Taşeron yasası yılan hikayesi oldu! Müezzinoğlu'ndan taşeron kadrosu açıklaması

Taşeron yasası yılan hikayesi oldu! Müezzinoğlu'ndan taşeron kadrosu açıklaması

Taşeron işçiler ne zaman kadro alacaklarını merak etmeye başladılar. Sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçiler için kadro sözü verilmişti. Seçimden hemen sonra taşeron işçilerin kadroya alınacağına yönelik çalışmanın Meclis'e geleceği açıklanmıştı. Kamuda FETÖ'ye yönelik operasyonlar devam ederken taşeronlar ne zaman kadroya alınacaklarını merak ediyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair açıklamalarda bulundu.

Taşeron yasası yılan hikayesi oldu! Müezzinoğlu'ndan taşeron kadrosu açıklaması

Yıllardır kadro bekleyen taşeron işçiler durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. Taşeron işçilerin yıl sonuna kadar kadroya alınmaları bekleniyordu. Taşeron kadrosu hakkında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu akılları karıştırdı. Müezzinoğlu kadro sorularına net bir cevap vermekten kaçındı. Son taşeron gelişmeleri haberimizin devamında sizlerle. 

Sayıları 1 milyonu bulan taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını merak etmeye başladılar. Taşeron işçiler için yıl sonuna kadar bir çalışma yapılacağı gündeme gelmişti. Bugün açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kadro sorularına net bir cevap vermedi. 

Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik taslağın askıya alınma ihtimali belirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, düzenlediği basın toplantısında kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili bir soruyu yanıtlarken, kamu personel sisteminin reforma tabi tutulması yönünde ihtiyaç da olduğunu hatırlattı.

Konunun bu bağlamda değerlendirilebileceğini belirten Müezzinoğlu, konunun Bakanlar Kurulunda tartışılacağını vurgulayarak, “Bu anlamda bu yükü arttıran bir bakışı ‘hızla bunu mu yapalım, yoksa hızla bir kamu personel reformunu başararak bütün hepsinin bunun içinde çözmek mi daha doğru?’ İkinci söylediğim daha doğru ama daha zor. Onu hükümet olarak değerlendireceğiz, süreci ona göre şekillendireceğiz. Hükümetin şu anda bakış açısına göre ben yol haritamı belirleyeceğim.” dedi.

Kıdem tazminatı için sosyal taraflarla gelecek hafta görüşecek

Kıdem tazminatının bir fonla garanti altına alınmasına yönelik 40 yıl önce kanun maddesi çıkarıldığını ancak geçen sürede bir düzenleme yapılamamasının, konunun sosyal tarafları memnun edecek bir çözüm açısından zorluğunu gösterdiğini de belirtti.

Müezzinoğlu, hükümetin kıdem tazminatını yeniden düzenlemek için bir iradesi olduğunu da hatırlattı. Yapılmış çalışmaların olduğunu ve buna ilişkin sosyal tarafların gelecek hafta içinde görüşünü alacağını belirten Müezzinoğlu, “Şu anda kıdem tazminatından istifade edebilen, yani iş akdi sonlandırılan, SGK'ya gelen bildirimlere baktığımızda, ‘kıdem tazminatından istifade etmiş olan oranı ile edememiş oran’ arasında çalışanlar adına bir kaybın olduğunu da görüyoruz. 65. Hükümet'in bu anlamda adil, hakkaniyetli, sürdürülebilir ve tarafların da büyük oranda, yüzde 100'ünü hep gönül ister, ama büyük oranda kabul ettiği bir kıdem tazminatı fonunun oluşturulmasıyla ilgili henüz daha taraflarla görüşmelere başlamadık. Önümüzdeki günlerde taraflarla, paydaşlarımızla görüşmelere başlayacağız” dedi.

TAŞERON SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeron sorunun seçim önceleri gündeme gelip oy alma hesaplarına alet edilemeyecek kadar önemli bir konu olduğunu belirterek, “Taşeron sorunu kökten ve kalıcı çözüme erdirilmeli ve mağduriyetler bir an önce giderilmelidir” dedi.
CHP‘li Gürer, yaptığı yazılı açıklama ile 1 Kasım seçimlerinden önce AK Parti’nin Taşeron işçilere kadro sözü verdiğini, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım tarihinden önce kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan personeli kamuya alacaklarını açıkladığını hatırlattı.
Ancak verilen sürelerin hiçbirine uyulmayarak Taşeron işçilerin umutla beklemelerinden başka bir gelişme olmadığını ifade eden CHP’li Gürer, Meclis'in açılması ile kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin durumunun hızla gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.
Gürer, bu kapsamda istihdam edileceklerin pozisyonu, çalışma koşulları, mali ve sosyal hakları ile yükümlülüklerine ilişkin düzenlemelerin de kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

“HÜKÜMET YAPAMAYACAĞINI VAAT OLARAK SUNAR MI?”

Gürer, varlıklı kesimin toplam gelirden aldığı payın yüzde 46.5’e çıktığına ve zengin-yoksul farkının 7.6 kat farka ulaştığına dikkat çekerek, şöyle açıkladı:
“Bu durum toplumsal sorunların giderek derinleşmesine neden olacaktır. Doğal olarak çalışanların önemli bölümü yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. O arada asıl işi yapanlara göre kimi yerde 3 kat daha az gelir ile işte çalışmak durumunda olanlar vardır.
Bu bağlamda ciddi bir adaletsizlik söz konusudur. Bu durumda her kesimin siyasi partinin bilgisindedir. 700 bini aşkın bu kesim için seçim önceleri vaatler verilmekte iktidarda ise bu sorun çözümlenmemektedir. Taşeron sorunu kökten ve kalıcı çözüme erdirilmeli ve mağduriyetler bir an önce giderilmelidir. Sorunun varlığı kabul edilip çözüm içinde sözler verildiği hatta başbakan bakanların süre verdiği bu konuda gelinen nokta taşeronlar için büyük bir hayal kırıklığı yaratmasıdır.
Çalışanın verimliliği ve işe uyumu sözlerin tutulması ile de doğrudan ilgilidir. Söz verdi iseniz yapmanız çözmeniz gerekir. Hükümet yapamayacağını vaat olarak sunar mı? Hesabını kitabını yapıp bu konuyu gündeme taşımışlardır. Bu durumda bir an önce taşeron sorunu için yasa çıkarılmalıdır. CHP olarak işçilerin emekçilerin çalışanların haklarını her zaman koruduk koruyacağız.”
Öte yandan Gürer, işsizliğin giderek arttığını, işçi çıkarmalar yanında işçilerin sendika seçme haklarının işverenin yaklaşımına bırakılamayacağını söyleyerek işçilerin sendikal mücadele nedeni ile işlerinden çıkarılmaması içinde daha katı yasal düzenlemelerin yapılmasının gerektiğinin altını çizdi.
 

taşeron taşeron yasası taşeron kadro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ferhat akıllı     2016-10-01 biz taşeron işçileri olarak kadro alamazsak akp ye bi daha oy verirsek anamız avradımız olsun.10000 taşeron çarpı 3 deşek 3000 oy demek ........
TAŞERON     2016-10-01 Sayın Bakana sorsaydınız, Taşeron işçilerine kadro sözü vermek mi zor? yada bu sözü seçimlerden sonra yerine getirmemek mi?
TAŞERON İŞÇİ     2016-10-01 Sayın Bakana sorsaydınız, Taşeron işçilerine kadro sözü vermek mi zor? yada bu sözü seçimlerden sonra yerine getirmemek mi?
Urfalı Mahmut     0000-00-00 Allah aşkına bize yardimci olun zordurumdayız hep ezilen taşeron işci oluyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü