Reklamı Geç

Brüksel yine şaşırtmadı ve kayyum konusunda PKK'yı tuttu

İçişleri Bakanlığı tarafından teröre bulaşan 28 belediye'ye kayyum ataması yapılmıştı.Asker ve polisimizin şehit olmasına ve sivil vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine sebep olan belediyelere kayyum ataması yapılması AB ve ABD'yi oldukça rahatsız etmiş durumda ve ardı ardına açıklamalar yaptılar..

Brüksel yine şaşırtmadı ve kayyum konusunda PKK'yı tuttuAvrupa Birliği Dış ilişkiler Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye'de terörü destekleyen 28 belediye için alınan kayyum kararından rahatsız olduklarını dile getirdi. Mogherini seçilmiş belediyeler için verilen bu kararın endişe verici olduğunu belirterek Türkiye'nin en kısa sürede kayyum atanan bu belediyelere seçimle getirilecek yeni başkanların atanmasının daha uygun olacağını söyledi.

AB'DEN KAYYUM AÇIKLAMASI

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye’de teröre destek olan 28 belediyeye kayyum atanmasına ilişkin olarak bir açıklamada bulundu.

"YENİ BAŞKANLAR SEÇİLECEĞİNDEN EMİNİM"

Slovakya’nın başkenti Bratislava’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Mogherini, kayyum kararına ilişkin “28 seçilmiş belediye başkanının görevine son verildiğini ve yerlerine kayyum atandığını biliyorum. Bu belediyeler için en yakın zamanda Türkiye yasalarına göre yeni başkanlar seçileceğinden eminim” dedi.

"GEREKEN ADIMLARIN ATILMALI"

Mogherini “Türk yetkililerle birkaç gün önce konuştuğumuz gibi hukukun egemenliği ilkesi çerçevesinde gereken adımların atılmasını bekliyorum” ifadelerini de kullandı.

AMERİKA'DA BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Amerika Birleşik Devletleri'nin belediyelere kayyum atanması ile ilgli yayımladığı "Türkiye'nin Güneydoğusu'nda Bugün Gerçekleşen Olaylarla İlgili Açıklama" başlıklı yazıda şu ifadeler yer almıştı:

"Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."

Bugün sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamada tarihin ise 10 Eylül olması dikkat çekti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Murat Akyer kimdir ne iş yapar merak konusu oldu Nursel'in Mutfağı'nda şok iddia
Murat Akyer kimdir ne iş yapar merak konusu oldu Nursel'in Mutfağı'nda şok iddia
Ümran bebek öldü mü? Annesi babası yaşıyor mu merak edildi
Ümran bebek öldü mü? Annesi babası yaşıyor mu merak edildi