Cerablus nerede vikipedi! Fırat kalkanı operasyonu son durum harita

Cerablus nerede vikipedi! Fırat kalkanı operasyonu son durum harita

Cerablus nerede? Bugün sabah 04:00'te Türkiye Cerablus'a operasyon başlattı. Cerablus'a başlatılan operasyona ara verilmeden devam ediliyor. ÖSO'nun destek verdiği harekata Fırat Kalkanı adı verildi. Suriye'nin Cerablus bölgesi Fırat nehri'nin güneyinde yer alıyor. Fırat'ın batı yakasında, Esad Gölü'nün kuzeyinde bulunan kentin rakımı 367 metredir. Türkiye-Suriye sınırında yer alan Cerablus'un nüfusu 25.705'dir. Cerablus bir Arap şehridir.

Cerablus nerede vikipedi! Fırat kalkanı operasyonu son durum harita

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin ardından bugün flaş bir gelişme yaşandı. Türkiye sabah saat 04:00'te Cerablus'a herakat düzenledi. Cerablus bölgesinde başlatılan operasyonda IŞİD ve PYD unsurlarının vurulmaya başlandığı bildirildi. 

Özgür Suriye Ordusu'nun verdiği destek ile birlikte Cerablus bölgesinde operasyon devam ediyor. Türkiye ikinci safhada operasyonu Halep ve Afrin'e kadar uzatmayı düşünüyor. Rusya'nın destek verdiği operasyonda Türkiye sınırı IŞİD militanlarından temizleniyor. 

CERABLUS NEREDE? 

Cerablus (Arapça: جرابلس‎ / ALA-LC: Cerābulus), Suriye'nin Halep iline bağlı bir kent. Fırat'ın batı yakasında, Esad Gölü'nün kuzeyinde bulunan kentin rakımı 367 metredir. Türkiye-Suriye sınırında yer alan Cerablus'un nüfusu 25.705'dir. Cerablus bir Arap şehridir.

Antik dönemdeki orijinal adının Djerabis olduğu düşünülen kent Karkamış antik kentinin hemen yanında yer almaktadır.

Fırat'tan dolayı her tarafı sulak tarım arazileri ile çevrilidir. Kavun, karpuz, üzüm, ceviz, kayısı, nar, incir, kokulu domates ve göbekli marul yetişir.

Cerablus'un karşısında Gaziantep'e bağlı Karkamış beldesi yer alır.

FIRAT KALKANI OPERASYONU DEVAM EDİYOR!

Bugün sabah saat 04:00'te başlayan Fırat Kalkanı harekatı devam ediyor. IŞİD'in Cerablus'tan temizlenmesi için sabaha karşı yoğun topçu ateşi başladı. Daha sonra 16 tane  F16 hedefleri vurdu. Bordo berelilerin Suriye'ye girmesinin ardından topçu ateşleri ve hava harekatına ara verildiği görüldü. 

Türkiye'nin kırmızı çizgisi Fırat Nehri idi. Cerablus harekatına Fırat kalkanı ismi verildi. Sabaha karşı topçu atışları ile başladı. F16'lar Cerablus'a hava herakatı düzenlendi. Dün gece IŞİD militanlarının direnişini kırmak için önce bordo bereliler girdi. 

Fırat Kalkanı kapsamında 70 hedef vurulduğu ve toplam 16 F16'nın operasyona katıldığı açıklandı. Dün Karkamışa 9 havan mermisi düşmüş ve bölge boşaltılmak zorunda kalmıştı. Suriye topraklarında başka bir oluşuma izin vermemek için Fırat Kalkanı operasyonunun başladığı bildirildi. 

Cerablus'a geçmek için koridorlar açıldı. Türk ordusu ile birlikte hareket edecek olan ÖSO üyeleri de yavaş yavaş Cerablus sınırına yaklaşmaya başladı. Genelkurmay karargahı dün geceden bu yana çok hareketli. Hulusi Akar ve Zekai Aksakallı dün geceden bu yana herakata yön veriyorlar. Kuvvet komutanları karargahlarında kendi harekat merkezlerinde bu harekatı takip etmeye devam ediyorlar. 

ABD'nin bu harekattan haberi var ve Rusya'ya da harekat hakkında bilgi verildi. Sabah 06:30'da yoğunlaşan harekat şiddetlenerek devam ediyor. 
 

ÇAVUŞOĞLU 'AMAÇ BATAKLIĞI KURUTMAK'
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin Cerablus şehrinde başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu hakkında açıklama yaptı. Operasyonun amacının sınırı DAEŞ'ten temizlemek olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, " Bu operasyonun amacı DAEŞ. Salih Müslim ya da PYD neden rahatsız oldu? Onlar DAEŞ'le mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Bizim acımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan farklıysa, terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın." dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

DAEŞ bu silahları nereden buluyor? Kim veriyor? Nereden geliyor bu silahlar? Bu operasyonun amacı DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir. Tüm elimizdeki imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. ÖSO da buraya girdi. TSK'nın faaliyetleri planlandığı gibi devam ediyor. Hava desteğiyle ilgili koalisyonla birlikte çalışıyoruz. Mücadelemizi sürdüreceğiz.

SALİH MÜSLİM NEDEN RAHATSIZ

Ankara'daki son iki saldırının sorumluları Suriye'deki PYD kamplarından geldi. Bu operasyonun amacı DAEŞ. Salih Müslim ya da PYD neden rahatsız oldu? Onlar DAEŞ'le mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Kendilerine teşekkür ediyoruz müttefiklerimizi anlattıklarımızı itiraf ediyor: Benim ajandam var burada kanton oluşturmak istiyorum. Amacı DAEŞ'le mücadele olsa bu operasyona destek verir.

YPG FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇMELİ

Demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da Fırat'ın doğusuna geçmeli. Geçmezse gereğini yaparız. Sen de bir terör örgütüsün. Bizim acımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan farklıysa, terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın.


 

cerablus cerablus neresi cerablus vikipedi cerablus operasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü