İhraç edilen memur-polis ve öğretmenler göreve dönebilir mi? KHK ihraç listesi açıklandı

İhraç edilen memur-polis ve öğretmenler göreve dönebilir mi? KHK ihraç listesi açıklandı

FETÖ soruşturması kapsamında görevden ihraç edilen kamu görevlileri görev dönüp dönemeyeceklerini merak ediyorlar. Hain darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturmalarında 70 bine yakın memur görevden uzaklaştırma almıştı. Bugün Kanun Hükmünde kararname açıklandı. KHK ile ihraç edilen memurların isimleri liste olarak isimleri açıklandı. Açığa alınan kamu görevlilerinin merak ettiği tüm soruların cevapları haberimizin devamında sizlerle.

İhraç edilen memur-polis ve öğretmenler göreve dönebilir mi? KHK ihraç listesi açıklandı

678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname listesi bugün resmi gazetede yayınlandı. FETÖ operasyonları kapsamında görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri için karar verildi. Resmi gazetede yayınlanan karara göre 5 bin 749 kamu görevlisi görevden ihraç edildi. Yapılan soruşturma kapsamında 155 kamu görevlisinin görevine yeniden iade edildiği bildirildi. 

İhraç edilen memurlar geri dönebilecek mi?
677 sayılı KHK ile ihraç edilenlerin açıklanmasıyla birlikte birçok kişi "kamudan ihraç edilenler tekrar dönebilecek mi, ihraç edilen memurlar nasıl geri dönecek" sorularını sormaya başladı. Bu soruların sorulmasıyla daha önceden yapılan bir açıklamayı tekrar aktarma gereği duyduk.

Çalışma Bakanı'nın önceki aylarda "ihraç edilen memurlar" için yaptığı açıklama ve detayları haberimizde..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuda yapılan terör operasyonlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Müezzinoğlu FETÖ'cü olmayan memurların ihraç edilmesiyle ilgili olarak, çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuda, terör örgütü PKK eylemlerine yataklık yapanların da incelendiğini belirterek, "Devlet ve millet adına kamu görevi üstlenen ve tavrı, devlet ve milletten yana olmayanların kamuda durma şansı olmayacak. Bu anlamda da önümüzdeki 15 gün veya 1 ay içinde PKK ile ilişiği olan, destek veren kim varsa bunlarla ilgili kararlar da gelecek" dedi.

Mehmet Müezzinoğlu, bir gazetecinin "darbe girişiminin ardından kamudaki görevden almaların bir komisyon tarafından yeniden gözden geçirilmesi ve olası mağduriyetlerin giderilmesinin gündeme getirildiğini" anımsatması üzerine, şunları kaydetti:

"Burada iki başlık var; temel başlık, mağduriyetin oluşmaması ama mağduriyetin oluşmamasının iki kesimi var. Birinci kesim, millet ve devlet. 15 Temmuz akşamı hain kalkışma, milleti ve devleti mağdur etme ve bunun sonucunda 241 şehidimiz var. Mağduriyet, bu şehit ailelerinin... 2 bin 100 civarında gazimiz var. Bunların bir kısmı hayatını engelli yaşayacak. Bir de 80 milyon insan, o geceyi korkuyla, panikle, kaderiyle oynayan hain bir yapıyla yaşadı. Bir defa ilk mağdur olmaması gereken 80 milyon. İkinci, bu hain girişimi yapanlar, her türlü cezayı müeyyidenin muhatabı olmalı ve kamu vicdanı bu anlamda rahat olmalı. Bunu yaparken de bir mağdur kitle oluşmamalı." ifadelerini kullandı.

MAĞDURUM DİYENE VİCDANIMIZ AÇIK

Mağduriyetlerin giderilmesi için güçlü bir iradeyle devam etmek gerektiğini dile getiren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bu güçlü iradeyi gösterirken, buradaki kararların yeni mağduriyet oluşturmaması gerekli. Bu anlamda 'Ben mağdurum' diyen herkesin başımızın üzerinde yeri var. Mağduriyetinde haklıysa devlet ve milletin bu yaşadığı süreç adına o da bir gazi gibi, şehit yakını gibi kısa süreli bir mağduriyet yaşamış olur. 'Devletime, milletime, vatanıma helal olsun' der ve yine görevinin başına geçer. Cumhurbaşkanımızın talimatı, 'Hak edeni cezalandırırken, bir mağduriyet oluşmasına asla müsaade etmemeliyiz. Titiz davranmalıyız. Bu hızlı kararlarda ola ki bazı mağduriyetler varsa onların da hak ve hukukunu korumalıyız'. Bütün bakanlıklarda geri dönüş taleplerini zaten alıyoruz. Bu incelemeleri hızla yaparak, hiçbir mağduriyet yaşanmaması gayreti içinde olacağız." dedi.

BYLOCK KULLANAN 180 BİN KİŞİ VAR!

Müezzinoğlu, kamuda açığa alınanlara değinerek, "ByLock sistemiyle darbe eyleminin iletişimi içinde olan yaklaşık 180 bin kişiden bahsediliyor. Takdir edersiniz ki henüz daha 2 ay olmadı. Binlerle ifade edilen kişinin analizini yapabilmek, bir taraftan da hızlı karar vermek gerekiyor. Burada minimum da olsa mağduriyet olabilme ihtimalini söylüyoruz ve görüyoruz. 'Bu ihtimal devam etsin' bakışımız yok. Kim elini vicdanına koyup 'Ben mağdurum' diyorsa bizim vicdanımız onlara açık." ifadelerini kullandı. 

 ​FETÖ soruşturması kapsamında görevinden uzaklaştırılan memurların akibetleri bugün belli oldu. Görevden uzaklaştırılan 5 bin 749 kamu çalışanının görevden ihraç edildiği açıklandı. Bunun yanısıra 155 kamu görevlisinin yeniden görevine iade edildiği bildirildi. Görevden ihraç alan ve göreve iade edilen kamu görevlilerinin isim listesi haberimizin devamında sizlerle. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilenler

Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edilenler

Emniyet Genel Müdürlüğünden ihraç edilenler

Diğer Kamu Kuruluşlarından ihraç edilenler

Göreve iade edilen kamu görevlileri

Kapatılan Dernekler

Kapatılan Basın Yayın Kuruluşları

Yeniden Açılan Özel Sağlık Kuruluşları

Yeniden Açılan Vakıflar

Yeniden Açılan Dernekler

FETÖ ve terör soruşturmaları kapsamında başlatılan OHAL ve devamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uygulamaları ile birlikte görevden uzaklaştırılan 5 bin 749 kamu çalışanının isim listesi, özetle ihraç edilen polis, öğretmen, sağlıkçı, akademisyen ve kamu memurlarının tüm listesi ve diğer detaylar ile ilgili tüm güncel gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

2 YENİ KHK YAYIMLANDI
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 677 ve 678 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameler (KHK), Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

YENİ KHK İLE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILANLARIN TAM LİSTESİ - TIKLA

Yeni KHK ile ihraç edilenlerin isim listesi - Resmi Gazete

İÇİŞLERİNE BAĞLI KURUMLARDA UZAKLAŞTIRMA
Resmi Gazete'de yayımlanan 677 sayılı yeni Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) göre, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kurumlarında 2 bin 696, Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) bin 184, Sağlık Bakanlığında 752, Maliye Bakanlığında 526, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 131, Milli Eğitim Bakanlığında 119, Diyanet İşleri Başkanlığında 94, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 73, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 52, TRT'de 45, Milli Savunma Bakanlığında 23, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) 15, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) 14, Gençlik ve Spor Bakanlığında 13, Kültür ve Turizm Bakanlığında 11, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansında (TİKA) 1 olmak üzere toplam 5 bin 749 kamu çalışanı görevlerinden uzaklaştırıldı.

AÇIĞA ALINAN POLİSLER GÖREVE DÖNEBİLİR Mİ

 

Bugün 12 bin 800 polisin görevden alındığı açıklandı. Görevden alınan yaklaşık 13 bin polisin isimleri merak edilmeye başlandı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardınan FETÖ çetesine yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. FETÖ çetesi ile bağlantısı olduğu düşünülen 12 bin 800 polisin yeniden göreve dönüp dönemeyeceği sorusu da akılları meşgul ediyor. 

FETÖ darbe girişimi sonrası İçişleri Bakanlığı tarafından 12 bin polis daha meslekten ihraç edildi. Peki 667 sayılı KHK kararlarıyla 4 Ekim ihraç edilen polislerin listesi yayınlandı mı? Toplam kaç polis açığa alındı? Emniyet, FETÖ/PDY soruşturmasında 2523'i amir olmak üzere 12 bin 801 polisi açığa aldı. Bu arada İçişleri Bakanlığı'nda da 37 personel görevden uzaklaştırıldı. İşte merak ettiğiniz tüm detaylarıyla açığa alınana polisler listesi hakkında ayrıntılar...

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli yaklaşık 13 bin polis açığa alındı. Yapılan araştırmalar sonunda 81 kentte açığa alınmasına karar verilen polislere bugün itibarıyla tebligatlar yapılacak. Peki kimler açığa alındı? Açığa alınan polisler isim listei ne zaman yayınlanacak? Aralarında çeşitli rütbelerde bulunan müdürlerinde olduğu yaklaşık 12 bin polisin örgüt ile bağlantısı olduğu iddia edildi. Operasyon kapsamında Ankara'da 1350, İzmir 570, Diyarbakır'da 650 ve Hakkari'de 350 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. İşte tüm detaylarıyla açığa alınana polisler listesi...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatı gereği gece yarısı operasyonuyla gerçekleşen açığa almalar; vali değişikliklerinin ardından beklenen emniyet müdürleri kararnamesinden önce yapıldı. Görevden uzaklaştırılanlarla ilgili polis başmüfettişlerinin yapacağı soruşturma sonunda ihraçlar gündeme gelecek.

12 BİN POLİS 2 BİN AMİR VAR
Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yapılan açıklamada, 667 sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname"nin ikinci maddesinde belirtilen ve milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen 12 bin 801 personelin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Açıklamada, görevden uzaklaştırılanlardan 2 bin 523'ünün amir sınıfından olduğu kaydedildi.

81 İLDE ÇOK SAYIDA POLİS
Bakanlık 81 ilde çok sayıda polisin FETÖ/PDY üyesi şüphesiyle görevden uzaklaştırılması kararını aldı. Aralarında çeşitli rütbelerde bulunan müdürlerinde olduğu yaklaşık 12 bin polisin örgüt ile bağlantısı olduğu iddia edildi. Operasyon kapsamında Ankara'da 1350, İzmir 570, Diyarbakır'da 650 ve Hakkari'de 350 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. Açığa alınanların arasında üst düzey emniyet müdürlerinin de olduğu belirtildi. Bu alımların ihraç edilen polis memurlarına tebligatla iletileceği belirtildi.

HANGİ İLLERDE AĞIRLIK VAR?
Yapılan soruşturmalar kapsamında binlerce polis görevden el çektirilirken ağırlıklı olarak ihraç dalgası İstanbul ve Ankara illerinde yoğunlaşıyor. Operasyon kapsamında

Ankara'da 1350,

İzmir 570,

Diyarbakır'da 650,

Konya'da 203,

Kayseri'de 116,

Kocaeli'de 131

Hakkari'de 350

İstanbul'da 760,

Bitlis'te 278,

Siirt'te 220,

Kocaeli'de 145,

Tokat'ta 127,

Hatay'da 110,

Van'da 95,

Bilecik'te 90,

Samsun'da 90,

Artvin'de 76,

Kırşehir'de 56,

Giresun'da 52,

Çanakkale'de 38,

Tekirdağ'da 28 

Manisa'da 28 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. Açığa alınan polislere tebligatın bugün yapılacağı belirtildi.

ÖNCE SORUŞTURMA YAPILACAK
FETÖ darbe girişimi sonrası ihraç dalgası tüm yurtta devam ederken bunlarda en çok polisler ve MEB personelleri etkilendi. 15 Temmuz sonrası kamuda binlerce vatandaş ihraç edildi ve bu el çektirmeler OHAL kapsamında devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan polisler hakkındaki soruşturmayı polis başmüfettişleri yürütecek. Soruşturmalar sonucunda, FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu belirlenen polislerin meslekten ihraç edileceği öğrenildi.

İHRAÇ LİSTESİ YAYINLANDI MI?
Fetullahçı Terör Örgütü yapılanması tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası asker, polis, öğretmen, sağlık personeli, hakim ve savcı gibi çok sayıda kamu çalışanı açıpa alındı. Bu alımlar sonrası ise vatandaşların en çok merak ettiği ihraç listesinin yayınlanması oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde 12 bin polis 2 bin amir açığa alındı. Bu alımlara ilişkin kimlerin görevden el çektirildiği listesi yayınlanmadı. Bakanlık listeyi yayınlamayacak ve önce soruşturma ardından suçu olanlarla olmayanların ayrıştırılması yapılacak. Genel itibariyle ihraç şuan için yoktur. İlerleyen saatlerde soruşturma tamamlanacak ve FETÖ bağlantılı olan kişiler meslekten uzaklaştırılacak.

İhraç edilen polislerin tam listesi - 672 Sayılı KHK - 1 Eylül
Foto Galeri
İhraç edilen polislerin tam listesi - 672 Sayılı KHK - 1 Eylül
İŞTE TASFİYE LİSTESİ
672 sayılı KHK ile meslekten çıkarılan kamu görevlilerinin listesi şöyle:

TBMM'den 41

Sayıştay'dan 84

Danıştay'dan 83

Başbakanlık'tan 302

AFAD'dan 62

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'ndan 5

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan 116

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden 11

Diyanet'ten bin 519

Hazine Müsteşarlığı'ndan 67

RTÜK'ten 29

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 30

TMSF'den 12

TOKİ Başkanlığı'ndan 12

TİKA'dan 10

Türkiye Kalkınma Bankası'ndan 14

TRT'den 312

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 26

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan 3

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan 439

AB Bakanlığı'ndan 4

AB Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'ndan 3

AB Bakanlığı Türk Akreditasyon Kurumu'ndan 5

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 62

Türk Patent Enstitüsü'nden 13

KOSGEB'ten 71

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan 167

Türk Standardları Enstitüsü'nden 13

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan 39

Devlet Personel Başkanlığı'ndan 11

SGK Başkanlığı'ndan 605

İŞKUR'dan 130

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 90

İller Bankası Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü'nden 42

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden 120

Dışişleri Bakanlığı'ndan 215

Ekonomi Bakanlığı'ndan 39

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan 40

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ Genel Müdürlüğü'nden 25

Elektrik Üretim AŞ'den 109

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan 57

ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden 51

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nden 37

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı'ndan 20

Türkiye Elektrik İletim AŞ'den 159

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ Genel Müdürlüğü'nden 2

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden 54

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü'nden 61

Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü'nden 30

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'den 8

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nden 9

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ'den 6

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan 69

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden 138

YükseköğrenimKredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden 113

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlardan 733

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan 149

Rekabet Kurumu'ndan 15

İçişleri Bakanlığı'ndan 369

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden 31

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ndan 10

Kalkınma Bakanlığı'ndan 65

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ndan 1

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ndan 12

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ndan 1

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan 118

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşlardan 175

Maliye Bakanlığı'ndan 829

Gelir İdaresi Başkanlığından 813

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 14

Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü'nden 16

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'nden 7

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ Genel Müdürlüğü'nden 1

Gayrimenkul AŞ Genel Müdürlüğü'nden 1

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'ndan 2

Kamu İhale Kurumu'ndan 11

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 28 bin 163

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 2 bin 18

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan 72

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nden 167

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden 18

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden 23

Türkiye Demiryolları Makineleri Sanayi AŞ Genel Müdürlüğü'nden 15

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nden 124

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden 138

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ'den 4

Türkiye Vagon Sanayii AŞ Genel Müdürlüğü'nden 2

Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ Genel Müdürlüğü'nden 35

TÜRSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ Genel Müdürlüğü'nden 36

Yükseköğretim kurumlarından (üniversiteler) 2 bin 346

SAVUNMALARI ALINACAK MI?
667 sayılı KHK'da, açığa alınanların savunmasının alınacağına dair bir hüküm yer almamaktadır. Değerlendirmeyi yapacak kurul; FETÖ'ye üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı tespit ettiğinde, kamu görevinden çıkarmayı teklif edecektir. Ancak değerlendirmenin yapılabilmesi için en temel insan hakkı olan savunmaya başvurulmasında büyük bir ehemmiyet bulunmaktadır.

BUNDAN ÖNCE 7 BİN 669 POLİS İHRAÇ EDİLDİ
Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan yeni kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) FETÖ'ye ağır darbe indirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan 672 numaralı KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 28 bin 163, üniversitelerden 2 bin 346, Sağlık Bakanlığı''ndan 2 bin 18, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bin 519,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan 439 olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan binlerce kişi meslekten atıldı. Ayrıca 7 bin 669 emniyet, 323 jandarma ve 2 Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ve 24 merkez valisi görevden uzaklaştırıldı.

İZMİR'DE FETÖ DALGASI

Ege Üniversitesi'nde ikinci FETÖ operasyonu düzenlendi. İkinci dalga FETÖ operasyonu'nda 14 kişi gözaltına alındı. 16 ilde düzenlenen operasyonda 44 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Operasyona 15 Temmuz darbe girişimi gecesi şehit olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Mustafa Varank'ın kardeşinden dolayı "Varank1 Operasyonu" ismi verildi.

MESLEKTEN ATILANA EMEKLİLİK ŞOKU

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında açığa alınan memurlar için prim ödeme uygulaması da değişti. SGK emeklilik keseneklerini yüzde 50 indirdi. "Sosyal medya üzerinden FETÖ'nün propagandasını yapmak, finansal destek sağlamak, doğrudan ya da dolaylı yardımda bulunmak suretiyle işbirliği yapmak" iddiasıyla açığa alınan memurlar için prim ödeme uygulaması değişti. SGK emeklilik keseneklerini yüzde 50 indirilirken, memuriyetten çıkartılanlar da emekli olamayacak.

FETÖ darbe girişimi sonrası İçişleri Bakanlığı tarafından 12 bin polis daha meslekten ihraç edildi. Peki ihraç edilen polislerin listesi yayınlandı mı? Toplam kaç polis açığa alındı? Emniyet, FETÖ/PDY soruşturmasında 2523'i amir olmak üzere 12 bin 801 polisi açığa aldı. Bu arada İçişleri Bakanlığı'nda da 37 personel görevden uzaklaştırıldı. 

ihraç edilen memurlar göreve dönebilecek mi khk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
magdur     2017-02-13 ben mudur esiydim esim cokiyidi cumhur baskanumiz hep dord cocuk olsun isterdi simdi zulme ugradik piskolojim bozuldu cocuklarima bakmiyorum hakimi helala etmiyorum
Mağdur     2017-01-30 Artık sözün sabrın bittiği yerdeyiz. Ne istediniz bizden biz ne yaptık helal den ayrılmadık diyemi mahveddiniz binlerce insanı. Ahımız büyük çok büyük. Devlete güvenim sıfır. Yeter artık çocuklar ağlamasın anneler üzülmesin yeter.
Ahmet     0000-00-00 Yazıklar olsun vatanına sahip çıkan satmayan insanların ne günahı var Allahım yardımcı ol suçu olmayanlara cumhurbaşkanımız başbakanımız bakanlarımız milletvekillerimiz ve değerli amirlerimiz suyun bu suçsuz insanları ve yardımcı olun lütfen
Mağdur     0000-00-00 Yeter artık bu zülme dur diyen yokmu Allah aşkına 40 gündür uyuyamıyoruzz sorgusuz sualsiz nasıl ihraç ediliriz ya analar ağlıyor göz yaşları dinmiyor
Mağdur     0000-00-00 Yeter artık bu zülme dur diyen yokmu Allah aşkına 40 gündür uyuyamıyoruzz sorgusuz sualsiz nasıl ihraç ediliriz ya analar ağlıyor göz yaşları dinmiyor
Mağdur     0000-00-00 Yeter artık bu zülme dur diyen yokmu Allah aşkına 40 gündür uyuyamıyoruzz sorgusuz sualsiz nasıl ihraç ediliriz ya analar ağlıyor göz yaşları dinmiyor
01adana     0000-00-00 Kızım sürekli babasını soruyor ağlıyor üzülüyor bazen gece yarısı kalkıp ağladığı oldu anne babamı çok özledim anne neden gelmiyor babam yoksa artık bizi sevmiyormu,bende birşeyler uyduruyorum yalan söylemek zorunda kalıyorum işleri bitince gelecek diyorum kızıma,psikolojim bozuldu Kızlarıma.konsantre olmamıyorum yenidoğan bebeğime kendimi iyi hissetmediğim için anne sütü veremiyorum,başbakanım cumhurbaşkanım,ne olur suçu olmayan ailelerin hayatlarını mahfetmeyin...
01adana     0000-00-00 Cumhurbaşkanım size sesleniyorum,şuana kadar oylarımızı hep size verdik,hep sizi sevdik,eşim istirahat li olduğu günler hep meydanlardaydık,ölümüne çıktık meydanlara,bu vatan,bu devlet,bu bayrak bizim kimsye vermeyiz,benim eşim meslekten ihraç edildi cezaevine atıldı,ve ben çalışmıyorum hiç bir gelirim yok iki kızım var,kiramı ödeyemediğim için annem gile taşınmak zorunda kaldım,ne olur adaletli davranın suçu olmayan kişiler atılıyor içeri ben bir polis eşiyim,ne olur Allah rızası için yardm edn
01adana     0000-00-00 Cumhurbaşkanım size sesleniyorum,bende polis eşiyim,eşim 4 ay önce ihraç edildi cezaevine atıldı,eşim işinie aşık biriydi iş arkadaşları herkes eşimden çok memnundu çok çalışkan biriydi işinde,Şırnak'ta 4 yıl boyunca çalıştı lanet olası teröristlerle karşı karşıya kaldı çatıştı herşeyi göze alarak helalik isteyerek çıkardı evden
Adalet     0000-00-00 O kadar çok gariban polis varki ben bir çoğuna şahidim anneleri tarlada yaptığı lahana pazi paralariyla okuttu oğlum polis oldu diye ne gururlari vardi göğsünü gere gere yürüyordu bu kadar insanin mebali sizi er geç boğar Allahin ilahi adaleti var Allah zor durumda olanlarin yar ve yardimcisi olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü