Jandarma Genel Komutanlığı öğrenci alımı 2016 şartlar

Jandarma Genel Komutanlığı öğrenci alımı 2016 şartlar

Jandarma Genel Komutanlığı öğrenci alım şartları pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı öğrenci alımının yapılacağını duyurdu. Resmi gazetede yayınlanan ilanın ardından öğrenci adayları alım şartlarını merak etmeye başladı. Jandarma Genel Komutanlığı öğrenci alım şartları haberimizin devamında sizlerle.

Jandarma Genel Komutanlığı öğrenci alımı 2016 şartlar

Jandarma Genel Komutanlığı öğrenci alımı yapacağını duyurdu. Jandarma Genel Komutanlığının Resmi Gazete'de yanınlanan ilanının ardından pek çok kişi alım şartlarını merak etmeye başladı. 

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Eğitim Merkezi Komutanlığı Temin Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde eğitime alınacak öğrencilerde aranacak şartlar ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Resmi gazete'nin bugünkü sayısında yer alan İçişleri Bakanlığı'nın  Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı eğitim Merkezi Komutanlığı  Temin Yönetmeliği ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde eğitime alınacak  öğrencilerde aranacak şartlar ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar  düzenlendi.

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

    Yönetmeliğe göre, akademinin sivil öğrenci adaylarında, en az 4 yıllık  lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen, yurt  dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş veya kesin kayıt tarihine kadar  mezun olabilecek durumda olmak şartı getirildi. Ayrıca, müracaat yapılan yılın  ocak ayının biri itibariyle 27 yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar  için 32 yaşını bitirmeyen adaylar başvuruda bulunabilecek.

    En az 4 yıllık lisans seviyesindeki bir yükseköğretim programından  veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki  yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş veya kesin kayıt tarihine kadar mezun  olabilecek durumda olan astsubaylardan, sınava müracaat tarihinde en az kıdemli  çavuş rütbesinde ve astsubay olarak dördüncü hizmet yılını tamamlamış ve yedinci  hizmet yılını bitirmemiş olanlar başvurabilecek.

GEMİLER İÇİN YENİ KOŞULLAR

    Bu şartlarla birlikte Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı gemiler için  şu koşullar da aranacak:
    "Güverte bölümlerinde istihdam edilmek üzere başvuracak sivil adaylar  için; sözleşmenin öngördüğü müfredat programlarını uygulayan 4 yıllık fakülte  veya yüksekokullar ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul  edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının; güverte veya deniz ulaştırma  işletme mühendisliği bölümlerinden mezun olmuş veya kesin kayıt tarihine kadar  mezun olabilecek durumda olmak veya gerekli şartları yerine getirerek bu  bölümlerin mezunlarına denk sayıldığını belgelendirmek.

    Makine bölümlerinde istihdam edilmek üzere başvuracak sivil adaylar  için; sözleşmenin öngördüğü müfredat programlarını uygulayan 4 yıllık fakülte  veya yüksekokullar ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul  edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının; gemi makineleri işletme  mühendisliği bölümünden mezun olmuş veya kesin kayıt tarihine kadar mezun  olabilecek durumda olmak veya gerekli şartları yerine getirerek bu bölümlerin  mezunlarına denk sayıldığını belgelendirmek."

    İlgili devletlerle yapılacak ikili anlaşmalara bağlı olarak alınacak  yabancı uyruklu öğrencilerin durumuna ilişkin usul ve esaslar ise bakanlıkça  belirlenecek.

    Alınacak öğrenci sayısı ise kapasite, boş kadro sayısı ve ihtiyaç göz  önüne alınarak, her dönem için sivil ve astsubay kaynaklarından, kadın ve erkek,  branş bazında olmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik  Komutanlığı için ayrı ayrı tespit edilecek.

    Adaylarda aranacak nitelikler ve fiziki yeterlilik ile mülakat sınavı  şartları da yönetmelikte açıklandı. Yönetmelikle Astsubay Eğitim Merkezi  Komutanlığı'nın (ASEM) öğrenci temini usul ve esasları da belirlendi.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde sözleşmeli astsubay alımı için başvurular 9 Eylül tarihinde başlamış 7 Ekim tarihinde sona ermişti. Bayan ve erkek adayların başvuruları kabul edilmişti. Jandarma Genel Komutanlığında astsubay ihtiyacının karşılanması amacıyla başlayan ve biten başvuru sonuçları açıklandı. Aşağıdaki bağlantıdan sonuçlara ulaşabilirsiniz.Sözleşmeli astsubay alımına 1 Ocak 1989 doğumlular başvuru yapabiliyordu. Ayrıca lisansüstü öğrenim görenler de 1 Ocak 1984'te doğanlar için başvurular kabul edilmişti. Bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğünün 10 bin özel harekat polisi alımında yapılmayan 1989 doğumlular için şart burada TSK tarafından tüm birimlere yapılan başvurularda yapılmaktadır. TSK'nın sağladığı bu kolaylığı henüz başvuruları süren 10 bin özel harekat polisi alımı için de yapılmasını ümit ediyoruz.Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yapılan bu başvuru da ücretsizdi. Başvuran adaylar herhangi bir ödeme yapmadılar. Fakat özel harekat polisi alımında adaylar 75 TL ödemek durumundaydılar.Kaynak: Jandarma Genel Komutanlığı 2016 yılı sözleşmeli astsubay alımı başvuru sonuçları 

jandarma genel komutanlığı öğrenci alımı öğrenci alım şartı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü