Fırat Kalkanı herekatı devam ediyor! Celabrus neden önemli?

Fırat Kalkanı herekatı devam ediyor! Celabrus neden önemli?

Bugün sabah saat 04:00'te başlayan Fırat Kalkanı harekatı devam ediyor. IŞİD'in Cerablus'tan temizlenmesi için sabaha karşı yoğun topçu ateşi başladı. Daha sonra 16 tane F16 hedefleri vurdu. Bordo berelilerin Suriye'ye girmesinin ardından topçu ateşleri ve hava harekatına ara verildiği görüldü.

Fırat Kalkanı herekatı devam ediyor! Celabrus neden önemli?

Türkiye'nin kırmızı çizgisi Fırat Nehri idi. Cerablus harekatına Fırat kalkanı ismi verildi. Sabaha karşı topçu atışları ile başladı. F16'lar Cerablus'a hava herakatı düzenlendi. Dün gece IŞİD militanlarının direnişini kırmak için önce bordo bereliler girdi. 

Fırat Kalkanı kapsamında 70 hedef vurulduğu ve toplam 16 F16'nın operasyona katıldığı açıklandı. Dün Karkamışa 9 havan mermisi düşmüş ve bölge boşaltılmak zorunda kalmıştı. Suriye topraklarında başka bir oluşuma izin vermemek için Fırat Kalkanı operasyonunun başladığı bildirildi. 

Cerablus'a geçmek için koridorlar açıldı. Türk ordusu ile birlikte hareket edecek olan ÖSO üyeleri de yavaş yavaş Cerablus sınırına yaklaşmaya başladı. Genelkurmay karargahı dün geceden bu yana çok hareketli. Hulusi Akar ve Zekai Aksakallı dün geceden bu yana herakata yön veriyorlar. Kuvvet komutanları karargahlarında kendi harekat merkezlerinde bu harekatı takip etmeye devam ediyorlar. 

ABD'nin bu harekattan haberi var ve Rusya'ya da harekat hakkında bilgi verildi. Sabah 06:30'da yoğunlaşan harekat şiddetlenerek devam ediyor. 

cerablus nerede neden önemli fırat kalkanı operasyonu nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü