İnternetten online ehliyet yenileme nasıl yapılır EGM Ehliyet yenileme ücreti 2016

İnternetten online ehliyet yenileme nasıl yapılır EGM Ehliyet yenileme ücreti 2016

Ehliyet yenileme işlemi pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Yeni yıla çok az bir zaman kala milyonlarca sürücü ehliyetlerini yenilemek ve ekstra masraftan kurtulmak istiyor. Yeni tip ehliyetler 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanacak. 1 Ocak'tan sonra eski ehliyetinizi yeni tip ehliyet ile değiştirmek isterseniz tam teşekküllü sağlık raporu almanız gerekiyor. Tam teşekküllü sağlık raporu masrafının 400 ila 500 lira arasında değiştiği gündeme geldi. O nedenle EGM internet sitesi üzerinden eski ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

İnternetten online ehliyet yenileme nasıl yapılır EGM Ehliyet yenileme ücreti 2016

Ehliyet yenileme ücreti pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren çipli ehliyetler dağıtılmaya başlanacak. Eski ehliyetlerin değişmesi için sürücülerin ellerini çabuk tutmaları gerekli. Eski ehliyetini yenisi ile değiştirmek isteyenler için bütün işlemleri haberimizde tüm detayları ile anlattık. 

ONLİNE EHLİYET YENİLEME

Ehliyet yenileme işlemi, yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte sık sık gündeme gelen konulardan biri oldu. Yeni tip bir diğer adıyla çipli ehliyetlere geçilecek olması, sürücülerin kafasında pek çok soru işareti yarattı: Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Yenilemede gerekli evraklar hangileri? Yenileme başvurusu nereden, nasıl yapılacak? İşte, ehliyet yenileme süreci hakkında bilinmesi gerekenler!

Geçtiğimiz yıl itibariyle başlayan ehliyet yenileme işlemleri devam ediyor. Yeni tip ehliyetler, 1 Ocak tarihinden itibaren dağıtılmaya başlandı. Eski tip sürücü belgeleri, 5 yıl içerisinde yenileriyle değiştirilebilecek. Ancak ehliyetlerini yenilemek isteyen sürücülerin sürecin başlaması için başvuruda bulunması ve gerekli evrakları tamamlaması gerekiyor. Peki, ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Yenileme başvurusu nereden yapılıyor? İşte, EGM’nin resmi sitesi üzerinden konuyla ilgili yapılan açıklama ve sürece dair tüm detaylar!

EGM ÜZERİNDEN ADIM ADIM EHLİYET YENİLEME

Yenileme işleminin en kolay şekilde gerçekleşmesi için önemli bir adım atan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), başvuru sürecinin resmi internet sitesi üzerinden yapılmasına olanak sağlıyor. EGM Resmi Web sayfasına ulaşan sürücüler, ehliyet randevu ekranına ulaşarak başvuru sürecinin ilk adımını gerçekleştirmiş oluyır. Randevu sayfası üzerinden uygun olan günler ve saatler listeleniyor. Randevu tarihi ve saati seçildikten sonra kişisel bilgileriniz eksiksiz girilmesi gerekiyor. Yeni tip ehliyet başvuruları gibi belirlenen tarihin değişimi veya iptali EGM sitesi üzerinden yapılıyor.

EGM’DEN YAPILAN DUYURU


Sürücülerin ehliyet yenileme işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmesine olanak tanıyan EGM, sürece dair bilgilendirmeyi de resmi sitesi üzerinden yayınlandığı duyuruyla yaptı. Yayınlanan duyuruda; “Emniyet Genel Müdürlüğünce, sürücü belgesi sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemi hizmete açıldı. Vatandaşlarımız, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (www.surucurandevu.egm.gov.tr) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek.” Ifadeleri kullanıldı.

YENİLEME ÜCRETİ VE GEREKL EVRAKLAR

Ehliyet yenileme ücreti ve gerekli evraklar da en az başvuru süreci kadar merak ediliyor. Özellikle ücretlerle alakalı farklı iddiaların yayılması, sürücülerin kafasında soru işareti bırakıyor. Sürücülerin ücrete ve belgelere dair soru işaretlerine yanıt ise EGM’ye bağlı olan Trafik.gov.tr adresinden geldi. Resmi sayfada yer alan “Sürücü İşlemleri” sayfasında hem ehliyet yenileme ücreti hem de gerekli evraklara dair bilgiler yer alıyor. İşte, ehliyet yenileme ücreti ve gerekli evraklar!

1. Eski sürücü belgesi

2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3. Sürücü sağlık raporu

4. 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

5. 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)

6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Eski tip ehliyetlerin değiştirme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanacağının hatırlatıldığı sayfada bir de uyarı yapıldı. Yapılan uyarıda; “Trafik tescil kuruluşlarında harç, değerli kağıt ve hizmet bedeli ücretleri elden tahsil edilmeyecektir. Ücretlerin Maliye Bakanlığının veznelerine veya anlaşmalı bankalara yatırılması gerekmektedir.”

ehliyet yenileme ehliyet yenileme ücreti yeni ehliyetler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ümmüye Toksöz     2016-12-05 egm online randevu alınamıyor, site hizmet veremiyor diyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü