Çobanbey nerede? Fırat Kalkanı operasyonu ne zaman bitecek herkes merakta

Çobanbey nerede? Fırat Kalkanı operasyonu ne zaman bitecek herkes merakta

Çobanbey ilçesinin nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken bugün TSK, Suriye'nin Çobanbey ilçesine girdiğini açıkladı. Cerablus'un IŞİD militanlarından temizlenmesinin ardından TSK unsurları Çobanbey ilçesine müdahale de bulundu. Suriye'nin Çobanbey ilçesi Kilis sınırında bulunmaktadır.

Çobanbey nerede? Fırat Kalkanı operasyonu ne zaman bitecek herkes merakta

TSK'nın operasyon düzenlediği Suriye'nin Çobanbey ilçesi pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Cerablus'un IŞİD militanlarının temizlenmesinin ardından TSK Suriye'nin Çobanbey ilçesine operasyon düzenledi. 

Suriye sınırında, Halep'in kuzeydoğusunda bulunan Çobanbey ilçesi, DAEŞ'le savaşan Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolünde. Yine muhaliflerin kontrolünde olan Azez ilçesinin komşusu olan Çobanbey, son aylarda ÖSO ve DAEŞ arasındaki çatışmalarda sık sık el değiştirmişti.

TSK'nın terör tehditlerini bertaraf ederek sınır güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı sırasında, ÖSO güçleri, Cerablus'un yanı sıra, batıdaki Çobanbey ilçe merkezinden de ilerleyerek Türkiye sınırı boyunca bazı köylerin kontrolünü ele geçirmişti.
 

Muhalifler, Fırat'ın batı yakasında yer alan Cerablus'ta, ilçenin güneyinde Sucu Çayı'na kadar olan bölgeyi terör örgütleri DAEŞ ve PYD/PKK'dan arındırmıştı.

 ÖSO'nun Çobanbey'deki hamlesi, Fırat Kalkanı Harekatı'nın yeni bir evresi olarak görülüyor.  Harekatın yeni evresiyle Azez-Cerablus hattının terör unsurlarından temizlenmesi bekleniyor.

TSK ÇOBANBEY'E GİRDİ

Fırat Kalkanı operasyonu 11. gününde TSK zırhlıları, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) terör örgütü DAEŞ'le mücadelesine destek vermek amacıyla Suriye’nin Çobanbey ilçesine girdi.
Fırat Kalkanı Harekatı'nda bir grup TSK zırhlısı, Özgür Suriye Ordusu'nun terör örgütü DAEŞ'le mücadelesine destek vermek amacıyla sınırdan Suriye'nin Çobanbey ilçesine girdi.

YOĞUN TOP ATIŞLARI YAPILDI

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin, bölgeyi DAEŞ'den temizlenerek sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla başlattığı Fırat Kalkanı harekatının 11'inci gününde tank ve zırhlı personel taşıyıcıları öğle saatlerinde Kilis'in Elbeyli İlçesi'nden, Suriye'nin Rai kasabasına girdi. Karkamış'tan sonra Elbeyli'den de tankların girişi sırasında sınırda konuşlu birlikler, DAEŞ kontrolündeki bölgeleri Fırtına obüsleriyle yoğun top atışlarıyla ateş altına aldı.

Bir süredir askeri hareketliliğin devam ettiği Kilis'in Elbeyli ilçesine bağlı Salahan Köyü'nde sınır güvenliği için yapılan duvarın bir bölümünün kaldırılarak açılan kapıdan TSK'ya ait tank ve zırhlı araçlar Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki Rai kasabasına girdi.

Suriye, idari olarak on dört ile bölünmüştür. En yüksek idari bölüm olan il Suriye'de Arapça محافظة muhafaza olarak adlandırılır. On dört il, Arapça منطقة mıntıka olarak adlandırılan altmış ilçeye, ilçeler de Arapça ناحية nahiye diye adlandırılan 206 bucağa bölünmüştür. Bucaklar, en küçük idari birim olan köyleri içinde barındırır.

İller, içişleri bakanı tarafından önerilen ve bakanlar kurulunun onayından sonra devlet başkanı tarafından atanan valiler tarafından yönetilir. Vali, illerde idari işler, sağlık, sosyal hizmetler, eğitim, turizm, bayındırlık hizmetleri, ulaştırma, ziraat, sanayi, sivil savunma ile kanunların uygulanması ve düzenin sağlanmasından sorumludur. Vali, üyelerinin dörtte üçü dört yıllığına halk tarafından seçilen, geri kalanı içişleri bakanı ve vali tarafından atanan il meclisi ile birlikte çalışır. Buna ek olarak, merkezî hükümetin meclisin seçilmiş üyeleri arasından atadığı altı ile on kişi çeşitli görevlerde yürütmeden sorumludur.

İlçe ve bucaklar, valinin atadığı ve içişleri bakanının onayladığı yetkililer tarafından yönetilir. Bu yetkililer, seçilmiş ilçe meclisleri ile birlikte çalışarak yerel gereksinimlere karşılık verir ve merkezî hükümet ile köy ağaları, aşiret liderleri gibi geleneksel yerel liderler arasında bağlantıyı sağlar.

çobanbey çobanbey nerede çobanbey operasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü