Varlık fonu nedir, şirketlerin hisselerin aktarılması ne anlama geliyor merak ediliyor!

Varlık fonu nedir, şirketlerin hisselerin aktarılması ne anlama geliyor merak ediliyor!

Varlık fonu büyük tartışmalara neden olurken iyi bir şey mi kötü bir şey mi kafalarda soru işareti bıraktı. Bazı şirketlerin hisseleri varlık fonuna aktarılmaya devam ediyor. Varlık fonu ile ilgili detaylar haberimizin içinde yerini aldı.

Varlık fonu nedir, şirketlerin hisselerin aktarılması ne anlama geliyor merak ediliyor!

Varlık fonu ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Bir çok şirketin Varlık Fonuna aktarılması ne anlama geliyor merak ediliyor. Bakanlar Kurulu kararıyla bazı şirketlerin hisseleri Varlık Fonuna devrediliyor. Peki şirketlerin hisselerinin Varlık Fonuna aktarılması ne anlama geliyor. 

Varlık Fonu bir çok kişinin merak ettiği şey oldu. Bakanlar Kurulu kararı ile bazı şirketlerin hisselerinin Varlık Fonuna aktarılması akıllara soru işareti bıraktı. Peki nedir şirketlerin hisselerinin varlık fonuna aktarılması işte ayrıntısı ile Varlık Fonu ile ilgili detaylar

Bazı şirketlerin hisseleri Varlık Fonu'na aktarıldı. Varlık Fonu nedir nasıl çalışır insanlar tarafından merak edildi. Ulusal Varlık Fonları, çeşitli finansal varlıklara yatırım yaparak gelirini artırmayı hedefleyen, devletin sahipliği ve yönetimi altında çalışan fonlardır. Ayrıntılar haberimizin içinde yerini aldı. 

Bakanlar Kurulu kararıyla bazı şirketlerin hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na devredildi. Hazine uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketlerin hisseleri Başbakanlık tarafından Varlık Fonu'na devredildi. Peki Varlık Fonu nedir ve nasıl çalışır?


Ulusal Varlık Fonları, çeşitli finansal varlıklara yatırım yaparak gelirini artırmayı hedefleyen, devletin sahipliği ve yönetimi altında çalışan fonlardır. Bu fonun geliri genellikle bütçe fazlalarından oluşur. Bir ülke eğer bütçe fazlası veriyorsa bu fazlayı 4 şekilde kullanabilir: (1) Harcamalarını artırır. (2) Mevcut vergi yükünü düşürür. (3) Borçlarını erken ödemeye tabi tutabilir. (4) Bir varlık fonu kurarak bütçe fazlalarını buraya aktarır ve bu fonla ulusal ya da yabancı bazı finansal varlıkları satın alıp gelirlerini artırmaya çalışarak gelecek kuşaklara refahı aktarma yoluna gidebilir.

Bu tür fon yönetimlerinde temel hareket noktası varlıkları risk ve getiri dengesini gözeterek kazanç amaçlı kullanmaktır. Bu işlemleri, bütçe kısıtlamaları ve parlamentonun sıkı denetimi altında yürütmek kolay değildir. Varlık fonu kuruluşunun bir nedeni de bu kısıtlamalardan kurtulmaktır.

VARLIK FONUNUN AMACI NEDİR, NEREDE KURULUR?

Bir varlık fonu kurulmasının genel olarak iki temel amacı vardır: (1) Ülke ekonomisinin, konjonktürel etkilerden kurtarılarak istikrarlı biçimde işlemesini sağlamak. (2) Gelecek kuşaklara refah aktarabilmek. Bu çerçeveden bakınca fonun varlıkları ve getirilerinin karşılaşacağı risklerden yüksek olması gereklidir.

Varlık fonlarının kuruluş yeri olarak iki farklı uygulama söz konusudur: (1) Varlık Fonları, Merkez Bankası nezdinde kurulabilmektedir. Merkez Bankaları, rezervlerini değerlendirirken benzer işlemler yaptıkları için belirli bir deneyime sahiptirler. Ayrıca Merkez Bankalarının bağımsız yapısı bu tür fonların yönetimini siyasal etkilerden uzak yürütebileceği izlenimi vermekte, dolayısıyla kamuoyu nezdinde güven yaratmaktadır. (2) Varlık Fonları, ayrı bir şirket ya da idare olarak kurulabilmektedir. Bu tür bir kuruluşun, kendisini kanıtlayana kadar güven sorunuyla ve eleştirilerle karşılaşması olasılığı yüksektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü