Ve Fiat Egea çakıldı

Ve Fiat Egea çakıldı

Ülkemizde büyük bir kampanya ve reklamlar ile satışa sunulan Fiat'ın Egea modeli çarpışma testlerinden geçemedi.NCap testlerine genelde girmek istemeyen firma yapılan değerlendirmede 5 üzerinden 3 puan alabildi.

Ve Fiat Egea çakıldı

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, her nedense İtalyan firması Fiat, Egea modelini Euro NCap testlerine sokmaktan itina ile kaçındı. Ne var ki Dodge Legon ve yeni Fiat Tipo Sedan ile aynı platformu ve güvenlik kafesini paylaşan aracın puanını tahmin etmek hiç de güç değil. Hem Dodge Leon hem de Fiat Tipo Sedan, standart donanım seviyelerinde, Avrupa’nın güvenlik konusundaki en yetkin kuruluşu EuroNcap’ten 5 puan üzerinden sadece 3 puan alabildiler. Ekstra ücretle satılan güvenlik donanımları sayesinde, bu puan 4/5’e kadar yükseldi.

Fiat

İtalyan üreticinin Türkiye’de ürettiği modelin açık ara en büyük zaafı ise yolcu koruması oldu. Egea, yolcu korumasında yüzde 62 gibi vasat bir değer elde etti. Sürücü koruma düzeyi ise yüzde 82 civarındaydı. Ki bu da, güncel otomobillerle karşılaştırıldığında hiç de tatminkar değil.

Opel Corsa ve Grande Punto, aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen, Egea’dan çok daha yüksek puanlar elde etmiş ve o zamanki değerlendirmelere göre 5 yıldıza layık görülmüştü.

kaynak:donanımgünlüğü

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü