Fırat Kalkanı operasyonu ne zaman bitecek?

Fırat Kalkanı operasyonu ne zaman bitecek?

24 Ağustos günü başlayan Fırat Kalkanı operasyonu 32. gününe girdi. Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken IŞİD hedefleri bir bir yok ediliyor. Bugün TSK'dan Fırat Kalkanı operasyonuna yönelik bir açıklama geldi. Açıklamada 38 IŞİD hedefine 101 fırtına atışının yapıldığını belirterek, harekatın başından beri bin 220 hedefe 4 bin 797 atım yapıldığını bildirdi.

Fırat Kalkanı operasyonu ne zaman bitecek?

Fırat Kalkanı operasyonu tüm hızıyla devam ederken bugün TSK'dan operasyon hakkında açıklama geldi. TÜRK Silahlı Kuvvetleri, Suriye'de muhalifler tarafından sürdürülen Fırat Kalkanı harekatının 32'nci gününde; 38 IŞİD hedefine 101 fırtına atışının yapıldığını belirterek, harekatın başından beri bin 220 hedefe 4 bin 797 atım yapıldığını bildirdi.

38 IŞİD HEDEFİNE 101 FIRTINA ATIŞI YAPILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'de muhalifler tarafından sürdürülen Fırat Kalkanı harekatının 32'nci gününde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Azaz-Rai sektöründe; muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubu'nun saat 18.00 itibariyle kaybettiği bölgeleri geri almak amacıyla başlattığı operasyona devam ettiği vurgulandı. Muhaliflerin karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle ileri harekata devamla El Athariyah meskun mahallinde kontrolü sağladığı belirtildi. Keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 38 IŞİD hedefine 101 fırtına atışı yapıldığı ifade edilerek, harekatın başından beri bin 220 hedefe 4 bin 797 atımın yapıldığı bildirildi.


BOMBA YÜKLÜ 1 ARAÇ İMHA EDİLDİ

Açıklamada, ayrıca Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından El Mutminah, Ziyadiyah, Tall Atiyah, El Athariyah, Sandarah ve Tall Aşah'da tespit edilen 1'i doçka uçaksavar mevziiyle komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan 12 bina olmak üzere 13 hedefin ateş altına alınarak, imha edildiği kaydedildi. Öte yandan koalisyon uçakları tarafından, Bahvurtah (Zeytinlik) bölgesinde tespit edilen IŞİD unsurlarına 1 hava harekatı gerçekleştirilerek, bomba yüklü 1 aracın imha edildiği bildirildi. Koalisyon tarafından, Katar'dan kalkan 2 uçakla ise Tall Ahmar bölgesindeki muhalif unsurlara, havadan tahkimat malzemesinin atıldığı belirtildi.  

Öte yandan IŞİD'den temizlenen bölgelerde, muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından mayın ve EYP'lerin etkisiz hale getirilmesi faaliyetine aralıksız devam edildiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca 

Suriye sınır hattında 1 adet Bayraktar İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetinin gerçekleştirilmeye devam edildiği belirtildi. Öte yandan AFAD ve Kızılay'a ait unsurlarla Özgür Suriye Ordusu personeli ve bölgede bulunan sivillere günde üç öğün sıcak yemek verildiği ve sağlık hizmetlerinin karşılandığı vurgulandı. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgelerde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde gerçekleştirilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyetin gösterildiği ifade edildi.

FIRAT KALKANI OPERASYONU
 

Fırat Kalkanı Operasyonu, Suriye İç Savaşına Türk Askeri Müdahalesi veya Cerablus Harekâtı, Irak ve Şam İslam Devleti ile yürütülen mücadelede Türkiye tarafından eğitilmiş 1500 kadar Özgür Suriye Ordusu mensubu ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı operasyondur. Türk kuvvetleri operasyonda YPG ve IŞİD mevzilerinin vurulduğunu duyurdu.

Hazırlık safhası

20 Ağustos 2016'da sayıca büyük bir grup muhalif ağır ve orta seviye teçhizat yüklü elliye yakın araç ile El-Rai'den yola çıkarak Türkiye sınırına yaklaştılar.

22 Ağustos 2016'da, Irak ve Şam İslam Devleti tarafından Gaziantep Saldırısına misilleme olarak Karkamış'a 2 adet havan ateş yapıldı. Türk Kara Kuvvetleri 60 adet obüs ateşleyerek Cerablus ve Menbiç'i bombardıman ateşine tuttu. Karkamış'da vatandaşlara şehri terketmesi söylendi ve belde kısa sürede boşaltıldı. 25 Ağustos 2016'da Türk Silahlı Kuvvetleri, "Topraklar ilhak edilmeyecek Özgür Suriye Ordusu'na teslim edilecektir" açıklaması yaptı.

Operasyon

24 Ağustos 2016, saat 04.00'de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı'ndan, "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması yapıldı. Bu açıklama sonrası TSK Cerablus'u ağır bombardıman ateşine tutarken, Türk Hava Kuvvetleri 12 adet hedefi bombaladı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 294 tane topçu atışı yapıldı ve 81 hedef etkisiz hale getirildi.[19] Birkaç saat sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tanklar Fırat'ı geçerek yüzlerce Özgür Suriye Ordusu mensubu Türkmen ve Araplarla bir araya geldi. Amerika Birleşik Devletleri de operasyonlara havadan destek vereceğini açıklamıştır. ÖSO Keklice ve Kıvırcık köylerini ele geçirdi. Operasyon sırasında Arap birlikler kırmızı, Türkmen birlikler ise Turkuaz kol bandı takarak taraflarını belli etmektedirler. İlk belirlemelere göre 46 IŞİD'li öldürüldü.

25 Ağustos'ta Cerablus'a hareket ettiği belirlenen YPG'li bir grup Karkamış'ta bulunan Fırtına obüsleriyle vuruldu. 26 Ağustos günü, saat 00:20'de TSK tarafından yapılan basın açıklamasında, "Fırat Kalkanı Harekatının devam ettiği, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterildiği" belirtildi.

27 Ağustos'ta YPG'li bir gurubun Türk tanklarına yaptığı roketli saldırı sonucu bir tank hafif diğeri ağır olmak suretiyle iki tank zarar görmüştür. Ayrıca Türk ordusundan 3 asker yaralanmış 1 asker de hayatını kaybetmiştir.

29 Ağustos itibarı ile 400km2'lik alanda bulunan 43 köy IŞİD ve YPG'nin elinden alarak kontrol altına alındı.

31 Ağustos'ta Cerablusun batısında IŞİD'e karşı operasyonda 1 Türk tankı roketle vuruldu, 3 asker yaralandı. Tanka saldıran teröristler imha edildi.

3 Eylül 2016 tarihinde Türk zırhlı araçları, Suriye'ye Çobaney ilçesinden giriş yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü