Başbakan Yıldırım'dan 'Kilis' açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan 'Kilis' açıklaması

Bugün Suriye'den ateşlenen roket Kilis'te pazar yerine düştü. 5'i çocuk 6 kişinin yaralandığı olayın ardından Başbakan Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım'dan 'Kilis' açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Milli Birlik Vakfı kurucularından ve Milli Görüş hareketinin önde gelen isimlerinden Mazhar Gürgen  Bayatlı'nın Florya Basınköy Camii'ndeki cenaze  töreninine katıldı. Tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Kilis'e düzenlenen roketli saldırıyla ilgili  Açıklama yaptı. Yıldırım " 1'i ağır 6 yaralımız var. Çoğu çocuk.Oradaki ölçü çok net, hududumuzun yüzde 100 güvenliği sağlanıncaya kadar sürecek, biz niye oraya girdik. Bu roketler mala, cana zarar geliyor diye Özgür Suriye Ordusu'na destek vererek bölgeyi emniyet altına almak için girdik. O bölgede yaşayan vatandaşlarımız Gaziantep, Kilis, Çobanbey'deki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanıncaya kadar, ayrıca hudutlarımızdan terör amaçlı geçişler önleninceye kadar Fırat Kalkanı Operasyonu devam edecek. Amacımız sınırlarımızın güneyinde güvenli bir hat oluşturmak. Buradan mülteci duruma düşmüş olan Suriyelilerin kalıcı olarak tekrar topraklarına yerleşmelerini sağlamak."
 


'YİNE GÖRÜŞECEĞİZ' 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin de konuşan Yıldırım, mini anayasa çalışmalarına ilişkin olarak muhalefet liderleriyle bir kez daha görüşebileceğini söyledi.Başbakan Binali Yıldırım açıklamasınad şunları dile getirdi: "Ana muhalefet partisi genel başkanıyla bugün bir görüşme gerçekleştirildi. Görüştüğümüz konular kamuoyuyla paylaşıldı. Şu kadarını söyleyeyim, birkaç başlıkta görüşme gerçekleştik. Bunlardan bir tanesi Fırat Kalkanı Operasyonu, bir diğer konu terörle mücadele, bir diğer konu ise FETÖ terör örgütü ile mücadele ve bu konuda yapılan bazı yanlışlar olduğuna dair duyum var. Tabii ki bunlar daha önce de açıkladığımız gibi büyük bir titizlikle değerlendirilecek. Haksızlığa uğrayanlar tespit edilirse telafi edilecek. Bir başka konu da yeni bir anayasa paketi üzerinde bir çalışma vardı. Buradaki çalışmalar bir noktaya geldi. Sayın genel başkana artık bu meseleyi son bir kez genel başkanlar düzeyinde değerlendirelim, hususlar konusunda mutabık kalalım dedim. Bir kez daha görüşme olabilir. MHP de aynı şekilde bu çalışmayı henüz tamamlayamadı. Ondan sonra bir görüşme daha yapabiliriz."

"BİZİM VATANDAŞLIK ŞARTLARIMIZ BELLİ"
Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili de konuşan Yıldırım, "Buradaki vatandaşlık verilme şartları belli. Vatandaşlığa hak kazanmış, herhangi bir suça karışmamış, karışık kuruşuk işleri olmayan, ülkemize katma değer sağlaması sözkonusu olan mültecilere vatandaşlık verilebilir. Bu sadece mültecilere değil dünyanın neresinde olursa olsun ülkemize değer katacak, katkı sağlayacak herkes için aynı şeyler geçerli" diye konuştu..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü