10 Kasım'da okullar tatil mi öğrenciler merak ediyor! Bankalar açık mı

10 Kasım'da okullar tatil mi öğrenciler merak ediyor! Bankalar açık mı

10 Kasım'da okulların tatil olup olmadığı öğrenciler tarafından merak edilmeye başlandı. Atatürk'ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım Perşembe günü okulların tatil olmadığı açıklandı. Her sene olduğu gibi saat 09:05'te Atatürk için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra okullarda eğitim devam edecek.

10 Kasım'da okullar tatil mi öğrenciler merak ediyor! Bankalar açık mı

Atatürk'ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım'da okulların tatil olup olmayacağı öğrenciler tarafından araştırılmaya başlandı. 10 Kasım Perşembe günü okulları tatil olmadığı açıklandı. 10 Kasım saat 9'u 5 geçe 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra eğitim devam edecek.

10 Kasım Perşembe okullar tatil değil. Törenlerin ardından eğitim devam edecek. 10 Kasım resmi tatil değil, mesai devam edecek. 10 Kasım'da okullarda saat 9'u 5 geçe saygı duruşu yapılacak. Atamızı anlatan şiirler okunacak ve ardından normal müfredata geri dönülecek; eğitime kaldığı yerden devam edilecek. Yani 10 Kasım ülkemizde resmi tatil olarak kutlanmıyor, okullar ve kamu kuruluşları tatil değil.

10 KASIM'IN ÖNEMİ

Büyük Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O’nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.

Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O’nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.

okullar tatil mi 10 kasım okullar tatil mi 10 kasım bankalar açık mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü