme takmak, gücünü ve enerjisini başka yönlere yoğunlaştırmak olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koymaktadır."
 
 "Maruz kaldığımız bu saldırıların, bölgemizde yaşanan olaylardan, özellikle Suriye ve Irak'taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz."
 
BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
 
Başbakan Yıldırım, Kayseri'deki terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.
 
İşte o konuşmadan satır başları:
 
Tugaydan hafta sonu için izne çıkan askerlerimize yolda bir canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. Bu olaylar milletimizin ve bizim terörle mücadele gücümüzü zayıflatmaz. Adı ne olursa olsun, hangi kılıkta gelirse gelsin terör alçaklıktır, insanlık suçudur. Alçak eylem sonrası şehit olan ve yaralanan askerlerimiz var, yaralıların tedavisi devam ediyor. Şu an bakanlarımız olay yerine geldi, gerekli çalışmalar yapılıyor. Gelişmeleri belirli aralıklarla sizlerle paylaşacağız.
 
PROGRAMI İPTAL ETMEYECEĞİZ
 
Programlarımızı neden iptal edelim, teröristleri sevindirmeyeceğiz. Terörün amacı zaten insanların moralini bozmak. Anlaşılan 15 Temmuz'dan ders almamışlar. terör alçaklıktır, insanlık suçudur. terör örgütü şunu bilmeli bu millette Çanakkale ruhu var. bu olaylar bizim terörle mücadele gücümüzü azaltmaz aksine artırır. programımızı iptal etmeyeceğiz, yapacağız, Kahramanmaraş'tan mesajımızı tüm dünyaya vereceğiz.
 
İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA
 
"Şu anda hastanelerimizde 55 yaralımız var. Bu 55 yaralımızın 12'si yoğun bakımda, 6'sının ağır olduğu hastane yetkililerimizce bildirildi."
 
"Şehit sayımız konusunda, şu anda kimlik çalışmaları yapılıyor. 8 evladımızın kimliği adli tabiplikçe tespit edildi. Adli tabipliğin verdiği rakamlara göre hem basın mensuplarımızla hem de kamuoyuyla bunu paylaşacağız."
 
Sağlık Bakanı Akdağ, "Hastanede 55 yaralımız var. 6 yaralımızın hayati tehlikesi devam ediyor."
 
13 ASKER ŞEHİT OLDU
 
Genelkurmay Başkanlığı Kayseri'deki hain saldırıda 13 askerin şehit olduğunu açıkladı.
 
Genel Kurmay başkanlığı Kayseri'deki hain saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 13 askerin şehit olduğu, 48 askerinse yaralandığı belirtildi. Şehit ve yaralı isimleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
 
Olay yerinde inceleme yapan  Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, "malesef şehit ve yaralılarımız var" dedi.
  
YOL ÜZERİNDE KOMANDO TUGAYI KIŞLASI VAR
 
CNN Türk canlı yayınına bağlanan DHA Kayseri muhabiri Oktay Ensari, patlamanın, bir terör patlaması gibi göründüğünü belirtti. Ensari "Palas Caddesi, şehir merkezine 5-6 kilometre uzaklıkta. Orası yoğun bir yer değil. Okullar da tatil. Hafta içi yoğun olan bir yol. Aynı yol üzerinde komando tugayı kışlası var. Planlanmış bir olay gibi görünüyor. Sabah 08.45 sıralarında oldu" dedi.
 

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

 
Görgü tanıkların iddiasına göre halk otobüsünün yanına yaklaşan bir araçta patlama meydana geldi.  Şehit ve yaralılar olduğunu belirten Kayseri DHA Büro Şefi Oktay Ensari'nin bildirdiğine göre "Terör saldırısı olduğu netleşti. Görgü tanıkları 71 (Kırıkkale) plakalı bir araç olduğunu belirtiyor.  Otobüs, hareket halindeyken bir araç geliyor ve bombayı patlatıyor. İddialar bu yönde. Ölü ve yaralı sayısına ilişkin net bir açıklama yok. Kampüs alanı ile olay yeri arasında bir kilometre kadar bir mesafe var. Yaralılar hem fakülte hastanesine hem diğer hastanelere gönderiliyor. Bunun bir terör saldırısı olduğu netleşti. Patlama otobüsün sol tarafında gerçekleşiyor. Tüm yaralılar olay yerinden alınıp hastaneye götürüldü." 
 
Ensari “Patlama bir terör saldırısı gibi duruyor. Palas Caddesi, şehir merkezine 5-6 kilometre uzaklıkta. Orası yoğun bir yer değil. Okullar da tatil. Hafta içi yoğun olan bir yol. Aynı yol üzerinde komando tugayı kışlası var. Planlanmış bir olay gibi görünüyor. Sabah 08:45 sıralarında oldu. Şuan güvenlik önlemleri alınıyor. Bölge kontrol altında. Resmi görevliler dışında kimse alınmıyor. Patlama, kampüs içinde de duyuldu. Olaydan hemen sonra 6 dakika içinde ekipler olay yerine intikal etti. Görgü tanıkları, önce trafik kazası sandıklarını belirtti. Daha sonra otobüsünü savrulduğunu görmüşler. Otobüste kalabalık bir yolcu grubu olduğunu tahmin ediyorum. Erciyes Üniversitesi Hastanesi'nden çıkan hasta ve hasta ve hasta yakınlarının da ” dedi.
 
OTOBÜSÜN SOLUNA YANAŞAN ARAÇ İNFİLAK ETTİ
 
Patlama bugün saat 08.45'te Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi'nde meydana geldi. Talas İlçesi Zincidere Mahallesi'nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1'inci Komando Tugayı'ndan çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu belirtilen halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, halk otobüsünün soluna otomobil yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi.
 
YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK), Başbakanlık tarafından Kayseri'de meydana gelen terör saldırısına ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiği bildirildi.
 
Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 7'nci maddesinde "Milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda" geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtildi.
 
Kayseri'deki saldırının da bu hüküm çerçevesinde olduğunun değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, olayla ilgili Başbakanlığın yazısıyla geçici yayın yasağı getirilmesinin uygun görüldüğü kaydedildi.
 
Açıklamada, yasağın içeriğine ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:
 
"Yayın yasağı medya hizmet sağlayıcıları anılan patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun'da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu çerçevede, yayın yasağı patlamaya ilişkin, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öge ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir." patlamanın ardından olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve sağlık ekibi sevk edildi.
 


 
KAN İHTİYACI ŞU AN İÇİN YOK
 
Sağlık Bakanlığı ve Kızılay'dan yapılan açıklamada, şu an için kan ihtiyacının karşılandığı ve herhangi bir ihtiyaç olmadığı belirtildi.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ORG. AKAR'DAN BİLGİ ALDI
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan,patlamayla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'dan bilgi aldı.
Kahramanmaraş'a gitmek üzere Esenboğa Havalimanı'na gelen Başbakan Binali Yıldırım, uçağın içindeyken patlamayı öğrendi.
 
Uçaktan inen Başbakan Yıldırım, ilgili bakanlardan konuyla ilgili bilgiler aldı.
 
İstanbul Beşiktaş'ta 10 Aralık'ta gerçekleştirilen terör saldırısında 44 kişi şehit olmuş, 150'den fazla kişi de yaralanmıştı.
 
BAŞBAKAN BİLGİ ALDI
 
Başbakan Yıldırım, Kayseri'de meydana gelen patlamaya ilişkin ilgili bakanlardan bilgi aldı.
 
BAKAN SOYLU KAYSERİ'YE GİTTİ
 
Kayseri Erciyes Üniversitesi önünde gerçekleşen terör saldırısının ardından Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ile Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, olay  yerinde inceleme yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırının olduğu noktada bizzat incelemelerde bulunmak üzere Kayseri'ye gitti.
 
Erciyes Üniversitesi yakınlarındaki terör saldırısının ardından, Milli Savunma Bakanı Işık, Sağlık Bakanı Akdağ ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Kayseri'ye gitmek üzere yola çıktı.

kayseri patlama yaralananların isimleri şehit olanların isimleri kayseri patlama son durum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü