AVM'ler kaça kadar açık bayram alışverişi devam ediyor! Kapanış saatleri

AVM'ler kaça kadar açık bayram alışverişi devam ediyor! Kapanış saatleri

AVM'lerin bayram boyunca kaça kadar açık olduğu merak ediliyor. Bayram alışverişini tamamlayamayanlar AVM'lerin kaçta kapandığını araştırıyorlar. Arefe günü pek çok mağaza geç saatlere kadar çalıştı. Bayram boyunca AVM'ler gece saat 22:00'ye kadar açık olacaktır. AVM açılış ve kapanış saatleri haberimizin devamında sizlerle.

AVM'ler kaça kadar açık bayram alışverişi devam ediyor! Kapanış saatleri

AVM'lerin bayram boyunca kaça kadar çalışacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Arefe günü bayram alışverişi yapacak olanlar için pek çok mağaza gece 00:30'a kadar hizmet verdi. Fakat bayram boyunca Türkiye genelinde AVM'ler gece 22:00'de kapanacak. 

Yeni AVM yasası olan 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 29 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazate'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun; perakende işletmelerin açılış ve faaliyete geçiş işlemlerinin kolaylaştırılması, perakende ticaretin serbest piyasa ortamında etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılması, tüketicinin korunması, perakende işletmelerin dengeli bir şekilde büyüme ve gelişmesinin sağlanması ve perakende işletmelerin faaliyetleri ile bunların birbirleri, üretici ve tedarikçilerle ilişkilerinin düzenlenmesini amaçlıyor.

Bu Kanun; perakende işletmelerin açılış, faaliyet ve denetimlerine ilişkin usul ve esaslar ile bu Kanunun uygulanmasında Bakanlık, yetkili idare ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görev, yetki ve sorumluluklarını kapsıyor.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden açılış ve/veya faaliyete geçiş süreci ile faaliyetleri özel kanunlarla düzenlenenler bu Kanun kapsamı dışında oluyor. Peki, yeni yasa ile AVM çalışma saatleri değişiyor mu?

Çalışma saatleri
MADDE 13 – (1) Mesleğe, mevsime ve turizme özgü şartlar ve benzeri hususlar gözetilerek perakende işletmelerin bir kısmının veya tamamının çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine yetkili idarenin görüşü alınmak suretiyle vali tarafından belirlenebilir. Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınır.

(2) Üst meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine, faaliyet kollarına göre perakende işletmelerin çalışma saatlerinin bölge veya ülke düzeyinde belirlenmesine Bakanlık yetkilidir.

Ceza hükümleri
MADDE 18 – (1) Diğer kanunlara göre daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde, bu Kanunun; 13 üncü maddesine göre belirlenen çalışma saatlerine aykırı hareket edenlere bin Türk lirası idari para cezası verilir.

avmler kaça kadar açık bayramda avmler kaça kadar açık avm kapanış saatleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü