3. köprü ücreti ve güzergahı belli oldu! Yavuz Sultan Selim köprüsü açılıyor

3. köprü ücreti ve güzergahı belli oldu! Yavuz Sultan Selim köprüsü açılıyor

Yapımına 39 ay önce başlanan Yavuz Sultan Selim köprüsü bugün açıldı. Devletin zirvesinin katıldığı açılışa milyonlarca İstanbullu akın etti. Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan 3. köprünün güzergahı ve geçiş ücreti belli oldu. Köprüden geçen her otomobilin 3, ağır vasıtalar ise 15 ABD doları geçiş ücreti ödeyeceği bildirildi.

3. köprü ücreti ve güzergahı belli oldu!  Yavuz Sultan Selim köprüsü açılıyor

3,5 yıldan bu yana beklenen 3. köprü nihayet açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımı ile yapılan 3. köprü açılışına milyonlarca kişi akın etti. İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak olan 3. köprüden otomobiller 3 lira karşılığında ağır vasıtalar ise 15 dolar karşılığında geçebilecekler. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey tarafında inşa edilen köprü. İsmi dokuzuncu Osmanlı padişahı I. Selim'e ithafen verilmiştir. Köprü güzergahı, Avrupa Yakası'nda Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü olacaktır. Temel atma töreni 29 Mayıs 2013'te yapılan köprü, ve 26 Ağustos 2016'ta trafiğe açılacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantı yollarının yapımı için Kuzey Ormanları'ndaki yüz binlerce ağacın kesilmesi Türkiye'deki çevreci sivil toplum kuruluşlarının tepkisine ve beraberinde protestolarına yol açtı.  Kesilen ağaç sayısı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na göre 245 binin üzerindeyken Yeşiller Partisi'ne göre bu rakam 896 binin üzerindedir.

DÜNYA LİDERLERİ DE AÇILIŞTA 

 

Yapımına 39 ay önce başlanan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı için artık sadece dakikalar kaldı. İstanbul Boğazı'na inşa edilen dünyanın en geniş  köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu'nun hizmete açılış  töreni başladı.

Birçok özelliği bakımından Türkiye ve dünya mühendislik tarihi için  büyük bir kilometre taşı olma niteliğindeki köprü ile otoyolun açılışı  dolayısıyla, Sarıyer Garipçe'de tören düzenleniyor.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali  Yıldırım, helikopterle geldi.

Vatandaşların sevgi gösterileri arasında kürsüye gelen Erdoğan'a eşi  Emine Erdoğan da eşlik etti.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın yanı  sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 11.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet  Davutoğlu, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi  Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan  Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim  Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili de katılıyor.

Tören, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim  tilavetiyle devam ediyor. Törene katılan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla tarihi ana  tanıklık ediyor.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"15 Temmuz bizim omuzumuza yeni bir yük yüklemiştir. Artık dünden daha çok çalışacağız. Dünden daha çok bu milletin hizmetinde olacağız. Kamu kaynağı kullanmadan bunun gibi daha çok projelere imza atacağız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ülkemize hayırlı uğurlu olsun."

AÇILIŞA DAKİKALAR KALA YAĞMUR SÜRPRİZİ

Açılışa dakikalar kala yağmur sürpriziAçılışa dakikalar kala yağmur sürpriziAçılışa dakikalar kala yağmur sürprizi Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılış törenine kısa bir süre kala sağanak yağmur vatandaşlara ve gazetecilere zor anlar yaşattı.

Yağmur saat 15.45’te aniden bastırdı. Vatandaşlara tören alanına girişinde yağmurluk dağıtıldı. Hemen herkes yağmurlukları giyme telaşına girdi. Üzeri kapalı olan protokol çadırının dışında kalanlar yağmurlukları giyerek ıslanmaktan kurtulmaya çalıştı.

PLATFORM ALTINA SIĞINDILAR

Gazeteciler de kendileri için kurulan basın platformunun altına sığınmak zorunda kaldı. Yaklaşık 5 dakika süren ve etkisini yitiren yağmurun ardından güneş açtı ve resmi program başladı. İlk olarak sahneye TSK mehteran takımı çıktı.

UÇAKSAVARLAR VE RADAR SİSTEMİ YERLEŞTİRİLDİ

Köprünün açılış töreni öncesinde güvenlik önlemleri de üst seviyeye çıkarıldı. Tören için havadan, karadan ve denizden önlem alındı. Jandarma helikopteri köprü üzerinde sürekli uçuş yaparken, köprüye karşı yapılacak olası saldırı ihtimallerine karşı da ayrıca üs bölgelerine uçaksavarlar ve radar sistemi yerleştirildi. Bir savaş gemisi ve sahip güvenlik ekipleri de boğazda tur atarak güvenliği sağlıyor. Törende ayrıca Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi'ne (JAKEM) bağlı 6 atlı jandarma, tören alanına giren vatandaşların geçiş güzergahında güvenlik önlemi aldı.

DEV EKRANLAR KURULDU

Vatandaşların alana girişleri saat 14.30 itibarıyla başladı.

Kendileri için ayrılan güvenlik kapılarından geçerek tören alanına giren vatandaşlara Türk bayrakları dağıtıldı. Törenin yapılacağı Garipçe'ye çıkan yollarda trafik yoğunluğunun arttığı görüldü. Polis helikopteri de güvenlik amaçlı uçuşlar gerçekleştiriyor.

Konuşmaların yapılacağı kürsünün her iki yanına dev ekran kuruldu. Başta Yavuz Sultan Selim Köprüsü olmak üzere birçok yere Türk bayrakları asıldı.

Vatandaşların ihtiyaçları için tuvalet ve mescit gibi alanlar oluşturulurken, çok sayıda ambulans da hazır bekletiliyor.


 

Tarihçe

İhalede Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy'ün yap-işlet-devret modeli ile ve Kuzey Marmara Otoyolu (kalan kısımlar)'nun da özkaynakla inşa edilmesi şeklinde planlanmıştır.[8] Yatırımın KDV'den istisna tutulması sebebiyle ihalesi 15 gün ertelenmiştir. 20 Nisan'da yeniden ihalesi yapılmıştır. 11 firmanın şartname aldığı ihalede 5 firma teklif vermiştir.

Salini-Gülermak Ortak Girişimi

İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu,

China Communications Construction-Doğuş İnşaat Ticaret AŞ-Yapı Merkezi-Arkon İnşaat Ortak Girişimi,
Mapa İnşaat ve Ticaret AŞ

Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat [9]
İhaleyi 29 Mayıs 2012 tarihinde İçtaş-Astaldi (İtalyan) ortaklığı kazanmıştır.[10] Köprünün temelleri 29 Mayıs 2013'te atılmıştır. 6 Mart 2016 tarihinde köprüdeki son tabliyenin montajı ile iki kıta üçüncü kez birleşmiştir.

Araç geçişleri

İhaleyi kazanan yatırımcıya, günlük 135 bin otomobil eşdeğeri geçiş güvencesi verildi. Devlet, öngörülen sayıda aracın geçmemesi halinde, aradaki farkı yatırımcıya ödeyecek.

Ücretler

Köprüden geçen her otomobil 3, ağır vasıtalar ise 15 ABD doları geçiş ücreti ödeyecek.

Karar aşaması

Köprünün yeri uzun süre belirsiz kalmış ve güzergâh konusunda çeşitli iddialar ortaya atıldı. Ancak tüm iddialar içinde özellikle şehrin ormanlarla kaplı kuzey kesimleri öne çıkarıldı. Dönemin Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul il başkanı Gürsel Tekin ise Erdoğan'ın bilgisiyle hazırladığını öne sürdüğü belgelerle bir basın açıklaması yaparak üçüncü köprünün Beykoz ile Tarabya arasında yapılacağını iddia etti.[13] Köprü için inşa edilecek otoyolun Silivri'nin ormanlık bölgelerinden başladığını ve otoyolun İstanbul'un ormanlarına ve su havzalarına zarar vereceğini belirtti. Otoyolun geçeceği güzergâh üzerinde on binlerce dönüm arazinin el değiştirdiğini; iddialarının yalanlanması hâlinde paylaşmak üzere başka belgelere de sahip olduğunu söyledi.

Gürsel Tekin'in iddiaları hükûmet tarafından yalanlanmadı ancak kesin güzergâhın hâlâ belli olmadığının altı çizildi. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı basın açıklamasında üçüncü köprünün diğer iki köprünün kuzeyinde yapılacağının kesin olduğunu; uçlarının ise Tarabya-Beykoz ya da Sarıyer-Beykoz arasında olacağını, kesin karara varılmadığını söyledi.

Köprü ve köprü ile birlikte yapılacak olan otoyolun ayrıntıları 25 bin ölçekli imar planlarına işlendi. Bununla birlikte Çorlu-Çerkezköy bölgesine üçüncü bir havaalanı yapılması, Anadolu Yakası'nın kuzey bölümünde Riva çevresinin turizme açılması, İzmit yakınlarına büyük bir teknopark yapılması da planlandı. Köprünün kuzeydeki orman arazilerine ve içme suyu havzalarına zarar vermemesi için tünel ve viyadük ağırlıklı olacağı söylendi. Ayrıca köprünün öncüllerinin aksine devlet eliyle değil, yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırılacağı bildirildi. 29 Nisan 2010 tarihinde dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan basın açıklamasında üçüncü köprünün kesin güzergâhının Garipçe-Poyrazköy arası olduğu belirtildi. Köprünün maliyetinin kamulaştırma bedelleri ve yapım harcamalarla birlikte 6 milyar dolar olacağı bildirildi.

İnşaat aşaması

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatı, köprünün her iki ayağının oturduğu Garipçe ve Poyrazköy mevkilerinde eş zamanlı olarak yapılmaya başlandı. 29 Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan köprü ayaklarının inşaatı 24 Ekim 2014 tarihinde tamamlanmıştır. Köprü ayakları deniz seviyesinden 330 metre, zemin başlangıcından 322 metre uzunluğundadır.

Projede 700'ü mühendis, toplam 6500 kişi çalışmaktadır. Projede 22 metrelik çap ile Avrupa'nın en geniş tüneli de inşa edilmektedir. Projede kullanılacak tabliyelerin ağırlığı 870'er tondur.

Yaklaşık 4.000 led armatürün köprüye yerleştirmesini 11 kişilik endüstriyel dağcı ekibi gerçekleştirmiştir. 16 milyon renki armatürler köprü üzerinde ışık oyunları gerçekleştirecek. Bu kısmın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolardır.

Ağaçlandırma

Proje kapsamında kesilen her 1 ağaç için 4 ağaç dikilmesi planlanmaktadır. Bu güne kadar 1400 hektar alanın ağaçlandırılması kararlaştırılmış olup, bu plan kapsamında yaklaşık 1100 hektar alan için taahhüt yerine getirilmiştir. Kalan 300 hektar alana ilave olarak ek yollar sebebi ile 1000 hektar alan daha ağaçlandırılmasına karar verilmiştir. Proje kapsamında, ağaçlandırma taahütlerinin yerine getirilmesi durumunda, 2400 ha alan ağaçlandırılacaktır.

3. köprü 3. köprü geçiş ücreti 3. köprü güzergahı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü