Göktürk 1 uzayda'ki yerini aldı

Göktürk 1 uzayda'ki yerini aldı

Göktürk 1 istihbarat uydumuz bugün Fransa'dan uzaya fırlatıldı.Göktürk 1 uydusunun yüksek çözünürlüklü bir görüntü sağlayacağı öğrenildi.Göktürk 1 uydusunun fırlatılma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da katıldı.

Göktürk 1 uzayda'ki yerini aldı

Uydu, Türkiye saati ile 16.51'de yörüngesine gönderildi. GÖKTÜRK-1 hem sivil hem de askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlayacak ve bu özellikleriyle en gelişmiş sistemlere sahip keşif, gözetleme uyduları arasındaki yerini alacak. 

İşte GÖKTÜRK-1 için bütün detaylar...

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, GÖKTÜRK-1 hakkında bilgi verildi.

"TÜRKİYE'NİN UZAYDAKİ GÜCÜNÜ ARTIRACAK"

Açıklamada, 2012 yılında fırlatılan GÖKTÜRK-2'den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan ve geliştirme, üretim ve test faaliyetlerine 19 Temmuz 2010 yılında başlanan GÖKTÜRK-1 uydusunun Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacağına dikkat çekildi.

Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusunun GÖKTÜRK-2 uydusuyla beraber Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracağı vurgulanan açıklamada, "GÖKTÜRK-1 uydusunun entegrasyon ve çevresel test faaliyetleri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tesislerinde kurulan Türkiye'nin ilk milli Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) merkezinde gerçekleştirilmiştir. Yörünge testleri ve kabul aşamalarının tamamlanması sonucunda envantere alınacak olan GÖKTÜRK-1 uydusu Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkil edilmiş olan Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından komuta ve kontrol edilecektir." ifadeleri kullanıldı.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI ORG. ABİDİN ÜNAL'IN KONUŞMASI

''Göktürk - 1 uydusu bize çok yüksek çözünürlüklü ve renkli fotoğraflar gönderecek. Önümüzdeki erken ihbar uyduları ve haberleşme uyduları uzaydaki yerini alacaktır.''

SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK'IN KONUŞMASI

''20 yüzyıın ikinci yarısından itibaren bilgi teknolojileri en önemli alanlanlardan oldu. İlk yerli uyduyu 2011 yılında gönderdik. Allah'a hamdolsun, Türkiye kendi uydusunu yapabilen ülke haline geldi. Ambargo açıklamalarına en güzel cevabı yerli savunma teknolojisi ile veriyoruz. Milli piyade tüfeğinin teslimatını da bu ay sonu yapacağız.''

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü