Avrasya Tüneli geçiş ücreti, geçiş saatleri nedir? Tünelin Güzergahları belli oldu

Avrasya Tüneli geçiş ücreti, geçiş saatleri nedir? Tünelin Güzergahları belli oldu

Avrasya Tüneli geçiş ücretini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Bugün yapılan tören ile açılan Avrasya Tüneli 14 bin 6 metre uzunluğunda. 2011 yılında başlayan Avrasya tüneli bugün hizmete girdi.

Avrasya Tüneli geçiş ücreti, geçiş saatleri nedir? Tünelin Güzergahları belli oldu

Avrasya Tüneli'nin güzergahları nelerdir merak ediliyor. Araçlar 70 km hızla gidebilecek en yüksek. Büyük bir rahatlama getiriyor İstanbul trafiğine. Bu büyük soruna çözüm olan Avrasya Tüneli 100 dakikalaık mesafeyi 15 dakikaya indiriyor. 

Avrasya Tüneli trafiğe 20 Aralık’ta açılacak. Avrasya Tüneli geçiş ücreti otomobiller için 14 Türk lirası + KDV, minibüsler için 19 Türk lirası + KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak. 20 Aralık'ta açılacak tünelin 30 Ocak'a kadar 07.00 ile 21.00 saatleri arasında kullanılabilecek

sya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla yarın hizmete açılıyor. İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek tünelin hizmete alınmasıyla İstanbul'un iki yakası arasındaki mesafe, 15 dakikada geçilebilecek. Avrasya Tüneli geçiş ücreti otomobiller için 14 Türk lirası + KDV, minibüsler için ise 19 Türk lirası + KDV olacak. İşte Avrasya Tüneli güzergahı ise Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltacak olan Avrasya Tüneli Projesi, Boğaz’ı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlandı.

AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Avrasya Tüneli, biri gidiş biri geliş olmak üzere iki katlı olarak inşa edildi. Yalnızca hafif araçların geçişi için tasarlanan tünelden, Otomobil ve minibüsler geçebilirken en fazla 2.80 m yükseklikteki araçlar yararlanabilecek. Ağır taşıtlar, motosiklet ve yayalar geçemeyecek. Tünelde maksimum hız saatte 70 km olarak belirlenirken, geçiş ücretleri otomobil için 4 dolar+kdv, minibüsler için 6 dolar+kdv karşılığı Türk Lirası olacak. Tünelde her iki yönde de geçişler ücretli olacak, sürücüler tünel geçiş ücretini HGS ve OGS aracılığıyla ödeyebilecek. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.

AVRASYA TÜNELİ PROJESİ NEDİR?

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi ile Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleşecek. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. 

Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşurken Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edilecek.

1 SAATLİK YOL 15 DAKİKA OLACAK

İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken güvenli ve konforlu yolculuğun ayrıcalığı yaşanacak. 24 ay boyunca ATAŞ tarafından işletilecek olan Avrasya tüneli daha sonra kamuya devredilecek. ATAŞ şirketinin iki eşit ortağı Türkiye'den Yapı Merkezi şirketi Güney Kore’den SK E&C şirketi.

AVRASYA TÜNELİ GÜZERGAHI DURAKLARI

Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltacak olan Avrasya Tüneli Projesi, Boğaz’ı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlandı. Proje üç bölümden oluşuyor:

Avrupa yakası

Kazlıçeşme’den Sarayburnu’na devam eden Kennedy Caddesi üzerindeki U-dönüşü, alt geçit olarak ve engellilerin erişimine uygun hemzemin geçit olarak inşa edilecek. Toplam uzunluğu yaklaşık 5.4 km olan mevcut yolun tamamı genişletilerek 2x3 ve 3x2 şeritten 2x4 şeride çıkarılacak.

Boğaz geçişi

İstanbul Boğazı'nda deniz tabanının altından geçen 5.4 kilometre uzunluğunda iki katlı tünel inşa edilecek. Her katta çift şerit yer alacak. Batı girişinde bir paralı geçiş gişesi ve işletme binası, tünelin her iki ucunda havalandırma bacaları yer alacak. 

Anadolu yakası

Göztepe'ye ulaşan D100 (E-5) yolu üzerinde, 2 adet köprülü kavşak ve engellilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde modernizasyonları da dâhil olmak üzere yaya üst geçidi inşa edilecek. Yaklaşık 3.8 kilometre uzunluğundaki yol genişletilerek 2x3 ve 2x4 şeritten 2x4 ve 2x5 şeride çıkarılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü