Kar tatili verilen iller 27-28 Aralık Konya- Ankara-Bursa-Isparta-Çorum-Çankırı yarın okullar tatil mi?

Kar tatili verilen iller 27-28 Aralık Konya- Ankara-Bursa-Isparta-Çorum-Çankırı yarın okullar tatil mi?

Kar tatili olan iller öğrenciler tarafından merak edilmeye başlandı. Hava sıcaklığının düşüş göstermeye devam etmesi ile birlikte yurdun pek çok şehrinde kar yağışı görülüyor. Etkili kar yağışı nedeni ile bazı illerde kar tatili verildi. Bugün Ankara, Bursa, Isparta, Çorum ve Çankırı'da kar yağışı etkili olacak. Fakat bu illerin valiliklerinden henüz kar tatili haberi gelmedi. Konya'da bugün okullar tatildi fakat 28 Aralık Çarşamba günü için henüz tatil haberi gelmedi.

Kar tatili verilen iller 27-28 Aralık Konya- Ankara-Bursa-Isparta-Çorum-Çankırı yarın okullar tatil mi?

Kar tatili verilen iller öğrenciler tarafından merak edilmeye başlandı. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte bugün İç Anadolu bölgesi başta olmak üzere pek çok şehirde etkili kar yağışı görüldü. Erzincan'da kar kalınlığı 20 Cm'yi geçti. Ankara ve Eskişehir'de bugün gece kar yağışı etkili oluyor. Milyonlarca öğrenci ise şehirlerinde kar tatili olup olmayacağını merak ediyor. Ankara ve Konya Valiliği'nden henüz kar tatili ile ilgili bir açıklama gelmedi. 

BUGÜN OKULLAR TATİLDİ

Konya Valiliğinden yapılan açıklamada, "Valiliğimizce devam eden kar yağışı, aşırı don ve buzlanma nedeniyle il merkezinde 27 Aralık 2016 Salı günü (Meram, Karatay, Selçuklu ilçelerinde) ilk ve orta dereceli okullar 1 gün tatil edilmiştir.

Ayrıca Başbakanlığın 03 Aralık 2002 gün ve 2002/58 sayılı Genelgesinin 3. Maddesine göre İl genelinde tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 27.12.2016 (Salı ) tarihinde Hamileler ve Engelliler, (Harp malulü ve gazilerden % 40 üzeri sağlık raporu bulunanlar) Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri, çocuk kulüpleri de bir gün süre ile idari izinli sayılacaklardır. Diğer ilçelerde okulların tatil edilmesi kararının alınmasının takdiri ilçe kaymakamlıklarındadır” denildi. 

 

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DE TATİL

Konya'da olumsuz hava koşulları nedeniyle Selçuk Üniversitesinde yarın eğitim-öğretime ara verildi.

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan duyuruda, "Olumsuz hava koşulları nedeniyle 27 Aralık 2016 Salı günü üniversitemiz genelinde (Silifke-Taşucu MYO hariç) eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir" denildi. 

 

SEYDİŞEHİR'DE DE TATİL KARARI

Konya’nın Seydişehir ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle 27 Aralık 2016 Salı günü ilçedeki ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği duyuruldu. 

Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ilçede kar kalınlığı 40 santimetreyi bulurken, kar trafikte de aksamalara neden oldu. Yoğun kar yağışı sonrası bugün öğleden sonra ilçedeki ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Özellikle Seydişehir- Antalya karayolunda kar yağışı ve buzlanma nedeniyle tırların geçişine izin verilmezken, diğer araçlar ise zincir bulundurarak geçişlerine izin veriliyor.

Devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle 27 Aralık 2016 Salı günü de ilçedeki ilk ve orta dereceli okulların ve Halk Eğitim Merkezlerinin tatil olduğu açıklandı.

 

Yarın 28 Aralık Çarşamba Konya'da şuan için herhangi bir tatil açıklaması yok. Kar tatili konusunda gelecek son dakika açıklamalarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

 

 
YURTTA HAVA DURUMU
 
Yapılan son değerlendirmelere göre, 26.12.2016 Pazartesi sabah saatlerinden itibaren Akdeniz Bölgesi'nin yüksekleri (Antalya, Mersin, Kahramanmaraş ve Adana'nın 900 metre rakım üzerindeki yüksek kesimleri) ile Karaman ve Konya çevrelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Kar yağışlarının Salı günü öğle saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.
 
Geçtiğimiz hafta ekstrem kar yağışlarının yaşandığı bölgede, yeni kar yağışlarıyla birlikte, ulaşımda aksamalar, buzlanma, don, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ tehlikesi, çatı çökmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 

Yurt geneli, bu geceden itibaren yağışlı hava sisteminin etkisine girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye bu geceden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağış sisteminin etkisine girecek.

Yarın, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu dışında yurt geneli yağışlı geçecek. Yağışlar kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve genellikle kar şeklinde olacak.

İç Anadolu'nun güney ve batısı, Toroslar mevkisi, Afyonkarahisar, Isparta çevreleri yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar, Antalya'nın doğusu ve Mersin'in batı kesimlerinde de kuvvetli yağmur yağacak.

Yağış sistemi, perşembe ve cuma günü Güney Ege kıyıları ile Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu dışında yurt genelinde etkili olmaya devam edecek. Yağışlar, Akdeniz kıyı kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ve Orta Karadeniz kıyılarında yağmur ve yer yer karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde de kar şeklinde olacak.

Perşembe ve cuma günleri görülecek yağışlar, Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Orta Karadeniz ve Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacak.

Yağışlar, 2016'nın son gününde de batı kıyıları dışında yurt genelinde etkili olmaya devam edecek.

İstanbul'da karla karışık yağmur

Rüzgar, İstanbul ve Marmara'da kuzey yönlerden perşembe günü fırtına, cuma günü kuvvetli rüzgar şeklinde, perşembe günü İç Anadolu'nun doğusunda güney yönlerden kuvvetli esecek.

İstanbul'da bu gece başlayacak ve yarın aralıklarla devam edecek yağışlar, yarın gece saatlerinden itibaren kentin iç ve rakımı 100 metre üzeri olan yerlerinde karla karışık yağmur şekline dönecek. Yağış, il genelinde perşembe akşam, cuma ve cumartesi günleri aralıklarla karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde etkili olacak. Kar yağışı, kentin iç ve yüksek kesimlerinde 5-10 santimetre kalınlığına ulaşacak.

Ankara ve İç Anadolu bölgesinde yarın tekrar başlayacak kar yağışı, cumartesi günü akşam saatlerine kadar etkili olacak ve bölge genelinde ortalama 10 santimetre kalınlığa ulaşabilecek. Konya ve Karaman'da bir haftadır devam eden kar yağışlarıyla Konya'da 45, Karaman'da 85 santimetre kar kalındığı oluştu. Konya ve Karaman, bu yağışlarla tarihinin en yüksek kar kalınlığına ulaştı.

Hava sıcaklıkları, hafta sonuna kadar yurdun batı bölgelerinde azalarak mevsim normallerinin biraz altında, iç ve doğu bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyredecek.

İç kesimlerde görülecek yoğun kar yağışları nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği belirtildi.


 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu geceden itibaren yurda giriş yapacak soğuk hava dalgasının, İstanbul'da yarın geceden itibaren kentin iç ve rakımın 100 metre üzerinde olan kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde etkili olacağını duyurdu. İstanbul'un yanı sıra hafta sonuna kadar İç Anadolu bölgesinde etkili olacak aşırı kar yağışları nedeniyle, vatandaşlar çatı çökmelerine karşı uyarıldı.

Açıklamada, yağışın perşembe akşamı, cuma ve cumartesi günleri aralıklarla karla karışık yağmur ve kar yağışları şeklinde etkili olacağı belirtilerek, kentin iç ve yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 5 - 10 cm civarında olmasının beklendiği ifade edildi.

Konya ve Karaman'da tarihi rekor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

"İstanbul ve Marmara’da rüzgarın kuzey yönlerden perşembe günü fırtına (50-80 km/saat) cuma günü kuvvetli rüzgar (30-50km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Ankara ve İç Anadolu bölgesinde yarın tekrar başlayacak kar yağışlarının 4 gün boyunca aralıklarla cumartesi günü akşamına kadar etkili olacağı ve bölge genelinde 10 cm ve üzerinde kar örtüsü yapacağı tahmin ediliyor. Konya ve Karaman illerimiz geçtiğimiz hafta yağan karın üzerine dün ve bugün meydana gelen kar yağışları ile Konya’da 45, Karaman’da 85 cm ile tarihinin en yüksek kar kalınlığına erişti. Bu hafta sonuna kadar bu illerimizin de bulunduğu İç Anadolu bölgesinde kar yağışlarının etkili olması beklendiğinden aşırı kar yükünden dolayı çatı çökmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."


 
Buzlanma ve don olaylarına dikkat


"Meydana gelecek yoğun kar yağışları nedeniyle İç Anadolu’yu Akdeniz’e ve Marmara bölgesine bağlayan karayollarında buzlanma ve don olayının da etkisiyle ulaşımda aksamalar olabileceğinden vatandaşlarımızın ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar yurdun batı bölgelerinde azalarak mevsim normallerinin biraz altında, iç ve doğu bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor."

kar tatili kar tatili verilen iller ankara kar tatili konya kar tatili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü