"Gözümüz aydın El Bab bitti"

"Gözümüz aydın El Bab bitti"

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar El Bab operasyonunun tamamlandığını açıkladı. Katar'ın başkenti Doha'da gazetecilerle biraraya gelen Akar kentte temizlik çalışmalarının sürdüğünü belirtti ve "Gözümüz aydın El Bab operasyonu bitti" dedi.

Ancak 2016'nın Aralık ayında başlayan ve Fırat Kalkanı harekatının en kritik aşaması olan El Bab operasyonu konusunda bölgedeki güvenlik kaynaklarından daha temkinli açıklamalar geliyor. Kaynaklar El Bab'ta taaruza dayalı aşamanın bittiğini ancak kentte temizliğin devam ettiğini vurguluyor. 

Kentin birçok bölgesinde kontrol sağlansa da emniyetli sanılan bölgelerde kayıp vermemek için ihtiyatlı bir ilerleme söz konusu. Kentin bazı bölümlerinde hala DAEŞ'li teröristlerin bulunduğu  ve bunların bombalı araçlarla saldırı yapma ihtimalinin hala var olduğu belirtiliyor. Bu nedenle DAEŞ'in geri çekildiği bölgeler insansız hava araçları ile sürekli izleniyor. 

Keskin nişancılarla ateş edilmemesi DAEŞ telsizlerinin büyük ölçüde susması örgütün El Bab'ı büyük ölçüde terk ettiğinin işareti olarak görülüyor. Genelkurmay Başkanlığı da 6. ayına yaklaşan Fırat Kalkanı harekatına dair bilgilendirme yaptı. 

Harekatın 177. gününde DAEŞ'e ait 278 hedef vuruldu, 15 terörist etkisiz hale getirildi. Türk jetleri DAEŞ'e ait 15 bina, 2 karargah binası, 2 cephanelik ve 2 bombalı aracı imha eti. Topçu atışı ile de 258 hedef vuruldu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü