8 Ekim Ehliyet sınavı sonuçları MEB sorgulama ekranı direksiyon sınavı ne zaman

8 Ekim Ehliyet sınavı sonuçları MEB sorgulama ekranı direksiyon sınavı ne zaman

8 Ekim Ehliyet sınavı sonuçlarının açıklanması bekleniyor.Sürücü adayları sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından direksiyon sınavı ile bir kez daha ter dökecekler.MEB tarafından açıklanacak olan sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz adresimizde ki yerini alacak.

8 Ekim Ehliyet sınavı sonuçları MEB sorgulama ekranı direksiyon sınavı ne zaman

Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı mı? MEB sınav sonuç ekranını erişime ne zaman açacak? Sürücü adayları bu soruların cevabını bekliyor. Ehliyet sınav sonuçları meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/ ekranından T.C numarası ile sorgulanacak. Sınava giren stajyer sürücü adayları M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi alabilmek için ilk yardım, trafik, çevre, araç tekniği ve trafik adabı sorularını çözmek için ter döktüler.

Ehliyet sonuçları açıklanıyor MEB-MTSAS ehliyet sınav sonuç ekranı açılıyor. Ehliyet sınav sonuçları adayların adreslerine posta yolu ile gönderilmeyecek, sonuçları sadece online olarak sorgulanacak. Daha önceki ehliyet sınav sonuçlarını 15 gün içinde açıklayan MEB, sonuçları her an açıklayabilir. Ehliyet sonuçları MEB sınav sonuç ekranı ile aynı anda aksam.com.tr'de. Bu arada stajyer ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları, 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra trafik tescile müracaat edip hiçbir ücret ödemeden normal ehliyet alabilecek. 

8 EKİM EHLİYET SINAV SONUÇLARI AÇIKLANIR AÇIKLANMAZ AŞAĞIDAKİ LİNTE SİZLERLE OLACAK

8 EKİM EHLİYET SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

EHLİYET ŞARTLARI HAKKINDA SON BİLGİLER

Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair  yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı),  bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar  sürücü belgesi alamayacak. Daha önce sürücü belgesi verilmesi uygun  görülmeyen bazı kalp damar hastalarına, uzman doktor kanaatine göre sürücü  belgesi verilebilecek. Ağır derecede obstrüktif uyku apnesi veya orta  derecede apne ile gündüz uyuklama hali tespit edilenler, tedavi görmeden sürücü  belgesi alamayacak.

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile  Muayenelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi  Gazete'de yayımlandı. 
 
Buna göre, sürücü ve sürücü adaylarının muayeneleri, Sağlık  Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve  Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarında görevli tabip  veya uzman tabip tarafından yapılacak ve sağlık raporu düzenlenecek. 
 
Tabiplerce verilen sağlık raporlarında tabibin kaşe ve imzası  bulunacak. Tabiplerce verilen raporların gerçeğe uygun olmadığının tespiti  halinde bu raporlar geçersiz sayılacak ve sorumlular hakkında Cumhuriyet  Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Bu tabipler bir daha sürücü adayları  ve sürücüler için sağlık raporu veremeyecek. 
 
Tabip tarafından, sürücü veya sürücü adayının yapılan genel  muayenesinde, işitme kaybı, günlük hayatı kısıtlayan denge problemi, baş dönmesi  nedeni olabilecek bir hastalık, uyku bozukluğu, malign tümör hikayesi, eklem  hareketlerinde kısıtlama, ekstremite noksanlığı, kas, tendon ve bağ lezyonları,  hipoglisemiye yol açabilecek ilaç kullanılan diyabet hastalığı, kalp-damar  hastalığı, organ yetmezliği, santral sinir sistemi hastalıkları, periferik sinir  sistemi hastalıkları, epilepsi, kas hastalıkları, ruh hastalığı (ağır akıl  hastalığı, zeka geriliği, demans, kişilik bozukluğu, ağır davranış bozukluğu),  alkol bağımlılığı, psikotrop madde bağımlılığı, görme değerlendirmesi yapılacak. 
 
Muayene sonucunda, sürücülüğe engel hali tespit edilen veya hakkında  karar verilemeyen sürücü ya da sürücü adayının muayene bulguları ve sevke neden  olan uzmanlık muayenesi hariç sürücü belgesi alabileceği sağlık raporunda  belirtilecek ve ilgili uzman tabiplere gönderilecek. İlgili uzman tabipler  tarafından sürücü/sürücü adayının muayenesi yapılarak sağlık raporu verilecek. Bu  durumda, ilk muayene sonucunu gösteren sağlık raporu ve uzman tabipler tarafından  düzenlenecek sağlık raporu birlikte geçerli olacak. 
 
Kişinin, adına düzenlenen rapora itirazı, raporun verildiği ilin il  sağlık müdürlüğüne yapılacak. Sürücü adayı veya sürücünün sağlık şartları  nedeniyle araç kullanması belirli şartlara bağlanmış ise bu şart kod numarasıyla  sağlık raporuna yazılacak. 
 
Sürücünün sağlık şartları ile araçta bulunması gereken özel  tertibatlara ilişkin kod numaraları, sürücü ve araçlara ilişkin kod tablosuna  uygun olarak sürücü belgesi ve araç tescil belgesinin ilgili bölümüne yazılacak. 
 

STAJYER EHLİYET NASIL İŞLEYECEK?

Stajyer ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları, 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra trafik tescile müracaat edip hiçbir ücret ödemeden normal ehliyet alabilecek. 2 yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan, alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri ise geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacak. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

MAHKEMEDEN EMSAL OLACAK EHLİYET KARARI

İzmir’de sigorta şirketinin, müşterisi Esengül G.’nin otomobiliyle çarpıp yaralanmasına neden olduğu ehliyetsiz motosiklet sürücüsü Abdül A.’dan istediği zarar tazminatı için İl Hakem Heyeti’nden emsal karar çıktı. Hakem heyeti, Abdül A.’nın kazada kusuru bulunmadığını, bu nedenle de, ehliyetsiz olmasının kazada kusur sayılamayacağına hükmederek tazminat istemini reddetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Erkan     0000-00-00 Sınavsonuçları
Murat gezek     0000-00-00 Sınavı sonucu
Savas sümbül     0000-00-00 Sonucu istiyorum
fırat     0000-00-00 Fırat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü