8 Ekim direksiyon sınavı ne zaman yapılacak Ehliyet sonuçları

8 Ekim direksiyon sınavı ne zaman yapılacak Ehliyet sonuçları

MEB tarafından 8 Ekim'de ehliyet sınavı gerçekleştirildi ve sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı.Adaylar sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdide direksiyon sınavı için telaşa başladılar.Peki 8 Ekim'de gerçekleştirilen ehliyet sınavı için direksiyon sınavı ne zaman yapılacak?

8 Ekim direksiyon sınavı ne zaman yapılacak Ehliyet sonuçları

Teorik sınav yapıldıktan 12 gün sonra ehliyet sınav sonuçları açıklanmaktadır. Elektronik sınav yapılan illerde ehliyet sınavı için merkezi sınav tarihlerini beklemeye gerek kalmıyor. Aday bilgisayar başında sınava giriyor ve aynı gün sonucunu öğrenip direksiyon sınavı için bekliyor, böylece zamandan tasarruf ediliyor. 

Direksiyon sınavı genel olarak ehliyet sınavından başarılı olan adaylar için 2-3 hafta sonra , yoğunluk fazlaysa daha ileri bir tarihte yapılır.  

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ehliyet sertifikasını ehliyet belgesine dönüştüren sürücüler stajyer sürücü olarak kabul edilecek. Bununla birlikte artık 1 Ocak 2016 sonrasına ehliyet belgesi için başvuran adaylar aday sürücü olacak. 

Direksiyon eğitimlerinin tam alınması çok önemli bir konudur. Çünkü aday resmi olarak belirtilen süreler boyunca eğitim alamayınca sınava tam olarak hazır olamıyor. Bu da haliyle adayda öz güven eksikliğine neden oluyor ve sürücü adayımız heyecanın etkisiyle de sınavdan kalıyor. 

a) “M”, “A1”, “A2”, “A (24 yaşını doldurup iki yıllık deneyim şartı aranmayan)” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 12 saat,
b) “A” sınıfı sertifikalar için 6 saat,
c) “B” sınıfı sertifikalar için 14 saat,
ç) “D1” sınıfı sertifikalar için 7 saat,
d) “D” sınıfı sertifikalar için 14 saat,
e) “C1” sınıfı sertifikalar için 10 saat,
f) “C” sınıfı sertifikalar için 20 saat,
g) “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E” ve “DE” sınıfı sertifikalar için 6 saat,
ğ) “F” sınıfı sertifikalar için 12 saattir.

Bunun yanında doğru anlaşılması gereken diğer bir konu ise "saat" kavramıdır. Yönetmeliği göre ifade edilen saat kavramı ders saati şekliyle anlaşılmalıdır. Bir ders saati toplam 50 dakikadır. Aday 40 dakika araç sürerek 10 dakika istirahat etmesi gerekmektedir. 

2016 YILINDA EHLİYET BELGESİNE DEĞİŞTİRECEKLERİN DİREKSİYON DERSLERİ KAÇ SAATTİR?
Bir sertifikası veya sürücü belgesi olup farklı bir sınıfa geçeceklerin 2016 Yılında uygulanacak direksiyon eğitimlerinin toplam kaç saat  olduğu alta bulunan tabloda listelenmiştir. Sürücü kursları yönetmeliğinde belirtilen sürelerde direksiyon eğitimlerinin tamamlanması zorunludur. 

direksiyon eğitim süreleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Halil     0000-00-00 8 ekim ehliyet sonuçları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü