Halep nerede? Halep'te yoğun bombardıman devam ediyor

Halep nerede? Halep'te yoğun bombardıman devam ediyor

Halep'in nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bugün Halep'ten gelen haberler hiç iç açıcı değil. Suriye'nin kuzeyinde bulunan Halep kenti muhaliflerin kontrolünde bulunuyor. İki günden bu yana Halep'e düzenlenen hava saldırılarında ölenlerin sayısının 94'e, yaralıların sayısının ise 150'ye çıktığı bildirildi.

Halep nerede? Halep'te yoğun bombardıman devam ediyor

Suriye'nin kuzeyindeki Halep ilinde muhaliflerin  kontrolündeki semtlere son 48 saatte düzenlenen hava saldırılarında ölen sivil  sayısı 94'e, yaralı sayısı 150'ye çıktı. 
 
Halep'teki sivil savunma yetkililerinden Necip Ensari, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, "Rejim ve Rus savaş uçaklarının Halep'in doğusunda  muhaliflerin kontrolündeki semtlere son 48 saattir düzenlediği yoğun hava  saldırılarında ölü sayısı 94'e, yaralı sayısı 150'ye çıktı." dedi.
 
Ensari, bu sabah saatlerinde Halep'in güneybatısındaki Urum Kübra  beldesinin de hedef alındığını, buradaki saldırılarda 5 sivilin hayatını  kaybettiğini belirtti.
 
Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bulunan hastanelerin  acil tıbbi malzemeye ihtiyaç duyduğunu aktaran Ensari, ''Rus ve rejime ait savaş  uçakları vakum, misket ve varil bombalarıyla saldırıyor. İki gündür insani durum  çok kötü. Bazı semtlerde fırınlar çalışmadı. Halk, ekmek bulmakta sıkıntı  çekiyor.'' diye konuştu.
 
Halep merkezinin doğusunda 340 bin sivil, 4 Eylül'den beri rejim  güçlerinin kuşatması altında bulunuyor.
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, önceki gün aldığı kararda  Halep'te artan hava saldırılarını kınamış, ateşkes çağrısı yapmıştı. Karara  "hayır" oyu veren Rusya'nın Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise Rus  jetlerinin 28 gündür Halep üzerinde uçmadığını savunmuştu.

HALEP NEREDE

 

Halep (Arapça: حلب ˈħalab), Suriye'de bir şehirdir. Halep merkezinin 2007 nüfusu 1.7 milyon civarında olup, Halep'e bağlı olan yerleşim yerleri ile toplam nüfusu 4.393.000 'dir. Halep Arapça'da ve diğer bazı Sami dillerinde süt veren demektir. Halep ilinin de merkezidir.

İranlı yetkili: Halep'teki savaş, Suriye'nin bölünüp bölünmeyeceğini belirleyecek

Suriye'nin Halep kentindeki savaş tüm şiddetiyle sürüyor.

Al Monitor'dan Ali Hashem, Suriye-İran-Hizbullah üçlüsünü tanımlamak için kullanılan "direniş ekseni"nin, Halep savaşını "sıradan bir savaş" olarak görmediğini yazıyor.

Haberde görüşlerine başvurulan Halep'teki bir komutan, Halep savaşının "savaşın geleceği üzerinde de etkisi olacak bölgesel bir ezber bozucu" olacağını söylüyor.

Kaynak, kent merkezinden sonra vilayetin hepsine yöneleceklerini belirtiyor. Bu komutan, Halep'teki savaşın yalnızca tek bir geçiş için yapılıyor gibi göründüğünü, oysa bu tek geçişin tüm vilayetin kaderini belirleyeceğini söylüyor.

Al Monitor'a konuşan İranlı bir askeri kaynak, Halep savaşının bir kent ya da vilayet için değil, Suriye'nin bölünmeden kalması için yapıldığını kaydediyor.

İranlı yetkili, savaşın "hem kolay hem zor" olduğunu vurguluyor. Kolaylığı, Halep'te orduya karşı savaşan tüm güçlerin uluslararası planda "terörist" sayılması. Zorluğu ise, bölgesel güçlerin, savaşın asla bitmemesi için bu grupları desteklemeye devam ediyor olması.

Kaynağa göre, bu bölgesel güçler, Halep'ten sonra sıranın İdlib'e geleceğini ve "tüm Suriye'yi ele geçirme" hayallerinin suya düşüceğini biliyor.

Halep, Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kentleri arasında yer almış, Türkçe deyimlere ve Türk edebiyatına yerleşmiştir. "Halep oradaysa arşın burada" deyimi, Aşık Ömer'in "İşte geldim gidiyorum şen olasın Halep şehri" beyiti, Aşık Emrah'ın sevdiğini Halep'te araması, Kerem'in Aslı'nın ateşine Halep'te yanıp kül olması bu meyanda sayılabilir.

Tarihi MÖ 3000'li yıllara uzanan Halep Kalesi'nde çeşitli Mezopotamya devletleri, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Arap hakimiyeti, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mirdasiler, Ukayliler çok kısa bir süreliğine Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu devirleri yaşanmıştır. I. Dünya Savaşı sonucunda Osmanlı İmparatorluğu'nun ortadan kalkmasından sonra bir müddet Fransızlarda kaldıktan sonra, Suriye Devleti kurulmuştur. Suriye'nin sürekli ticaret ve üretim merkezlerinden biri olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Bursa ve İstanbul'dan sonraki en önemli dokumacılık merkezi Halep olmuştur. İpekli dokumaları ve meşhur sabunları Halep'in en önemli ihraç malı olmuştur. İstanbul'dan sonra ikinci en büyük ticaret merkezi ve altın çarşıları Halep'de olmuştur. 1500'lü yıllardan itibaren Venedikliler, İngilizler, Fransızlar ve Hollandalılar Halep'te konsolosluklar ve acentalar kurmuştur. Osmanlı'da ilk mason locası da Halep'te kurulmuştur. Osmanlı arşivlerinde yer alan hicri 1304 tarihli bir vesikada, Halep'te İngiliz konsolosu Handerson'un riyasetinde Farmason Locası namıyla bir gizli teşkilat kurulduğu bildirilmektedir. Arap harfleriyle ilk matbaa İstanbul'dan önce Halep'e uğramıştır.

Osmanlı şehirciliğinin klasik bir örneği olan Halep'in özelliklerinden biri de Kayşani ismindeki taş cinsinin yapılarda kullanılmasıdır. Halep Kalesi, hanlar, hamamlar, çarşılar, camiler (Halep Ulu Camii dahil), medreseler bu taşlardan yapılmıştır. Halepliler günümüzde bile evlerini taş kaplama yapmaya devam etmektedir. Selçuklu, Eyyubi, Memlük ve Osmanlı izlerini taşıyan Halep; Bursa, Konya, İstanbul'un bir alaşımı gibidir.

Halep'te birçok etnik kökenden topluluk yaşamaktadır. Halep'in nüfus yapısı esas itibari ile Arap ve Türkmen'lerden oluşmaktadır çok az sayıda Ermeni, Asuri, Yahudi, Kürt, Çerkez de şehirde yaşamaktadır. Şehir merkezinin nüfusu 2011 tahminine göre 1.7 milyon, çevresi ile birlikte 4 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. şehrin tahmini nüfus oranı ise şöyledir; 50% Arap, 40% Türkmen, 10% da Ermeni, Asuri, Yahudi, Kürd, Çerkezler teşkil etmektedir. Ulaşım karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Şehirdeki yurtiçi-yurtdışı uçuşlara açık olan Halep Havalimanı, Suriye'nin ikinci en büyük havalimanıdır.

Halep, "2006 İslam Kültür Başkenti" unvanını kazandı, ve aynı zamanda 2011 yılında Suriye İç Savaşı ve Halep Muharebesi'nin başlangıcına kadar olan tarihi yerleri başarılı restorasyonlar dalgasına tanıklık etmiştir.

 

İç savaş

Saadallah Al-Jabiri Meydanı Ekim 2012 yılında silahlı muhalefet tarafından hedeflendikten sonra

Suriye iç savaş sırasında Halep'te bombalanmış aracın görüntüsü
15 Mart 2011'de Suriye'de başlayan protestolar, birkaç ay sonra, 12 Ağustos 2011 tarihinde, Halep'te hükümet karşıtı protestolar olarak kentin Sakhour ilçesinde de dahil olmak üzere, Halep'in çeşitli ilçelerinde gerçekleştirildi. Binlerce protestocuların arasından en az iki protestocu Sakhour'daki bir gösteri sırasında, güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü. İki ay sonra hükümet yanlısı bir gösteri, Saadallah Al-Jabiri Meydanı'nda gerçekleştirildi. New York Times'a göre, 11 Ekim 2011'de Başkan Beşar Esad'ı destekleyenler, 1.5 milyon kişinin katıldığını iddia ederken, büyük kalabalıklar tarafından düzenlenen bu gösteri, şimdiye kadar Suriye'de düzenlenen büyük mitinglerden biri olmuştur. 2012 yılı başlarında güvenlik güçlerine yönelik bombalama olayları başladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'na göre, Halep'teki 1.000 fabrika talan edilmiş, ve buradaki çalıntı mallar, Türk hükümetinin tam bilgi ve kolaylaştırması ile Türkiye'ye transfer olmuştur. Şubat 2014 yılında, İslam Cephesi muhalefet grupları, adalet sarayı da dahil olmak üzere eski şehrin önemli tarihi binaların yok edildiği sorumluluğunu üstlenmiştir.

Temmuz 2012'de, çatışmalar ciddi şekilde Halep'e ulaşmıştır. O zamandan beri sivil savaşın genellikle yerleşim alanlarında Halep, "en yıkıcı bombalama ve ateşli mücadelelerde yerini almıştır". Uluslararası insani kuruluşlar tarafından tahmin edilen rakama göre 13,500 kişi öldürüldü. Kentin Yerel polis karakolları çatışma odağı oldu.[8][9]

Şiddetli bir savaş sonucunda, Halep Ulu Camii'nin parçaları ve antik kentteki diğer ortaçağ binaları dahil olmak üzere El-Medine Çarşısı'na ait birçok bölümler (Halep Eski Şehir Dünya Mirası) tahrip edildi ve Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Arap Ordusu'nun silahlı grupları, kentin kontrolü için mücadele etti. 2012 yılı Yaz ayı sonunda harap edildi veya yakıldı.

halep halep nerede halep saldırı halep hava saldırısı halep saldırı ölenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü