Zamlı 2017 emekli maaşları belli oldu işte zamlı emekli maaşları

Zamlı 2017 emekli maaşları belli oldu işte zamlı emekli maaşları

Emekliler bir yandan promosyondan gelecek haberi beklerken diğer taraftanda emekli maaşlarına gelecek zamları beklemeye koyuldu.Bugün ajanslara düşen haberlere göre emeklilerin 2017 zamlı maaşları belli oldu.İşte merakla beklenen zamlı maaşlar..

Zamlı 2017 emekli maaşları belli oldu işte zamlı emekli maaşları

Emeklilerin zam ayı yaklaşırken; yeni maaşlar da merak konusu oldu. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 çıkacak. Bu tahmin tutarsa, en düşük aylık esnaf emeklilerinde bin 206 liraya, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise bin 389 liraya yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yılın Ocak ve Temmuz dönemlerinde, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. 2016'nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak 2017'deki zammını belirleyecek. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri zam oranının ipuçlarını veriyor. Merkez Bankası, 2016 yılı enflasyonunun yüzde 7.5 olmasını bekliyor. Buna göre, 2016'nın ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 olacak.

İŞTE YENİ ÜCRETLER

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) verilerine göre; halen en düşük maaş SSK'dan 2000'den önce emekli olanlarda bin 339, sonra emekli olanlarda 798, Bağ- Kur esnaf emeklilerinde bin 163, tarım emeklilerinde ise 916 lira seviyesinde. Yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3.73 olması halinde; Ocak'ta en düşük maaş 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 389, 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda 828, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 206, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 950 liraya yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2017'nin ikinci zammını da Temmuz'da alacak.

NASIL HESAPLADIK?

Endeksin geçen yıla göre yüzde 7.5 artışla Aralık 2016'da ulaşacağı nokta bulunuyor.

Ardından Haziran 2016'ya göre ne kadar değişim yaşandığına bakılıyor.

EMEKLİYE YÜZDE 50 DAHA FAZLA MAAŞ - 10 EYLÜL

Çalışanların çoğu yaş ve prim şartını yerine getirip bir an önce emekli olmanın hayalini kuruyor. Tabii emekli olmakla her şey bitmiyor. Bağlanacak aylık da çok önemli. Son yıllarda yapılan sosyal güvenlik reformlarıyla aylık bağlama oranları çok düştü. Ancak iş hayatı devam ederken emeklilikte alınacak maaşı yükseltmenin bazı altın kuralları var. Dikkatli borçlanın Askerlik yapan erkek, doğum yapan kadın, yurtdışında bulunanlar için borçlanma hakkı var. Borçlanma yaparken dikkatli olunmalı.

Eğer 2000 yılından önceki bir süreyi borçlanma imkanınız varsa mutlaka bunu değerlendirin. Bütçeniz elveriyorsa tavandan borçlanın. Özellikle 1990-2000 arasında askerlik, doğum ya da yurtdışı borçlanma gibi hakkı olanların borçlanma yapmaları, aylıklarında ciddi artış sağlıyor. Bu kapsamda borçlanma yapanların maaşlarında yüzde 70’e kadar artış oluyor. 50 ve 55 yaş kriteri Aylığını yükseltmek isteyen SSK’lıların yaşa dikkat etmesi önemli.

Bugünkü aylığınız hesaplanırken önce 2000’den önceki çalışmalarınıza bakılıyor. Bu döneme ait çalışmalarınız değerlendirilirken sadece prim gününüz ve kazancınız değil, yaşınız da aylığı etkiliyor. İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan, “Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen ‘her bir yıl’, emekli aylığını yüzde 1 artıyor. Kadınlar 55 yaşında emekli olursa, aylığı yüzde 5 daha yüksek bağlanır. 60 yaşını doldurursa artış yüzde 10’a çıkar” diyor.

Çalıştığınız işyerinde sigortanız yapılmadıysa, geç yapıldıysa veya kazancınız gerçek üzerinden SGK’ya bildirilmediyse dava açma hakkınız var. Bu yönde haksızlığa uğrayan çalışanlara daha düşük aylık bağlanıyor. Haksızlığın önüne geçmek ve yüksek maaş almak için SGK’ya şikayet dilekçesi verin ve İş Mahkemesi’nde hizmet tespit davası açın.

Ek işte çalışan birçok vatandaş bulunuyor. İkinci işte çalışanların neredeyse tamamında ikinci iş için sigortası yok. İkinci sigortanın yararsız olduğu düşünülür. Ama yapılan ek iş için sigorta primi ödendiğinde SGK’ya bildirilen matrah artıyor ve emekli aylığı da yükselmiş oluyor. Sadettin Orhan, bu konuda “Kişi ek iş yaptığı takdirde aylığının ne kadar artacağı, hem 1’inci işindeki hem de ek işindeki brüt ücretine bağlı” dedi.

2000 TL brüt ücretle çalışan kişi, ek iş olarak da aylık brüt 1000 TL’lik bir iş yapıyorsa, bu, kişinin alacağı emekli aylığını yüzde 50 oranında artıracak anlamına gelir. 500 TL kazançla ek iş yapıyorsa, aynı kişinin aylığı yüzde 25 artacak anlamına gelir. Bu artışlar, ek işin de SGK’ya bildirilmesi halinde mümkün.

SSK, emeklilikte çoğu zaman daha avantajlı. Bu nedenle Bağkur’dan SSK’ya geçiliyor. Özellikle 2000 yılı öncesi kaydı olan Bağkurlu’ların SSK’ya geçmesi halinde emekli aylıkları yüzde 15-20 daha yüksek bağlanıyor. Bazı Bağkurlu’lar SSK’ya geçerek 10 yıla varan erken emeklilik hakkına kavuşuyor. Bunun yanında Bağkur’da 9000 gün prim şartı varken SSK’da bu şart 5000 güne kadar iniyor.
SSK’ya geçerken emekliliğe kalan son 3.5 yıl da önemli. Örneğin; 21.5 yıl Bağkurlu, son 3.5 yıl SSK’lı olan biri SSK’dan emekli olur. 1 Ekim 2008’den sonra ilk defa çalışmaya başlayanlar için toplam çalışma süresine bakılacak. En çok hangi statüde prim ödenmişse o statüye göre emekli aylığı bağlanacak. (Posta)

PRİMİ EKSİK OLAN EMEKLİLİK - 06 EKİM

Yıl, yaş şartlarını tamamlamış ancak prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayan emekli adaylarının gözü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda. Yaklaşık 100 bin kişi, bu konuda müjde bekliyor. Geçmişe dönük borçlanma imkanı sağlanarak emekli olma yolunun açılması talep ediliyor. Daha önce Bakanlık'ın bu konuda çalışma yaptığı yönündeki bilgiler kamuoyuna yansımıştı. Bu konuda çeşitli formüller de gündeme gelmişti.

Ağırlıklı olarak üzerinde durulan formüle göre; kadınlardan 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini, erkeklerden ise 60 yaşı ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olan herkese geçmişe dönük borçlanma imkanı sağlanacak. Bu 2 şartı tamamlamış olanlar, sigortalılık süresi içerisindeki prim ödemesi olmayan bazı süreleri borçlanacak ve böylece emekli olabilecek. Düzenleme, prim eksiği olanlar tarafından heyecanla bekleniyor. TAKVİM'i arayan emekli adayları, "Yaşımız nedeniyle işverenler bizi işe almaya yanaşmıyor. Ayrıca pek çoğumuzun sağlık sorunları bulunuyor. Geçmişe dönük borçlanma yaparak biz de emekli olabilelim" diyor... (Takvim)

EMEKLİYE 4 KADEMELİ PROMOSYON - 04 EKİM

12 milyon emekliye, promosyon için maaşa göre 4 kademe belirlendi. Her kademe farklı tutarda ödeme alacak. 3 yıllık dönem için peşin olarak ödenecek promosyon 900 liraya kadar çıkabilecek Emeklilere, dul ve yetimlerine banka promosyonu için geri sayım başladı. Çalışma Bakanlığı ile bankalar arasında yürütülen görüşmelerde, maaşa göre promosyon ödenmesi konusunda anlaşıldı. Edinilen bilgiye göre; maaşa göre 4kademe oluşturuldu. Bu kademeler de '500 liranınaltında maaş alanlar', '500-bin lira arası maaş alanlar','bin-2 bin lira arası maaşalanlar' ve '2 bin liraüstü maaş alanlar' şeklinde oluştu. Her bir kademe için farklı tutar benimsendi. Yani emekliler için 4 ayrı promosyontutarı olacak. Emekli, maaşının denk geldiği kademe için belirlenen promosyonu alacak. 

Promosyonda kesin sonuç henüz belli olmasa da yıllık tutarın 150 ile300 lira arasında olması, 3 yıllık promosyonun toplu ödenmesi bekleniyor. Bu durumda emeklilere 3 yıllık dönem için 450 ile 900lira arasında promosyon verilecek. Tahminlere göre; maaşı 500 liranın altında olanlar 3 yıllık dönem için 450, 500-bin lira arası olanlar 600, bin-2 bin lira arası olanlar 750, 2 bin lira ve üstünde maaşı olanlar da 900lira ödeme alacak. Ayrıca promosyon tutarında maaşın bankada tutulma süresinin de etkili olması bekleniyor. Bankadan parasının tamamını hemen çekmeyen emeklinin promosyonda avantajlı olması düşünülüyor.

Emekliler promosyonlarını maaşlarına göre hesaplayacak. Promosyon veren bankadan 3 yıl maaşını başka bankaya taşıyamayacak. (

emekliye-promosyon-6546

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hedi güner     0000-00-00 Maaşi 1600 olan gelen zam ne kadar olur
rabis     0000-00-00 Merhaba senelerdır emeklı olupda bankalarda maaşlarını alanlar gerıye dönük bencede promsoyunlarını alamalı ve çalışanlarda endüşük maaşları 2900 tl alıyorlar emeklının maaşları çok düşük emeklısıde aynı harcamayı yapıyor çalışanda malesef TC kümetımızde çok haksızlık var bende bır bayan işçi olarak 20 se ne çalışıp emeklı oldum ams ne yazıkkı maaşım düşük ????
kemal karakaş     2016-12-23 tüm ekelilere eşit zam verilmeli az aylık alan emekliye kaynak bulamayan zam ayarlayan brokratlar kendi işine gelince adıbı enfilasyon zammı koymuşlar kaynağı kolaylaşdırmışlar tüm emekli ye eşit zam verilmeli
gurbuz     0000-00-00 Calis cabala zor bela emekli ol 1400 maas hakkim zehir zikkim olsun
gurbuz     0000-00-00 Calis cabala zor bela emekli ol 1400 maas hakkim zehir zikkim olsun
nilgün semiz     2016-11-25 bu hükümetinde başındakilerinde.. anca yiyin ülkeyi benim çocugumun hakkını.. siz rahat içinde yaşarken biz emekliler. 1 liranın hesabını yapıyoruz.. sizin allahınız varmı bilmiyorum am. benim allahım sizin yanınıza bırakmaz bu yaptıklarınızı.
meti kiniyorum adil davransinlar vatandasa     0000-00-00 Bu hukumet bix dusuk emekli maasi alanlara cok ama cok insafsiz davraniyor 997tl maas bumantikla bu ulkede daha cok huzursuzluk olur kenderine ozel yadsyla 1250 tl zam 25 000 bin tl maas ondansonra mjlli gelir bu kadsr enflasyon 7 der tabi bu onlarin aldigi maasa gore bize gore yuzde 60 adil bir zam bekliylruz dusuk maas alanlara asgari ucret bile 1400 tl oldu nerdeyse bizim emekli maaslari rezillik 997 tmaasi kendilerine heba edecegim ama durumum iyi degil bu iet ahkam kesmekle olmuglr hu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü