Hüda Kaya serbest bırakıldı!

Hüda Kaya serbest bırakıldı!

HDP milletvekili Hüda Kaya hakkında Diyarbakır'da düzenlenen Demokratik İslam Kongresi'nde yaptığı konuşmasıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

Hüda Kaya serbest bırakıldı!

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında 11 Ocak 2016'da Diyarbakır'da Demokratik İslam Kongresi'ı yaptığı konuşmasıyla ilgili  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. ''Terör örgütü propagadansı yapmak' suçundan başlatılan soruşturma kapsamında Kaya,ifadeye çağrıldı. Kaya'nın ifadeye gelmemesi üzerine  hakkında zorla getirilme kararı çıkarıldı.  Kaya dün İstanbul'da zorla getirme kararı kapsamında polislerce alınarak İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Terör Büro Savcılğı'nca talimatla ifadesi alınan Kaya serbest bırakıldı. 

"AÇIKLAMAMIZ BARIŞ İÇİNDİR"

Kaya ifadesinde " Ben Türkiye’nin 3’üncü büyük partisi olan HDP’nin İstanbul milletvekiliyim. Türkiye, 7 Haziran ve 1 Kasım 2016 tarihlerinde iki önemli seçim süreci yaşadı.  Bu süreçlerde devletin tüm güçleri ile HDP saf dışı bırakılmaya çalışıldı. Buna rağmen milyonlarca insanın iradesini ortaya koyup umudu olma devam etti. Bu umut toplumun tüm halkları ve kesimlerinin  barış umuduydu. Etnik köken olarak Türk olmama rağmen bu parti tüm halkların, etnik yapıların ve tüm inançların umudu olmaya devam etmektedir. Savaşın bitmesi, kanın durması ortak amaçlarıdır. Ben de tüm partililerimiz gibi barışın Türkiye coğrafyasnda yeniden yeşerebilmesi, hiçbir eve tabut gelmemesi için elimden geleni yapmaktayım. İnsan ve milletvekili olarak misyonum bu doğrultudadır. Soruşturmaya konu olan 11 Ocak 2016 tarihli basın açıklamamız barış içindir. Bu konuşmanın içeriği bir bütün olarak değerlendirildiğinde terörle ilişkilendirilemez. Kişilik olarak barışı politika olsun diye değil yaşam tarzı olsun diye savunanlardanım" dedi. 

hüda kaya hüda kaya serbest bırakıldı hüda kaya kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü