Zamlı emekli maaşları ne kadar SGK- Bağkur 2017 Emekli maaşları ne zaman yatacak

Zamlı emekli maaşları ne kadar SGK- Bağkur 2017 Emekli maaşları ne zaman yatacak

Zamlı emekli maaşları milyonlarca emekli tarafından merak ediliyor. Emekli maaşları bu ay zamlı olarak yatacak. Emekliler ayrıca bu ayın sonunda promosyonlarını da alabilecekler. TÜİK milli gelir hesaplarını değiştirdi. Refaha göre maaşı hesaplanan emekliler için yeni zam göründü. Yıllık artış 514 lirayı bulacak. 2017 zamlı emekli maaşlarını sizler için haberimizde derledik.

Zamlı emekli maaşları ne kadar SGK- Bağkur 2017 Emekli maaşları ne zaman yatacak

2017'ye sayılı günler kala milyonlarca emekli maaşlarına ne kadar zam geleceğini merak ediyor. Emekli maaşlarına Temmuz-Aralık ayı enflasyon rakamı etki edecek. Emekli maaşlarına yapılan zammın ardından emeklinin yıllık kazancı 514 lirayı bulacak. 

Emekliler bu yıl çifte zam alacak. Hem bu ay hem de Temmuz'da maaşlar artırılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Memur emeklilerinin zammı ise Ocak'ta yüzde 3, Temmuz'da yüzde 4 olacak, ayrıca enflasyon farkı oluşursa bu da maaşlara eklenecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammının oranı ayın 3'ünde belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı verilerle, 2016'nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon ortaya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, çıkan orana göre hesaplanan zamlı paralarını ayın 16'sından itibaren maaş ödeme günlerinde alacak. Memur emeklilerine ise bu ay yüzde 3 zam ve oluşursa enflasyon farkı var. Enflasyon farkı olup olmayacağı, ayın 3'ünde ortaya çıkacak. 2016'nın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5'i aşarsa fark söz konusu olacak. Memur emeklilerine maaşları her ayın 1'i ile 5'i arasında ödeniyor. Enflasyon farkı bekleneceği için memur emeklileri bu tarihlerde maaşlarını zamsız olarak alacak. Zam farkı daha sonra ödenecek. 

YÜZDE 3.73 OLACAK

Enflasyon tahminlerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 olarak gerçekleşecek, memur emeklilerine ise enflasyon farkı oluşmayacak, sadece yüzde 3'lük zam maaşlara yansıtılacak. Yine tahminlere göre, Temmuz zammı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 3.59, memur emeklilerinde yüzde 4+ yüzde 0.59 olarak gerçekleşecek. Kesin tutarlar TÜİK'in Ocak ve Temmuz aylarında açıklayacağı enflasyon verileriyle belli olacak.

MEMURA DA ÇİFTE ARTIŞ VAR

Bu yıl memurlara da çifte zam var. Memurlara Ocak'ta yüzde 3 zam ve oluşursa enflasyon farkı verilecek. Fark olup olmayacağı ayın 3'ünde belli olacak. Memurlar ayın 15'inde zamlı maaşlarını alacak. Memurlara yeni maaşlarıyla birlikte 14 günlük zam farkı da verilecek. Temmuz'da da memurlara yüzde 4 zam ve oluşursa enflasyon farkı yansıtılacak..

 
 
Emekliye hesap zammı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Alper, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) ile ilgili hesaplama değişiminin 2010 sonrası emekli aylıklarında artış sağlayacağını söyledi. Bu değişimin 2016'da emekli olan bir kişinin maaşında yıllık 514 liralık artış getireceğini savunan Prof. Alper, bunun için hesaplamaların yeniden yapılması gerektiğini söyledi. Alper; malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının hesaplanmasında kullanılan 'Güncelleme Katsayısı'ndaki en önemli parametrenin GSYİH gelişme hızı olduğunu belirtti. TÜİK'in 12 Aralık'ta açıkladığı GSYİH hesaplamasıyla ilgili değişikliğin 2010 yılı ve sonrası emekli olanların aylıklarının yeniden hesaplanması ve daha yüksek aylık almaları sonucunu doğuracağını kaydeden Prof. Dr. Alper, temel göstergelerde yapılacak değişikliklerin kamu ile ilgili bir çok hesaplamayı doğrudan ve dolaylı olarak etkilediğine dikkat çekti.

AYLIKLAR NE KADAR ARTACAK?
Prof. Dr. Alper, 2016 yılında emekli aylığı bağlanan bir sigortalının aylığındaki artışın nasıl hesaplanacağını şu örnekle anlattı: "GSYİH hesaplanması için baz alınan 2009 yılını takip eden 2010-15 yılları arasında gelişme hızı toplam yüzde 31.6 iken, yeni seride yüzde 43.2 olmuştur. Ortaya çıkan fark yüzde 11.6'dır. Güncelleme katsayısının hesabında gelişme hızının yüzde 30'u dikkate alınacağı için 2010-15 dönemi için hesap yüzde 3.48 daha yüksek olacaktır. Eğer sigortalının aylık bağlama oranı yüzde 50 ise, bu yüzde 3.48'lik artışın yarısı kadar zam olacaktır.
.

emekli zammı emekli zammı ne kadar zamlı emekli maaşları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü