DGS 2016 sonuçları 19 Eylül Pazartesi mi açıklanacak gözler ÖSYM'de

DGS 2016 sonuçları 19 Eylül Pazartesi mi açıklanacak gözler ÖSYM'de

DGS sınav sonuçlarının açıklanması oldukça zaman aldı.4 yıllık lisans eğitimine devam etmek için DGS sınavına giren adaylar 21 Ağustos tarihinden beri sonuçların açıklanmasını bekliyor.Adaylar ÖSYM'den gelecek haberi beklerken muhtemel açıklama tarihinin önümüzde ki hafta içi olduğu iddia edildi.

DGS 2016 sonuçları 19 Eylül Pazartesi mi açıklanacak gözler ÖSYM'de

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Dikey Geçiş Sınavı'nı 21 Ağustos'ta gerçekleştirdi. Sınava giren önlisans öğrencileri, Dikey Geçiş Sınavı'nı kazanarak, lisans öğrencisi olarak eğitimini devam etmek ve dört yıllık eğitim programından mezun olabilmek.

DGS sınavı öğrenciler için bir hayli zor geçti. Zaman konusunda sıkıntı yaşayan öğrenciler, birçok soruyu yapamadan sınavı bitirdiler. Sözele ağırlık verenler, sayısal; sayısala ağırlık verenler ise sözel sorularına vakit olmadığından ötürü yapamadılar. Genel olarak sınava bakıldığında öğrencilerin çoğu, Türkçenin paragraf sorularında oldukça zorlandı.

Sınavın ardından öğrencilerin neredeyse hepsi Google'a girerek "dgs sınav sonuçları" aramasını gerçekleştirdi. Sonuç açıklanmadığından ötürü, meraklı olan önlisans mezunları için tek bir soru var.

DGS sonuçları ne zaman açıklanır?

ÖSYM'nin sınav takvimine bakıldığında, DGS sınav sonuçları on beş gün - bir ay içerisinde açıklanıyor. 21 Ağustos'ta gerçekleşen sınavın sonucu en geç 21 Eylül'de açıklanacaktır. ÖSYM, sınav sonucunu merak eden öğrenciler için twitter'da bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, kurum "Bayramn'dan sonra" sınav sonuçlarını açıklayacağını ilan etti. ÖSYM'nin hesabında dikkat çeken durum ise, KYK yurt yerleştirme sonuçları için şu açıklama var: Bayram'dan sonraki hafta yerleştirme sonuçları açıklanacak. Bu söylemi DGS için kullanmadığından ötürü, sonuçlar için iki tarih gözükmekte.

16 Eylül Cuma (Bayramdan sonra)
19 Eylül Pazartesi (Bayramdan sonraki hafta)

Sonuçlar 16 Eylül (bugün) veya 19 Eylül'de (Pazartesi) açıklanabilir.

 

Önlisans mezunları sonuçları görebilmek için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve ÖSYM için oluşturduğu şifre ile öğrenebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü