Asit Yağmuru hangi illeri etkileyecek zararı nedir merak konusu oldu

Asit Yağmuru hangi illeri etkileyecek zararı nedir merak konusu oldu

Bugün meydana gelmesi beklenen Asit Yağmuru hangi illerde görülecek merak konusu oldu. Uzmanlar vatandaşı uyarırken asit yağmuru sırasında dışarıda olan vatandaş nasıl bir önlem almalı? Asit yağmuru Türkiye'de özellike Güneydoğu'da etkili olacak

Asit Yağmuru hangi illeri etkileyecek zararı nedir merak konusu oldu

Asit yağmurunun zararları nelerdir? Asit Yağmuru bugün Türkiye'yi tehdit ediyor. Türkiye'nin bir çok ilinde meydana gelmesi beklenen asit yağmuru sırasında vatandaş için uyarıda bulunuldu. 

IŞİD Musul operasyonunda hava saldırılarına engel olmak için çeşitli yollar deniyor. Petrol kuyularını ateşe veren örgüt şimdi de sülfür fabrikasını yaktı. Olay sonucu oluşan zehirli bulutun asit yağmuruna neden olması bekleniyor. Nerelere asit yağmuru yağacağı hakkında meteoroloji bilgi verdi. İşte detaylar...

GÜNEY DOĞU ETKİLENECEK Mİ?
NASA’nın sitesinden yayınlanan habere göre Terra ve Agua uyduları, Mişrak’taki yangını 20 Ekim’de belirledi, kükürt tesisinden yayılan beyaz duman bölgeyi kapladı ve birkaç gün içinde zehirli gazlar rüzgarın da yardımıyla atmosfere yayıldı. NASA’nın 24 Ekim’de yayınladığı haritada, tesisin yanmasının ardından açığa çıkan sülfür dioksitin, Tikrit ve başkent Bağdat’ın dışında Türkiye’nin güneydoğusuna da yayıldığı görülüyor. Mardin, Şırnak ve Hakkari asit yağmuru tehlikesi altında. Batman ve Diyarbakır'da da kısmen görülmesi bekleniyor.

NN Türk’e konuşan AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bir miktar Şırnak ve Mardin’e ulaştı. İhmal edilebilir derecede sülfirik asit taşıyor. Bu gaz, yağış ve rüzgarla yön değiştirdikten sonra doğu batı istikamatinde Hakkari sınırından Hazar Denizi’ne ulaşacak. Bu gazı insanların solumaması gerekir. Kapalı alanlarda olmak gerekebilir” dedi.

NTV canlı yayınında Gökhan Abur olayı bu şekilde anlattı: “Özellikle yarın akşam saatlerinden itibaren rüzgarın dönüp bulutları bize doğru getirmeye başlamasından itibaren Mardin-Şırnak arasında yağış başlayacak. Gece saatlerinde başlayacak yağış, ortamdaki nemin artmasını sağlayacak. Ortamdaki nem, su buharı. Su buharı da H2O ve SO2 ile birleştiği zaman H2SO4 dediğimiz halk deyimiyle bizim kezzap dediğimiz asiti oluşturacak. Ve dolayısıyla bize doğru yaklaştıkça, yağışın etkisini artırmasını beklediğimiz cuma ve cumartesi günü tamamen bizim sınırlarımız içine girmiş olacak. Bu yağmur damlacıkları artık asitle yüklü olacak. NASA’nın da bildirdiğine göre bizim için en tehlikelisi bu asit yağmurlarının bölgedeki bitki örtüsünü yakması. Dolayısıyla hem yer seviyesinde bitki örtüsü yanmış olacak hem ağaçlara zarar verecek.”

 

‘BİNALARDA AŞINMAYA NEDEN OLACAK’

Olayla ilgili görüşüne başvurduğumuz İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Mikdat Kadıoğlu, bu tür kimyasalların toz ve gaz şeklinde havaya karıştığını, yağmurla karşılaştığında oksijen ve hidrojenle birleşerek sülfürik asit, halk arasındaki adıyla ‘kezzap’ olarak yere indiğini söyledi. Prof. Kadıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Cuma günü rüzgar güneyden kuzeye yani Türkiye’ye doğru esecek. Mardin, Şırnak ve Hakkâri civarında hafif yağış görülecek. Havadaki sülfür dioksitin, diğer adıyla asit yağmurunun cuma günü bu üç ilde yere inme ihtimali var. Ağaçlarda, bitkilerde sararmaya neden olacak, açık su alanlarını ve gölleri asitlendirecek. Balıkları, sudaki canlıları etkileyecek, binaların yüzeyinde aşınmalara neden olacak”.

‘BU DURUM İLK DEĞİL’

Bu durumun Türkiye’de ilk kez görülmediğine işaret eden Kadıoğlu şöyle devam etti: “Sürekli Avrupa sanayisinin sülfürik asidine maruz kalıyoruz. Katı yakıtların hepsinde kükürt var. Kışın kömür yakıldığında kükürt kokusunu alıyoruz. Termik santraller de asit yağmuruna neden oluyor. Esas problem, Musul civarında yaşayanlar için. Tuvalet, banyo gibi küçük bölümleri sığınağa dönüştürüp kapı ve camları koli bandıyla bantlamalı, dışardan gelen havayı solumamaları gerekiyor.”

CUMA GÜNÜ AMAN DİKKAT BUNLARI YAPMAYIN

Prof. Mikdat Kadıoğlu, cuma günü için bölgedeki vatandaşların dikkatli olması konusunda uyardı ve şunları söyledi:

Yağmur altında kalmayın, dışarı çıkmayın.

Yağmur suyunu kullanmayın. Özellikle ilk yarım saatte yağan bölümünü kullanmayın.

Yağmur suyunu içmeyin, hayvanlara içirmeyin.

Açık havada çalışmayın, spor yapmayın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü