ABD'den flaş Türkiye açıklaması

ABD'den flaş Türkiye açıklaması

El Bab'ın merkezine girilmesi ve bubi tuzakları hariç kentin ele geçirilmesinden sonra Birleşik devletlerden gelen Suriye odaklı haberler dünya gündeminde. Fırat kalkanı operasyonu devam ederken ABD'li komutan Dunford önemli açıklamalarda bulundu.

ABD'den flaş Türkiye açıklaması

Dunford "Donald Trump ile yeni DAEŞ ile mücadele konusunda Türk müttefiklerimizin önemini konuşacağız. Planlarımızın Türkiye ile olan güçlü ittifakımızı devam ettirmekte güçlü olacağız" dedi.

ABD Genelkurmay başkanı Dunford DAEŞ ile mücadeleyi hızlandırmak için oluşturdukları seçenekleri Donald Trumpa sunacaklarını söyledi. Dunford ABD'de düzenlenen bir panelde konuştu. Dunford, Trump'ın bir genelge ile Pentagon'un 30 gün içerisinde DAEŞ ile mücadele etmek için hazırladığı plana değindi. Trump'a DAEŞ'i yenecek bir askeri plana ve bu planın riskleri ve sonuçlarını da ortaya koyan ayrıntılı siyasi-askeri bir strateji sunacaklarını da söyledi. 

Dunford sözlerine şöyle devam etti 'Tüm seçenekleri başkana sunacağımızı söylemem daha doğru olur. Bölgede ki Kürt sorununu konuşacağız ki bildiğiniz gibi tek bir Kürt grup yok orda bir çok Kürt grup var. Türklerin menfaatine karşı İranlıların menfaatlerinin karışıklığı ve mevcut  bir çok şeyi konuşacağız ancak köklü bir değişiklik olacağı konusunda birşey demeye hazır değilim.

Dunford, Suriye krizinin çözüm sürecinde Cenevre görüşmelerinin önemine ilişkin harekette iç savaşın getirdiği mağduriyetler ve insani yardım konuları da ele alınmalı" dedi. 

ELAZİGYENİUFUK.COM

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü