Dabık'da Deccal ve Mehdi'nin savaşımı başlıyor

Dabık'da Deccal ve Mehdi'nin savaşımı başlıyor

Kıyamet savaşı olarak adlandırılan Dabık savaşının başlamasına sayılı günlerin kaldığı iddia ediliyor. Üç büyük dinde Dabık, Kıyamet savaşının mekanı olarak geçiyor.

Dabık'da Deccal ve Mehdi'nin savaşımı başlıyor

İkinci Mercidabık muharebesi kapıda. Türkiye'nin havadan ve karadan destek verdiği ÖSO güçleri Dabık'a doğru ilerliyor. Dabık bir çok açıdan önemli. Merci Dabık üç büyük dinde kıyamet savaşının mekanı olarak geçiyor. Mehdi ile Deccal'ın büyük savaşının burada olacağına inanılıyor. 
Türkiye için Merci Dabık bir çok açıdan önem taşıyor. Tarihimizde Yavuz Sultan Selim'in Araplardan hilafeti aldığı savaş olarak geçiyor. Şimdi ise İslam adını kullanarak vahşet yaratan IŞİD'e karşı 2.'si yapılacak.
Dabık savaşı için Amerika ile de anlaşıldı. ABD Başkan'ı Barack Obama'nın özel temsilcisi Brett McGurk, Türkiye destekli isyancı güçlerin Dabık'ı IŞİD'den almak üzere başlattığı harekata ABD önderliğindeki koalisyonun tam destek vereceğini ilan etti.


DABIK NERESİ NEDEN ÖNEMLİ?
Dabık küçük bir yerleşim birimi, ancak önemi büyük. Bu sebeple de IŞİD ile yoğun çatışmalara sahne olabilir.

DABIK NEREDE ? : Dabık Suriye'nin kuzey batısında Halep iline bağlı Azaz ilçesinde bir kasaba. Diğer adı Mercidabık'tır. Nüfusu 5.000'dir ve çok sayıda Türkmen barındırmaktadır.  2014 yılının Ağustos ayında IŞİD, Süleyman bin Abdülmelik türbesini yok ederek kasabayı ele geçirmiştir.

Merci Dabık'ın önemi coğrafi konumundan çok İslam inanç dünyasındaki yerine, tarihi ve IŞİD açısından ayrıca ideolojik konumuna bağlı.
KIYAMET SAVAŞININ MEKANI DECCAL İLE MEHDİ...
Hadislere göre Mehdi komutasındaki İslam ordularıyla Deccal komutasındaki "Romalı" yani batıdan (Amikiye, Hatay tarafından) gelecek gayrı- Müslim orduları işte tam burada, Dabık'ta çarpışacaklar. Yani Dabık 3 büyük dinde de yer alan 'Kıyamet savaşının' mekanı olarak görülüyor. Hıristiyanlar buna Armageddon ismini verirken İslam dünyasında ise bu savaş Melhame-i Kübra olarak geçiyor.

IŞİD'in yayın organının adının Dabık koyulması rastlantı değil. Örgütün en fanatik militanlarının başka bir yerdense Dabık savaşında "şehit" sayılmak için burada yapılan yığınağa katıldıkları yolunda değerlendirmeler var.
DABIK'IN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ
Dabık'ın Türkiye tarihi ve Türk-Arap ilişkileri bakımından da önemi var. Arap coğrafyasını Türklere açan, 24 Ağustos 1516 günü (Suriye harekatının Cerablus ile başladığı günden tam 500 yıl önce) Memlük Sultanı Kansu Gavri'yi tam burada, Dabık'da yenen Yavuz Sultan Selim olmuştu.
Merci Dabık, Dabık Çayırı, ya da Dabık Ovası demek zaten. Mercidabık sonrasında Hilafet Türklerin, Osmanlı Hanedanının eline geçmişti.

Suriye'de son durum haritası. Yeşil yerler Türkiye'nin desteğiyle operasyon yapan ÖSO güçlerinin ele geçirdiği bölgeler. Dabık'ın ardından sırada El Bab bulunuyor. Bu operasyonlar ABD'ye Ankara'nın önerdiği ortak Rakka operasyonu için prova olarak görülüyor. 

kaynak:internethaber.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü