Halep nerede son durum nedir merak ediliyor! Ameliyat edilirken Kur'an okuyan çocuk

Halep nerede son durum nedir merak ediliyor! Ameliyat edilirken Kur'an okuyan çocuk

Halep'in nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Halep'te Esed rejimi sivilleri katletmeye devam ediyor. Halep'i muhaliflerden almak için operasyon başlatan Esed rejimi İran yönetiminde ki Şii milisler ile kadın çocuk demeden her gün yüzlerce can almaya devam ediyorlar. Halep'te her gün çocuklar ölmeye devam ederken dünya bu zulme yine sırtını çeviriyor ve görmezden geliyor.

Halep nerede son durum nedir merak ediliyor! Ameliyat edilirken Kur'an okuyan çocuk

Halep'te siviller vurulmaya devam ediyor. Şii milislerin desteğini alan Esed rejimi çocuk ve kadınları katletmeye devam ediyor. Halep'ten gelen görüntüler herkesin yüreğini dağlarken ateşkes ilan edildiği duyurulmuştu. Halep'te ateşkes uzun sürmedi. Bugün muhalifler ile Esed rejimi askerleri arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlendi. 

Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te ateşkes kısa sürdü, dün akşam susan silahlar bugün tekrar ateşlendi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kentin doğusunda şiddetli çatışmalar yaşandığını bildiriyor. Gözlemevinin direktörü Rami Abdulrahman, "Ateşkes sona erdi gibi görünüyor" dedi.

Çatışmaların şiddetlendiği dakikalarda hava saldırıları da yeniden başladı. Kentteki yaralıları enkazdan kurtaran Beyaz Baretliler grubu, bombardımanda çok sayıda kişinin öldüğünü duyurdu. Grup, ordunun kendi bölgelerine girmesi halinde herkesin infaz edileceğini de Twitter mesajıyla paylaştı.

 Bölgedeki muhabirler, kentin doğusunda sıkışıp kalan sivillerin saldırılardan kaçmak için dehşet içinde sokaklarda koşturduklarını bildiriyor.

Halep Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari, "Yaralılar çıkış noktalarına kadar ulaştı ama bu noktalar kapalıydı. Şu ana kadar hiçbir yaralı çıkış yapmadı. Şu anda saldırılar çok şiddetli, her türlü ağır silahla sürüyor. 40'tan fazla yaralı var" dedi.

İran'ın ateşkes anlaşmasını hiçe saydığını belirten muhalifler, "Şu anda bazı bölgelerde rejim güçleri ilerlemeye çalışıyor. İran milisleri top atışları gerçekleştirerek Rusya’nın vardığı anlaşmayı hiçe saymıştır" açıklamasını yaptı.


Türk Kızılayı: 1000 kişi İdlib yolunda bekletiliyor

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık Kerem Kınık, dün gece Halep'ten ayrılmayı başaran yaklaşık 1000 kişinin İran milisleri tarafından İdlib yolunda durdurulduğunu söyledi. Minibüs ve otobüslerle bölgeden çıkarılan kalabalığın, milisler tarafından yolda bekletildiğini söyledi.


Emevi Camii'nin son hali yürekleri yaktı!

Patlama sesleri
Kentte bugün sabah sivillerin ve silahlı muhaliflerin tahliyelerinin başlaması bekleniyordu ancak kent merkezinde patlama sesleri duyuldu.

Reuters'a konuşan muhalifler, rejim güçlerinin tank, top ve havan atışlarıyla saldırdığını dile getiriyor. Ajansa konuşan görgü tanıkları ise, sabah yaklaşık yarım saat süren saldırının ardından rejim taarruzunun durduğunu belirtmişti.

Anadolu Ajansı da, rejim ordusu ve İran komutasındaki Şii milislerin Halep'in doğusunda sağlanan ateşkesi ihlal ederek saldırıya geçtiğini bildirdi. Ajans, kuşatma altındaki bölgeye saldırının 10.30 sularında başladığını ve dakikalar içinde onlarca top ve havan mermisinin düştüğünü aktarıyor.

Muhaliflerin saldırıya geçtiğini savunan Rusya ise, rejim güçlerinin söz konusu saldırıyı geri püskürttüğünü açıkladı.

Otobüsler bekledi ama...

Reuters haber ajansı, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, 33 otobüsün sabah gün ağarmadan Halep'in dışındaki Ramuse bölgesinde ana caddeye park ettiğini ve kentin doğusundan çıkacak insanları beklediğini duyurdu. Tahliyelerin yerel saatle 06.00'da başlaması gerekiyordu ancak kentteki gözlemciler herhangi bir neden gösterilmeden tahliyenin ertelendiğini bildiriyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, sivilleri almak için hiçbir otobüsün gelmediğini, tahliye işleminin ertelendiğini, erteleme gerekçesinin ise henüz bilinmediğini açıkladı.

Muhalifler, rejim güçleri arasında yer alan İran destekli Şii milislerin sivillerin bölgeden ayrılmasına izin vermediğini aktarıyor.

İngiliz muhabir: Umut yok

İngiliz ITV televizyonu muhabiri Dan Rivers, bu sabah Halep'ten paylaştığı Twitter mesajlarında halen tahliyenin beklendiğini belirtiyor. Ancak Rivers'a göre, şu an için pek umut görünmüyor.


İran'dan yeni şartlar

Reuters ise adını vermediği bir BM yetkilisi ve muhalif kaynaklara dayandırdığı haberinde, İran'ın ateşkes için yeni şartlar öne sürdüğünü belirtti. Buna göre İran, İdlib'de muhaliflerin kuşatması altındaki Fua ve Kefreyya'da bulunan sivillerin, Halep'teki sivillerle eş zamanlı olarak tahliye edilmesini istiyor.

Fua ve Kefreyya, İdlib’in kırsalında muhaliflerin kuşatması altındaki iki Şii kasabası. İran daha önce Şam’ın kırsalında Hizbullah tarafından kuşatılan muhaliflerin denetimindeki  Madaya ve Zebadani bölgelerine yardımın ulaşmasına izin verme karşılığında Fua ve Kefreyya’ya da aynı miktarda yardım girmesini istemişti.

Rusya'dan yeni rakamlar

Rusya, son 24 saat içinde yaklaşık 6 bin sivilin bölgeden çıkarıldığını duyurdu. Moskova'nın verdiği bilgiye göre, 366 muhalif de silahlarını bırakarak aynı sürede kentin doğusundan ayrıldı.

 

HALEP NEREDE

 

Halep (Arapça: حلب ˈħalab), Suriye'de bir şehirdir. Halep merkezinin 2007 nüfusu 1.7 milyon civarında olup, Halep'e bağlı olan yerleşim yerleri ile toplam nüfusu 4.393.000 'dir. Halep Arapça'da ve diğer bazı Sami dillerinde süt veren demektir. Halep ilinin de merkezidir.

İranlı yetkili: Halep'teki savaş, Suriye'nin bölünüp bölünmeyeceğini belirleyecek

Suriye'nin Halep kentindeki savaş tüm şiddetiyle sürüyor.

Al Monitor'dan Ali Hashem, Suriye-İran-Hizbullah üçlüsünü tanımlamak için kullanılan "direniş ekseni"nin, Halep savaşını "sıradan bir savaş" olarak görmediğini yazıyor.

Haberde görüşlerine başvurulan Halep'teki bir komutan, Halep savaşının "savaşın geleceği üzerinde de etkisi olacak bölgesel bir ezber bozucu" olacağını söylüyor.

Kaynak, kent merkezinden sonra vilayetin hepsine yöneleceklerini belirtiyor. Bu komutan, Halep'teki savaşın yalnızca tek bir geçiş için yapılıyor gibi göründüğünü, oysa bu tek geçişin tüm vilayetin kaderini belirleyeceğini söylüyor.

Al Monitor'a konuşan İranlı bir askeri kaynak, Halep savaşının bir kent ya da vilayet için değil, Suriye'nin bölünmeden kalması için yapıldığını kaydediyor.

İranlı yetkili, savaşın "hem kolay hem zor" olduğunu vurguluyor. Kolaylığı, Halep'te orduya karşı savaşan tüm güçlerin uluslararası planda "terörist" sayılması. Zorluğu ise, bölgesel güçlerin, savaşın asla bitmemesi için bu grupları desteklemeye devam ediyor olması.

Kaynağa göre, bu bölgesel güçler, Halep'ten sonra sıranın İdlib'e geleceğini ve "tüm Suriye'yi ele geçirme" hayallerinin suya düşüceğini biliyor.

Halep, Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kentleri arasında yer almış, Türkçe deyimlere ve Türk edebiyatına yerleşmiştir. "Halep oradaysa arşın burada" deyimi, Aşık Ömer'in "İşte geldim gidiyorum şen olasın Halep şehri" beyiti, Aşık Emrah'ın sevdiğini Halep'te araması, Kerem'in Aslı'nın ateşine Halep'te yanıp kül olması bu meyanda sayılabilir.

Tarihi MÖ 3000'li yıllara uzanan Halep Kalesi'nde çeşitli Mezopotamya devletleri, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Arap hakimiyeti, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mirdasiler, Ukayliler çok kısa bir süreliğine Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu devirleri yaşanmıştır. I. Dünya Savaşı sonucunda Osmanlı İmparatorluğu'nun ortadan kalkmasından sonra bir müddet Fransızlarda kaldıktan sonra, Suriye Devleti kurulmuştur. Suriye'nin sürekli ticaret ve üretim merkezlerinden biri olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Bursa ve İstanbul'dan sonraki en önemli dokumacılık merkezi Halep olmuştur. İpekli dokumaları ve meşhur sabunları Halep'in en önemli ihraç malı olmuştur. İstanbul'dan sonra ikinci en büyük ticaret merkezi ve altın çarşıları Halep'de olmuştur. 1500'lü yıllardan itibaren Venedikliler, İngilizler, Fransızlar ve Hollandalılar Halep'te konsolosluklar ve acentalar kurmuştur. Osmanlı'da ilk mason locası da Halep'te kurulmuştur. Osmanlı arşivlerinde yer alan hicri 1304 tarihli bir vesikada, Halep'te İngiliz konsolosu Handerson'un riyasetinde Farmason Locası namıyla bir gizli teşkilat kurulduğu bildirilmektedir. Arap harfleriyle ilk matbaa İstanbul'dan önce Halep'e uğramıştır.

Osmanlı şehirciliğinin klasik bir örneği olan Halep'in özelliklerinden biri de Kayşani ismindeki taş cinsinin yapılarda kullanılmasıdır. Halep Kalesi, hanlar, hamamlar, çarşılar, camiler (Halep Ulu Camii dahil), medreseler bu taşlardan yapılmıştır. Halepliler günümüzde bile evlerini taş kaplama yapmaya devam etmektedir. Selçuklu, Eyyubi, Memlük ve Osmanlı izlerini taşıyan Halep; Bursa, Konya, İstanbul'un bir alaşımı gibidir.

Halep'te birçok etnik kökenden topluluk yaşamaktadır. Halep'in nüfus yapısı esas itibari ile Arap ve Türkmen'lerden oluşmaktadır çok az sayıda Ermeni, Asuri, Yahudi, Kürt, Çerkez de şehirde yaşamaktadır. Şehir merkezinin nüfusu 2011 tahminine göre 1.7 milyon, çevresi ile birlikte 4 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. şehrin tahmini nüfus oranı ise şöyledir; 50% Arap, 40% Türkmen, 10% da Ermeni, Asuri, Yahudi, Kürd, Çerkezler teşkil etmektedir. Ulaşım karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Şehirdeki yurtiçi-yurtdışı uçuşlara açık olan Halep Havalimanı, Suriye'nin ikinci en büyük havalimanıdır.

Halep, "2006 İslam Kültür Başkenti" unvanını kazandı, ve aynı zamanda 2011 yılında Suriye İç Savaşı ve Halep Muharebesi'nin başlangıcına kadar olan tarihi yerleri başarılı restorasyonlar dalgasına tanıklık etmiştir.

 

İç savaş

Saadallah Al-Jabiri Meydanı Ekim 2012 yılında silahlı muhalefet tarafından hedeflendikten sonra

Suriye iç savaş sırasında Halep'te bombalanmış aracın görüntüsü
15 Mart 2011'de Suriye'de başlayan protestolar, birkaç ay sonra, 12 Ağustos 2011 tarihinde, Halep'te hükümet karşıtı protestolar olarak kentin Sakhour ilçesinde de dahil olmak üzere, Halep'in çeşitli ilçelerinde gerçekleştirildi. Binlerce protestocuların arasından en az iki protestocu Sakhour'daki bir gösteri sırasında, güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü. İki ay sonra hükümet yanlısı bir gösteri, Saadallah Al-Jabiri Meydanı'nda gerçekleştirildi. New York Times'a göre, 11 Ekim 2011'de Başkan Beşar Esad'ı destekleyenler, 1.5 milyon kişinin katıldığını iddia ederken, büyük kalabalıklar tarafından düzenlenen bu gösteri, şimdiye kadar Suriye'de düzenlenen büyük mitinglerden biri olmuştur. 2012 yılı başlarında güvenlik güçlerine yönelik bombalama olayları başladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'na göre, Halep'teki 1.000 fabrika talan edilmiş, ve buradaki çalıntı mallar, Türk hükümetinin tam bilgi ve kolaylaştırması ile Türkiye'ye transfer olmuştur. Şubat 2014 yılında, İslam Cephesi muhalefet grupları, adalet sarayı da dahil olmak üzere eski şehrin önemli tarihi binaların yok edildiği sorumluluğunu üstlenmiştir.

Temmuz 2012'de, çatışmalar ciddi şekilde Halep'e ulaşmıştır. O zamandan beri sivil savaşın genellikle yerleşim alanlarında Halep, "en yıkıcı bombalama ve ateşli mücadelelerde yerini almıştır". Uluslararası insani kuruluşlar tarafından tahmin edilen rakama göre 13,500 kişi öldürüldü. Kentin Yerel polis karakolları çatışma odağı oldu.[8][9]

Şiddetli bir savaş sonucunda, Halep Ulu Camii'nin parçaları ve antik kentteki diğer ortaçağ binaları dahil olmak üzere El-Medine Çarşısı'na ait birçok bölümler (Halep Eski Şehir Dünya Mirası) tahrip edildi ve Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Arap Ordusu'nun silahlı grupları, kentin kontrolü için mücadele etti. 2012 yılı Yaz ayı sonunda harap edildi veya yakıldı.

halep nerede halep son durum halep çocuklar halep vurulma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
nuran     0000-00-00 Allah ın sabrı çok ama bir vurdummu zalimleri yerle bir eder yarap buzalimlerin enyakin zamanda belasını ver amin
TANER     2016-12-15 ALLAH VAR GAM YOK ELBET BİR GÜN HERKES HERŞEYİN HESABINI VERECEK !!!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü