Geminid göktaşı yağmuru saat kaçta başlayacak Nasa canlı yayını

Geminid göktaşı yağmuru saat kaçta başlayacak Nasa canlı yayını

Geminid göktaşı yağmuru bu gece başlayacak.13-14 Aralık tarihinde başlayacak olan göktaşı yağmuru çıplak gözle karanlık bir ortamda izlenebilecek.Türkiye'de pek çok yerden izlenebilecek Geminid göktaşı yağmuru için en uygun saat ise gece yarısı olarak belirtildi.

Geminid göktaşı yağmuru saat kaçta başlayacak Nasa canlı yayını

13 Aralık gecesi ülkemizde Geminid göktaşı yağmuru bekleniyor. Meraklıları tarafından keyifle takip edilen göktaşı yağmurları ülke genelinden gözlemlenebilecek. Gece saat 00:00 itibariyle saatte ortalama olarak 50 civarında yıldız kaymasının görülebileceği tahmin ediliyor.

Meraklıları için heyecanlı bekleyişin sürdüğü Geminid göktaşı yağmurları için geri sayım devam ediyor. Göktaşı yağmurları ülke genelinde gözlemlenebilecek. Uzmanlar yeterince karanlık alanlardan gece saat 00:00 itibariyle takip edildiğinde saatte yaklaşık 50 adet yıldız kaymasının görülebileceğini ifade ediyor.

Orionid meteor yağmuru bu gece kaçırmayın

GÖKTAŞI YAĞMURU NEDİR?
Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal, göktaşı yağmuru hakkında şu açıklamada bulundu: “Yıldız kayması adı verdiğimiz bu olay, aslında yer atmosferine giren milimetreden santimetreye kadar değişen boyutlarda, küçük göktaşlarının (meteor) yanıp yok olması esnasında bıraktıkları izdir. Saniyede 75-80 km hızla yer atmosferine giren bu küçük göktaşları, sürtünmeden dolayı ısınır ve yanmaya başlar. Bir taş nasıl yanar derseniz bu taşlar yüksek hızdan dolayı çok yüksek sıcaklıklara kadar ısınır. Isınınca da yapısındaki metal kısımlar erimeye başlarken karbon içerikli kısımlar ise gerçekten yanar. Isınan göktaşı neredeyse akkor hale gelir ve hızla hareket ettiği için de gökyüzünde bir iz bırakıyormuş gibi yanılsama meydana getirir.”

NASA CANLI YAYINI

Orionid meteor yağmuru bu gece kaçırmayın

GEMİNİD TAKIMYILDIZINA BENZİYOR
3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşan meteor yağmurları hayranları tarafından heyecanla bekleniyor. Bu kaya parçalarının atmosferde parçalanma süreci dünyadan gözlemlenebiliyor. Parçalanma süreci, Geminid takımyıldızından saçılıyor gibi görüntü vermesi nedeniyle Geminid ismini almıştır.

Orionid meteor yağmuru bu gece kaçırmayın

GECE 00:00 TAVSİYESİ

Geri sayım devam ederken göktaşı yağmurlarını izlemek isteyen vatandaşlar için yeterince karanlık bir yerden izlenmesi tavsiye ediliyor. Uzmanlara göre saat 00:00 itibariyle saatte yaklaşık olarak 50 adet yıldız kaymasına tanık olmak mümkün olacak. Göktaşı yağmurları yılın 4-17 Aralık döneminde gözlemlenebilmektedir. 13-14 Aralık ise en yaygın göktaşı yağmurlarının gerçekleştiği zaman aralığı olarak tespit edilmiştir.

Orionid meteor yağmuru bu gece kaçırmayın

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü