Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan flaş açıklamalar!

Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan flaş açıklamalar!

Siirt'teki maden faciası ile ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak "6 cenazemizi çıkarıp ailelerine teslim ettik. Yoğun çalışma gece yarısı da devam edecek. Toprak altında kalan kardeşlerimizin aileleri ile de koordineli bir çalışma yapıyoruz" dedi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak'tan flaş açıklamalar!

Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Maden Köyü'ndeki bakır madeninde heyelan nedeniyle meydana gelen göçük altında kalan 11 işçiden 23 yaşındaki Sedat Bulut'un cesedi de bugün çıkarıldı. Toprak altında kalan 10 işçiyi arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Dün Siirt'e gelerek heyelan bölgesine gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, geceyi Siirt'te geçirdikten sonra bugün sabah saatlerinde de helikopterle kazı bölgesine geldi.

Bakan Albayrak ve beraberindekiler, toprak altında kalan işçilerin bazı yakınlarıyla birlikte arama kurtarma çalışması yapılan göçük alanına gitti. Kazı alanında yaptıkları incelemenin ardından burada oluşturulan kriz merkezine giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın buradaki görevlilerden, son çalmışmalar hakkında bilgi aldı. Toplantı sırasında heyelanın yaşandığı alanda bir işçinin daha  cesedine ulaşıldığı bilgisinin gelmesi üzerine Bakan Albayrak, göçük altında  kalan işçilerin aileleriyla alana gitti. Alanda arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden Bakan  Albayrak, gelinen aşama ve bundan sonra yapılacaklar konusunda ailelere bilgiler  verdi. Bakan Albayrak daha sonra çalışmalara ilişkin bir açıklama yaptı.  

"UMUDUMUZU KESMEYECEĞİZ AMA..."
 
Daha sonra açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, büyük bir hassasiyetle çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi. Zeminin kurumaya başlamasıyla birlikte çalışmaların arttırıldığını dile getiren Albayrak, şartların çok zor olduğunu ve işçilere ulaşmak için herkesin dua etmesi gerektiğini kaydetti. Bakan Albayrak, “Zemin kurumaya başladıkça çalışmalar artıyor. Şuan 8 iş makinesi, 23 kamyon, 1 dozer aktif bir şekilde 24 saat esasına göre çalışıyor. Son gelişmelere bağlı olarak muhtemel vatandaşlarımızın olduğu bölgelere daha fazla yaklaştığımızı umut ediyoruz. Çalışmanın yoğunlaşmasına bağlı daha fazla vatandaşımıza erişme şansımız artıyor. Ailelerle yoğun bir iletişim içinde çalışmalarımız koordineli olarak yürütülüyor. Ailelere anlık bilgiler veriyoruz. Özelikle ailelerin hassasiyeti noktasında bir kısım konularda kendilerinin rızasını alarak daha hızlı ilerleme noktasında yoğun bir mesai ortaya koyuyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerinden işçilerin yakınları, aileleri ve akrabaları bölgeye gelerek dayanışma noktasında bizlere destek sunuyor. Arkadaşlar bu destekle yoğun bir şekilde durmadan çalışıyor” dedi.

ÇALIŞMALAR İKİ KOLDAN YÜRÜYOR

Bakan Albayrak, saha ve zeminin mevcut durumundan dolayı şartların zorlaştığını belirterek, buna rağmen çalışmaların iki koldan sürdürüldüğünü söyledi. Albayrak, “6 cenazemizi çıkarıp ailelerine teslim ettik. Yoğun çalışma gece yarısı da devam edecek. Toprak altında kalan kardeşlerimizin aileleri ile de koordineli bir çalışma yapıyoruz.Umudumuzu kesmeyeceğiz ama süre olumsuz etkiliyor.Saha ve zeminin mevcut durumu nedeniyle hassas bir çalışma yapılıyor. İki koldan çalışmalarımız sürüyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız sürekli olarak bilgilendiriliyor. Yapılması gereken ne varsa devletimizin yapması gerekenleri bize talimat olarak veriyorlar. Bu iş için devletin bütün imkanlarının sefer edilmesi talimatını bize verdiler. Havadan yakın kamera sistemleri ile de fotoğraflarını çekip detaylı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4. gününe girdiğimiz bu çalışmalarda devletimiz ve hükümetimizin tüm imkanları seferber ettiğinin herkes tarafından bilinmesini özellikle isterim” diye konuştu. Bakan Albayrak, konuşmasında işçilere sağ ulaşmak için herkesten dua beklediğini de söyledi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü