Reklamı Geç

Gri memurluktan kimler yararlanacak merak ediliyor!

FETÖ çetesine yönelik operasyonlar devam ederken 300 bine yakın kişi görevden uzaklaştırıldı. Görevden alınmalar ve uzaklaştırmalar devam ederken gri memurluk gündeme geldi. Gri memurluğun ne olduğu ve kimlerin yararlanabileceği merak ediliyor. Gri memurluk hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle.

Gri memurluktan kimler yararlanacak merak ediliyor!Gri memurluk pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından tüm devlet kurumlarında FETÖ çetesine yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. ihbar edilip de açığa alınma karar çıkartılan memurlar hakkında delil yetersizliği şartıyla 'gri memurluk ' takibinin yapılacağı ve kesinleşirse de 4 yıla kadar yakın takibi sonrasında FETÖ bağı tespit edilen ve delillendirilenler atılacak. Az şüpheli olan memurlar ile sözleşme imzalanacak ve bu kişiler 3-4 yıl boyunca takibe alınacaklar. 
 

Habertürk Gazetesi’nden Lütfi Erdoğan’ın haberine göre; Bakanlar Kurulu'nda, açığa alınan memurlarla ilgili çarpıcı bir öneri geldi. Buna göre, FETÖ üyeliği kapsamında ihbar edilen memurlar, sağlam deliller yoksa “gri memurluğa” alınacak. 3-4 yıl yakın takip başlayacak. FETÖ bağı tespit edilen ve delillendirilenler atılacak.
Darbe girişiminin ardından kamuda FETÖ/PDY şüphesi ya da tespitiyle açığa alınanların sayısı 70 bine ulaştı. En çok açığa alma yapan kurum 22 bin kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak göze çarpıyor. Bunu yaklaşık 9 bin ile Türk Silahlı Kuvvetleri, 8 bin ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 6 bin kişiyle Sağlık Bakanlığı takip etti. Açığa alınan memurların soruşturma geçirmeden ihraç edileceği söylentileri sonrasında atılacak adım da netleşmeye başladı.

SORUŞTURMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Bakanlar Kurulu'nda söz konusu memurlarla ilgili bir öneri gündeme geldi. Buna göre, kamu kurumları, açığa aldığı memurlar hakkındaki idari soruşturmaları tamamladıktan sonra çıkan sonuca göre ihraçlara başlayacak.
Ancak, bakanlıklara günlük gelen ihbarlar ayrı değerlendirmeye tabi tutulacak. İhbar edilen tüm memurlar için açığa alma işlemi uygulanmayacak. Bu memurlar için “gri memurluk” sistemi uygulanacak. Hakkında ihbar yapılan memurlar “çok şüpheli”, “şüpheli” ve “az şüpheli” olarak sınıflandırılacak. İhbarın yanında sağlam delilleri olanlar soruşturma sonucuna göre memurluktan atılacak. “Az şüpheli” gruptaki memurlar bakanlık birimleri tarafından 3-4 yıl yakın takibe alınacak. Yapılan takipte FETÖ ile bağlantısı tespit edilenler delilleriyle ihraç edilecek.

SAĞLIKÇILAR İÇİN GÜNDE 500 İHBAR GELİYOR

Operasyonlar devam ederken sadece Sağlık Bakanlığı'nda çalışan personelle ilgili FETÖ bağlantısı iddiasıyla günlük 500 ihbar geldiği öğrenildi. Hakkında ihbar yapılan memur için inceleme başlatılıyor.

 

GRİ MEMURLUK NEDİR? GRİ MEMURLUK ŞARTLARI NELERDİR?

FETO soruşturması sırasında görevinden açığa alınan memurlar dahil ihbar edilip de açığa alınma karar çıkartılan memurlar hakkında delil yetersizliği şartıyla 'gri memurluk ' takibinin yapılacağı ve kesinleşirse de 4 yıla kadar yakın takibi sonrasında FETÖ bağı tespit edilen ve delillendirilenler atılacak. Şüpheli olan memurlar ile yıllık sözleşmenin imzalanacağı da açıklandı. En çok açığa alma yapan kurum 22 bin kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak göze çarpıyor. Bunu yaklaşık 9 bin ile Türk Silahlı Kuvvetleri, 8 bin ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 6 bin kişiyle Sağlık Bakanlığı takip etti. 

GRİ MEMURLUK BAKANLAR KURULUNDA

Önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu'nda soruşturmaların sağlıklı yürütülmesi için açığa alınan personelin ihraç işlemlerinin başlatılması tartışıldı. AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada; 'Gri memurluk çalışmamız henüz yok. Tüm maksat bu hain şebekenin ayıklanmasıdır. Bu işe bulaşmamış hiç kimsenin mağdur edilmemesi konusunda hassasiyet gösterdiğimizi söylememiz lazım.' ifadelerinde bulundu.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay MYK sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gri memurluk tartışması ile ilgili bir soruya Aktay, "Henüz böyle bir çalışma henüz yok. Bir takım çalışmalar elbette yapılıyor. Bütün maksat devlet içerisinde bu ihanet şebekesinin unsurlarının ayıklanmasıdır. Bu işe bulaşmamış hiç kimsenin mağdur edilmemesi konusunda hassasiyet var" diye yanıt verdi. 

"Cezaevlerinin durumu adaleti bozmayacağı bir takım çalışmaların yapıldığını biliyoruz"

Geçmişe dönük 5 yıllık 'Af' çıkacağı yönünde çalışmalar yapıldığı iddialarının sorulması üzerine Aktay, "Detaylarını çok fazla bilemeyeceğim şu anda. Adalet Bakanlığı'nın bünyesinde cezaevlerinin durumu, suç ve ceza dengesindeki adaleti bozmayacağı bir takım çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Bu çalışmalar kısa süre içerisinde bitirilecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır" diye konuştu.

gri memurluk gri memurluk nedir kimler yararlanacak gri memurluk şartları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Murat Akyer kimdir ne iş yapar merak konusu oldu Nursel'in Mutfağı'nda şok iddia
Murat Akyer kimdir ne iş yapar merak konusu oldu Nursel'in Mutfağı'nda şok iddia
Ümran bebek öldü mü? Annesi babası yaşıyor mu merak edildi
Ümran bebek öldü mü? Annesi babası yaşıyor mu merak edildi