Erdoğan ile Putin'den önemli görüşme

Erdoğan ile Putin'den önemli görüşme

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler her geçen gün ilerleme göstermeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Lideri Putin'le görüştü. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye olmak üzere bölgesel konuların da ele alındı.

Erdoğan ile Putin'den önemli görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye olmak üzere bölgesel konuların da ele alındığını belirtti. Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bâb bölgesinde yürütülen operasyonda Türk askerlerini hedef alan saldırıya ilişkin görüş ve bilgi teatisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin'in, Halep'teki insani krize çözüm bulma çabalarını hızlandırma konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.


Fırat Kalkanı Operasyonu'nun Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığının göstergesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini de belirtti. Görüşmede iki lider Türkiye-Rusya ilişkilerini normalleştirilmesi sürecini destekleme kararlılıklarını teyit ettiler. İlişkileri her alanda daha da güçlendirmenin önemine değinen iki lider, bu çerçevede Başbakan Yıldırım'ın 6 Aralık'ta Moskova'ya yapacağı ziyarete ve 2017'nin ilk yarısında gerçekleştirilecek olan Rusya-Türkiye ÜDİK toplantısına da değindiler.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan'ın Suriye krizinin çözümü konusunda görüş alışverişi yaptığı ifade edildi. Görüşmede, farklı düzeylerdeki temaslar da dahil iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin değerlendirildiği de bildirildi. Suriye konusundaki görüş alışverişinin yapıcı bir atmosferde geçtiğinin kaydedildiği açıklamada, "Uluslararası terörle mücadele alanındaki çabaların koordine edilmesi amacıyla iki ülkenin dışişleri bakanlıkları, savunma bakanlıkları ve istihbarat kurumları düzeyinde aktif diyaloga devam edilmesi kararlaştırıldı" dendi.

putin erdoğan telefonda görüşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü