Dursun Ali Erzincalı Otuz Kuş şiiri sözleri nelerdir Video

Dursun Ali Erzincalı Otuz Kuş şiiri sözleri nelerdir Video

Dursun Ali Erzincanlının darbe gecesinin kahramanı Ömer Halisdemir'e yazdığı otuz kuş şiirinin galası gerçekleştirildi.Ömer Halisedemir'in o gece göstermiş olduğu kahramanlığı anlatan şiir dinleyenleri hüzne boğarken şiir duygu seline kapılmamıza sebep oldu.

Dursun Ali Erzincalı Otuz Kuş şiiri sözleri nelerdir Video

Meğer gecesi vatanım için kabus olacak bir güne uyanmışım/Gökyüzünün yıldızlarını çalıp omuzlarına takan hain yüzler gördüm o gece/Ruhları yoktu" sözleriyle başlayan, şair Dursun Ali Erzincanlı'nın yazdığı "30 Kuş" şiiriyle Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in kahramanlığı anlatılacak.


Yazdığı şiiri aynı zamanda yorumlayan Erzincanlı, 15 Temmuz'da ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu ile Alanya'da bir programda olduklarını söyledi.

 


Erzincanlı, darbe girişiminden, sosyal medyada yazılanları gören Döngeloğlu'nun, "Bu gece özellikle ülkemize dua edelim. Kötü şeyler olabilir." sözleriyle haberdar olduğunu aktararak, program sonunda detayları öğrendiğini kaydetti.
Otele geçtikten sonra televizyonu açtığını anlatan Erzincanlı, "TRT spikeri, kalkışmayla ilgili bildiriyi okuyordu. Kendimi çok kötü hissettim. 1980 ihtilali döneminde, 11-12 yaşlarındayım ve hafızlık yapıyordum. O an için adeta 'Bugün okul yok, kurs yok' diye sevinmiştim ama ondan sonraki 37 yıl boyunca ihtilal dönemiyle ilgili dinlediğimiz şeylerle ne olduğunu anlamıştım. Bu yüzden, Cumhurbaşkanımızın 'dışarıya çıkın' sözüne kadar, büyük bir çöküntü yaşadım." diye konuştu.
Erzincanlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine abdest alarak Döngeloğlu ile Alanya Meydanı'na gittiklerini, Döngeloğlu'nun orada toplanan kalabalığa dua ettirdiğini aktardı.
Diyarbakır'dan Erzurum'a, Kayseri'den Tokat'a Türkiye'nin dört bir yanında "demokrasi nöbetleri"ne katıldığını dile getiren Erzincanlı, "Allah, çok büyük bir musibetten, beladan, vahşetten milletimizi muhafaza etti." dedi.
"Cumhurbaşkanımız bize psikoterapi uyguluyor"
Dursun Ali Erzincanlı, toplumun, atlatılan badirenin tam olarak farkında olmadığının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:
"Bir insan, ciddi bir sıkıntı, trafik kazası, ölümden dönme gibi şeyler yaşadığı ilk gece, sabaha kadar uyuyamaz ve çok konuşur. Psikolojimiz hala normal değil. Millet olarak ciddi bir rehabilitasyona ihtiyacımız vardı ama işte lider dediğin de böyle olur. Cumhurbaşkanımız geceler boyu bizi meydanlarda tutmakla aslında bir psikoterapi uyguluyor, deşarj oluyoruz. Çok ciddi bunalımlara sebebiyet verecek bir şeyi atlattık."
Atlatılan badireye rağmen meydanlarda herhangi bir taşkınlık olmadığına işaret eden Erzincanlı, halkın birbirine kenetlenerek yaşanan kötü hadiseleri atlattığını söyledi.
"Halisdemir, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde milletini sevenlerin varlığının delili"
Erzincanlı, darbe girişimi sırasında şehit edilen Ömer Halisdemir'in kahramanlığının kendisini çok etkilediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Zekai Paşa'nın ona, 'Sonunda şehadet de var. Hakkını helal et Ömer' demesinden sonra, normalde bir insanın yapacağı şeyler vardır. Kendi çoluk çocuğu gözünün önünden geçer. Yani ihtimaller çok fazladır. Fakat şehit Ömer, neyle karşı karşıya kaldığını bilerek, kendinden bekleneni yaptı. Şehit Ömer Halisdemir, bir yönüyle de Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde vatanını, milletini seven unsurların varlığının da bir deliliydi. Darbeci, asker elbisesi giymiş generalin ölüm haberi, diğer hainlerin gücünü kırdığı gibi milletimizin de gücüne güç kattı."
Basında yer alan haberlerden, şehit Halisdemir'in 30 kurşunla şehit olduğunu öğrendiğini ifade eden Erzincanlı, "Babasıyla birlikte koyun otlatan, acılar görmüş bir evlat ve canını, vatanına milletine feda eden biri." dedi.
Erzincanlı, şairlerin gözyaşının şiir olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
"Açıkçası Ömer Halisdemir şehidimiz için yazdığım şiirde, başlangıçta babasına değil de kız kardeşine seslenmesini düşündüm. Ganime kardeşimizin sosyal medya hesabında abisini anlatımını okudum. Benim de 3 kız kardeşim var. Onların bana düşkünlüklerini bildiğim için kendimi onun yerine koyarak Halisdemir'in de Ganime'ye o olayı anlatmasını, kurşunlarla kanla anlatabileceğine ihtimal veremedim ve babasına seslenmesine karar verdim."
Şehit Halisdemir'in cenaze töreninde, elinde oğlunun fotoğrafıyla vakur duran babasından çok etkilendiğini belirten Erzincanlı, "Evladıyla mahşerde de gurur duyacak. Ben öyle düşünüyorum. Bizim anlattığımız aslında milyonda biri bile değil şehadetin. Sevgili Peygamberimiz, 'İnsanlar öldükten sonra hiçbiri geriye dönmek istemez, şehitler hariç. Şehit Allah'tan, tekrar dünyaya gönderilmeyi ve aynı şekilde tekrar ölmeyi ister' buyuruyor. Şiirde, 30 kurşuna bu sebeple '30 Kuş' dedim. Halisdemir'in de ancak böyle anlatabileceğini düşündüm." ifadelerini kullandı.
Erzincanlı, Türk çocuklarının, batılı kahramanlar yerine şehit Halisdemir gibi kahramanları tanıması gerektiğini düşünerek şiiri kaleme aldığının altını çizdi.
"Ülkemizde şehadet rüzgarı esiyor"
"30 Kuş"un büyük ilgi gördüğüne değinen Erzincanlı, şunları söyledi:
"Destan, şehit Ömer Halisdemir'in destanıydı. Ben sadece o destanı okumaya çalıştım. İnanın kimse şaşırmadı sözlerine. Dinleyenler 'Düşündüğümüzü yazmışsınız' dedi. 15 Temmuz'dan itibaren ülkemizde bir şehadet rüzgarı esiyor. Yani kimse, şu an dünyayı düşünmüyor. Herkes sadece 'Neden ben o gece ölmedim' diye düşünüyor. İnsanlar vatanı ve milleti için şehadetin ne kadar güzel bir şey olduğunu hissediyor. Allah'ın, vatan için canını verenleri, Peygambere komşu ettiğini biliyor."
Dursun Ali Erzincanlı, şiir için hazırlanacak klibinin müziğinin Taner Demiralp tarafından yapıldığını aktararak, klibin hafta sonu televizyonlarda ve internette yayımlanacağını sözlerine ekledi.
"30 Kuş" şiiri
Dursun Ali Erzincanlı'nın şehit Ömer Halisdemir için yazdığı "30 Kuş" şiirinin bir bölümü şöyle.
"Meğer gecesi vatanım için kabus olacak bir güne uyanmışım/Gökyüzünün yıldızlarını çalıp omuzlarına takan hain yüzler gördüm o gece/Ruhları yoktu
Korkar mı senin oğlun? Korkmaz, korkmadım/Zekai Paşa'mı aradım/'O makam senin namusundur Ömer/Ben gelene kadar namusunu koru/Gerekirse o vatan hainini vur/ Vazifenin sonunda şehadet de var Ömer/Hakkını bana helal et'/
Paşam şehadet der demez yine kulağıma kanat sesleri geldi baba/Rüya değil bu kez, uyanıktım/Muhteşem bir koku yayıldı odaya/Bir şey oldu o an, sanki ellerim, omuzlarım çeliktendi/ Sanki tüm dünyayla savaşabilirdim
Vatan hainine döndüm/Arkasında karanlık yüzlü adamları vardı/'Giremezsiniz' dedim/ Bir arslanın karşısında duran çakallar gibiydiler/Ve saldırdılar, silahımı çekip baş haini alnından vurdum
Yine kuşları gördüm baba, bana doğru uçuyordu/30 kuş, kanat sesleri vücuduma dokunan/Ve kanatlarında kan, sela sesi gökleri yırtan/Muhteşem bir koku, gül mü leylak mı içime yayılan."

OTUZ KUŞ ŞİİR SÖZLERİ

Ben, babamın en hüzünlü yanıyım.

Ben, babamın aslan kahramanıyım

Öyle değil mi baba!

Gözlerin kıpkırmızı.

Çok mu ağladın?

Baba, o geceyi birde benden dinle.

Ama her zamanki gibi dinle,

Tebessümle.

Rüyamda kanat sesleri duydum, mevsim yazdı.

Kanat seslerinin ardından,

Muhteşem bir koku yayıldı etrafa.

Sanki biraz gül biraz leylaktı.

Sonra otuz kuş gördüm, hepsi beyazdı.

Otuz kuş, gökyüzüne şehadet diye yazdı.

Bir ses duydum, sala sesiydi.

“Hayırdır” dedim.

“Hayırdır” dediler.

Çukur Kuyu’daki gökyüzü gibiydi uçtukları yer.

Ve beni tutup gökyüzüne yükselttiler.

Kanatlarında kan vardı.

“Hayırdır” dedim.

Hadi sende uç,

Bizden hızlı uçabilirsin dediler.

Otuz kuş, beni boşluğa bıraktı Baba.

Birden uyandım.

“Hayrolur” dedim.

Meğer, gecesi vatanım için kâbus olacak bir güne uyanmışım.

Gökyüzünün yıldızlarını çalıp omuzlarına takan hain yüzler gördüm o gece.

Ruhları yoktu.

Korkar mı senin oğlun, korkmaz..

Korkmadım!

Zekai paşamı aradım.

“O makam senin namusundur Ömer.

Ben gelene kadar namusunu koru.

Gerekirse o vatan hainini vur.

Vazifenin sonunda şehadette var Ömer.

Hakkını bana helal et..”

Paşam, şehadet der demez,

Yine kulağıma kanat sesleri geldi.

Rüya değil bu kez.

Uyanıktım.

Muhteşem bir koku yayıldı odaya.

Bir şey oldu o an..

Sanki Ellerim, omuzlarım çeliktendi.

Sanki tek başıma tüm dünyayla savaşabilirdim.

Vatan hainine döndüm,

Arkasında karanlık yüzlü adamları vardı.

“Giremezsiniz!” Dedim.

Bir aslanın karşısında duran çakallar gibiydiler.

Ve saldırdılar.

Silahımı çekip baş haini alnından vurdum.

Yine kuşları gördüm baba.

Bana doğru uçuyordu.

Otuz kuş, kanat sesleri, vücuduma dokunan..

Ve kanatlarında kan.

Sala sesi, gökleri yırtan.

Muhteşem bir koku.

Gül mü? leylak mı? içime yayılan

Ve Çukur Kuyu’nun gökyüzü,

Masmavi, Bulutsuz ve sessiz.

Ve sessizlik…

İçimde huzur, Gökyüzündeyim.

Ama artık kuşlar beni tutmuyor baba.

Uçuyorum.

Ve onlardan hızlıyım.

Meğer ben, şehit olmuşum baba.

Bil ki yalnız değilim burada.

Yine ordudayım,

Şehitler ordusunda.

Baba, ne oldu biliyor musun?

Peygamber alınlarımızdan öptü.

Şehitlere dedi ki;

“Kardeşlerinizi tebrik edin,

Bunlar benim garip şehitlerimdir.

Çünkü sizler düşmanla savaşırken şehit oldunuz,

Onlar kardeş bildikleri hainlerle savaştı.

Sizlerin silahları vardı,

Ama bunlar silahsızdı.

Sizler tanklarla savaştınız,

Bunlarsa kendi tanklarının altında ezildi.

Sizler uçaklarla düşmanı bombalarken şehit oldunuz,

Ama bunlar kendi uçaklarından atılan bombalara göğüslerini siper etti.

Bunlar benim gariplerimdir.

Tebrik edin kardeşlerinizi.”

Baba, milletime söyle;

Al bayrağın dalgalandığı her yerde biz varız.

Paşama söyle;

Namusumu çiğnetmedim.

Anama, çocuklarıma, eşime, kardeşlerime söyle;

Deki Ömer size bir vatan bıraktı.

Çekinmeden, bu vatan bizim diyebilirsiniz.

Çünkü bedelini ödedim.

Baba, ben oğluma, Ertuğrul’a bu vatan için ölmeyi öğrettim.

Sende bana öğrettiğin gibi,

Vatan için yaşamayı öğret.

Bu vatan sizin baba!

Otuz kurşun yedim,

Bedelini ödedim.

Babacığım;

Hürmetle ellerinden öperim.

Ben, babamın en hüzünlü yanıyım,

Ben, babamın aslan kahramanıyım

Ben, vatanımın asil kahramanıyım…

dursun ali erzincanlı otuz kuş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ümmügülsüm     0000-00-00 Allah şehitlerimize rahmet versin Peygamber Efendimiz onlara sefahat etsin zalimleri iseRabbim cehennemde yaksın kavursuntek yudum su bulamasinlar insallah
İsmail Doğan     2016-12-23 15 Temmuz şehitler anısına halk eğitimde tarafımda okunacak iyşallah çok güzel okuyacağıma eminim.
waaaaaaa     2016-11-16 çok güzel bir şiirdi
umutsuz     0000-00-00 umut yolculuğu
Leyla Gaziantep     2016-09-30 Ben biran kendimi onların yerinde bende olsam nasıl güzel olur diye düşündüm Ama "ALLAH isterse bizimde kaderimizde ŞEHİT olmak nasip olur "ALLAH" devamlı iyi "Müslüman kardeşlerimizi ve Müslüman olmak isteyen kardeşlerimizi korusun " AMİN.
meliksah     0000-00-00 Guzel
byh     0000-00-00 Guzel
byh     0000-00-00 Guzel
mahsum     0000-00-00 Alah rahmet eylesin alahaskerleri basimidan eksik etmesin alahim insalah halis demirin öcünü alirsin
ayşe     0000-00-00 ALLAHIM rahmet eylesin. ALLAHIM böyle insanları başımızdan eksik etmesin. O otuz kurşunu vuran her kimse kimselerse ALLAHIM onların cezasını verir inşallah. Ilahi adalet vardır hiç şüphesiz ki.onlar elbette bedelini çok ağır ödeyecektir. Bizim bizlerin benim yapmamız gereken birşey varsa o da Vatanımıza , Milletimize sahip çıkmak.Şehitlerimize dua etmek,hastalarımıza ALLAHTAN şifa dilemek.ve son olarak şunu söylemek istiyorum Dursun ali erzincanlı ALLAH senden razı olsun. Emeğineyüreğinesağlık.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü