Taşeron yasası geliyor! 720 bin taşeron işçiye Ocak ayında kadro

Taşeron yasası geliyor! 720 bin taşeron işçiye Ocak ayında kadro

Yıllardır kadro bekleyen taşeron işçilerin yüzünü güldürecek haber sonunda geldi. FETÖ çetesine yönelik operasyonlar devam ederken çok sayıda görevden uzaklaştırma yaşandı. Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdi. Taşeron işçilerin Ocak ayında kadroya alınacağına yönelik haberler gündeme geldi. Son taşeron gelişmeleri haberimizin devamında sizlerle.

Taşeron yasası geliyor! 720 bin taşeron işçiye Ocak ayında kadro

5 yıldan bu yana kadro bekleyen taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını araştırıyorlar. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından FETÖ çetesinin üyeleri devlet kadrolarından bir bir atılıyor. 300 bine yakın FETÖ üyesi devlet kadrosundan alındı yada uzaklaştırıldı. Sınavsız memur alımı yapılacağı gündeme geldi. Sınavsız memur alımında taşeron işçilere öncelik verileceği iddia edildi. 

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdi. Kamu kurumları ve belediyelerdeki 720 bine yakın işçinin kadroya alınmasına yönelik çalışma yıl sonuna kadar tamamlanacak. Maliye ve Çalışma bakanlıklarının yürüttüğü çalışma kapsamında, kamuda ve belediyelerde 'güvenlikiş kalitesinin düşmesine' yönelik endişeleri gideren bir model ortaya konuldu. İş Kanunu'ndaki işten çıkarmaya yönelik maddeler özel sözleşmeye de ekleniyor. Üst düzey bir yetkili, "3 yıllık sözleşme öngörülüyor ancak hangi hallerde iptal edilecek açıkça belirtiyoruz" dedi. Kadro ile ilgili model şöyle:

GÜVENLİK ÖNEMLİ * Kamuda istihdam edilecek taşeron işçiler için güvenlik soruşturması esas olacak. Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem ve işlemlerde bulunanlarla sözleşme imzalanmayacak.

* Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek. 

* Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlikler ortadan kaldırılıyor. Bu kapsamda adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.

SINAV ZORUNLU!

* Mesleki bilgi, donanım esas alınacak, sınav zorunlu olacak. Kadroya geçiş sınavını belediyeler değil, kamu kurumları yapacak.

* Taşeron firmalar eliyle güvenlik, temizlik, ulaştırma ağırlıklı işlerde çalışan personel kamu kurumundan gelen talebe göre, kademeli olarak işe alınacak.

MÜJDELER YASALAŞIYOR

Hükümet, ekonomik müjdelerini Meclis tatile girmeden hayata geçirecek. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda ele alınan önemli konulardan birisinin Ekonomik Müjdeler Paketi ile ilgili olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Burada alınan kararlar, arefe günü basın toplantısıyla ilan edilen maddelerin uygulanması için biz bütün bu kurum ve kuruluşlarımızın desteklerini beklediğimizi ifade ediyoruz. Müjdelerin uygulanmasına dönük bazı yasal tedbirler gerekecek, bu yasal tedbirlerin Meclis tatile girmeden evvel çıkarılacağını müjdelemek isterim."..
 

YIL SONUNA KADAR YETİŞECEK

Son şekli verilecek olan düzenleme, Meclis yeni yasama yılına başladıktan sonra ele alınacak. Yasa, 2017’ye bırakılmadan, yıl sonuna kadar çıkarılacak ve 2017 yılından itibaren geçerli olacak. Önceki dönemde hazırlanan taslağın, farklı statülerde çalışan işçiler dolayısıyla sıkıntı yarattığı bildirilirken, Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları başta olmak üzere, taşeron çalışanların yoğun olarak bulunduğu bakanlıkların yanı sıra, kurum temsilcileriyle yapılan değerlendirmelerde, yeni oluşturulacak 'özel sözleşmeli personel' adlı istihdam modeli için iki hassasiyetin gözetildiği vurgulandı. Bir yandan bu modele geçiş planlanırken, diğer yandan kamu kurumlarının ihtiyaçlarının tam olarak karşılanabilmesi hedefleniyor. 
Bakanlar Kurulu'nda yapılan sunumlarda da teknik çalışmaların sürdürülmesi benimsendi. Yaz döneminin bitmesiyle birlikte son şeklini alacak düzenlemeyle, taşeron çalışanların geçiş koşulları, mali ve özlük hakları, emeklilikle ilgili düzenlemeleri tek tek şekillendirilecek. Taşeron çalışmasında sona gelinirken, ayrıntılar netleşiyor. Buna göre, kamuda taşeron olarak çalışan herkes kadroya alınacak. Ancak emekli olduktan sonra taşeron olarak çalışanlar ise sistem dışı kalacak.

 

TORBA YASA 2016'DA NELER VAR? TORBA YASA TAM METNİ

TİCARİ ARAÇLARA 3 YIL ÖTV KOLAYLIĞI: Şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri ile ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile TIR'ların 30 Haziran 2019'a kadar yenilenmesi durumunda ÖTV alınmayacak.

Defin ruhsatını, belediye tabiplerinin yanı sıra toplum sağlığı merkezi tabipleri ve aile hekimleri de verebilecek. 

Müsadereye konu olmaları nedeniyle kamu hizmetine sunulamayacak olan ve orman niteliğini kazanan taşınmaz üzerinde bulunan fabrika ya da ticarethaneler, 49 yıllığına kiraya verilebilecek. 

Özel kreş ve gündüz bakımevlerinin elde ettikleri gelirler, okul öncesi eğitim kurumlarında olduğu gibi 5 yıl boyunca kurumlar vergisinden muaf tutulacak.

Gayrimenkul sahiplerince yapılan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalar gider gösterilebilecek.

Kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak, kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da doğal afet yaşanan yerlerde, özel mülkiyette bulunan korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının onarımı, "bedelsiz" olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca gerçekleştirilebilecek.

Sadece stratejik yatırımlara sağlanan inşaat aşamasındaki nakit KDV iadesinin kapsamı genişletilecek.

Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile özel hastaneler üniversitelerle birlikte ortak kullanıma geçebilecek. 

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yurt dışında tabiplik veya tıpta uzmanlık eğitimini tamamlayan tıp doktorları, 6 ay içinde Türkiye'ye dönmek ve en az 3 yıl süreyle Türkiye'de fiilen çalışmak şartıyla mecburi hizmetten muaf olacak.

Aile hekimlerinin asgari 8 saat nöbet tutma mecburiyeti kaldırılacak.

Ödediğiniz trafik priminiz iade edilecek mi? 

Torba yasa ile trafik sigortasında değişiklik öngören kanun da çıktı. Ödediğiniz trafik priminiz iade edilecek mi?

Açıkça söyleyeyim, öyle bir hava yapıldı ki, yasa çıkacak, trafik primleri düşecek. Haliyle vatandaş da bu beklenti içinde. Bu kadarla da sınırlı değil. Okuyuculardan gelen yorum ve sorulardan sadece ikisini paylaşayım ki, beklentinin ne boyutta olduğunu anlayın. “1 ay önce yüksek fiyattan trafik sigortası yaptırdım, kanun ile indirim yapılacak mı, para iadesi alacak mıyım?”

“Geçen sene 180 lira olan sigortamı 680 liradan yaptırdım, primi geri alma şansım var mı?”

Demek ki, neymiş; yasa çıktığına göre artık primler düşecek, yüksek fiyattan sigorta yaptıranların da paraları iade edilecekmiş. Valla hiç öyle, ‘maliyetlere bakıp, fiyatları yeniden belirleyeceğiz, zamanla fiyatlar oturur’ gibi kaçamak söylemlere gerek yok. Vatandaşın beklentisi net, sigortacılara duyurulur.

POLİÇEYİ İPTAL ETTİR, YENİSİNİ YAPTIR

Peki, yüksek fiyattan sigorta yaptıranların primleri iade edilecek mi? Dost acı söyler, para iadesi falan söz konusu değil. Şöyle anlatayım: Geçen sene sigortanızı 200 liraya yaptırdınız, bu sene 600 lira ödediniz; yasa çıktı, fiyat yine 200 liraya düşecek, 500 lirayı da geri iade alacaksınız beklentisi içine girmeyin. Hiçbir şirket size fazla ödediğiniz primi iade etmeyecek.

Yasa çıktıktan sonra okuyuculardan, “Yüksek fiyattan yaptırdığım sigortamı iptal ettirsem, fiyatlar düştüğüne göre, yeni poliçeyi düşük primden yaptırsam olur mu?” şeklinde sorular da alıyorum. Hatta kimileri, aracı, akrabasının üzerine devredip, poliçeyi iptal ettirmeyi, yeni sigortayı ucuza yaptırmayı bile düşünüyor. Öncelikle belirteyim, zorunlu sigortayı iptal ettirmenin bazı şartları var. İstediğiniz zamanda, canınız istedi diye vazgeçemiyorsunuz.

Doğrudur, kanun, tüketiciye bir ay içinde sigortayı iptal ettirme hakkı tanıyor. Evet, aracı sattığınızda da trafik poliçesi iptal oluyor. Ama bunların hiçbirinin faydası olmaz. İster bir aylık hakkınızı kullanın, ister aracınızı eşinizin, çocuğunuz, dayınızın üzerine geçirin, fiyatta bir değişiklik olmayacaktır; en azından bugünden yarına olmayacaktır. Bir ya da iki ay önce 500 liradan sigorta yaptırdınız, bugün herhangi bir nedenden iptal ettirip, yarın yenisini yaptırın; ödeyeceğiniz para üç aşağı beş yukarı yine aynı olacaktır. 

taşeron taşeron yasası torba yasa taşeron kadrosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
AHMET     2016-12-15 PEK İNANDIRICI DEĞİL. HEP LAFTA.İCRAAT YOK. İNSANIN İNANASI GELMİYOR. GÜVEN KALMADI.
merda     2016-11-05 KAMUDA CALISAN TUM EN AZ LISE VE USTU MEZUN TASERON VEYA GECICI SOZLESMELI ADI ALTINDA KAMU CALISANLARINA GOREVDE YUKSELME VE LIYAKAT SINAV HAKKI VEREREK 20.12.2016 TARIHI ESASIYLA KAMUDA ANAYASA ESITLIK ILKESI GEREGI MEMURLUK HAKKI TANIYAN DEMOKRASI LIDERIMIZ SAYIN CUNHURBASKANIMIZ ERDOGAN VE BAKANIMIZA MILLETCE SUKRANLARIMIZI SUNUYORUZ. TASERON VE SOZLESMELI TUM LISE VE USTU CALISANLARA 20.12.2016 HAYIRLI OLSUN.
merda     2016-11-05 KAMUDA CALISAN TASERON GECICI ISCI SOZLESMELI ADI ALTINDA CALISAN TUM LISE VE USTU MEZUNLARA 20.12.2016 TARIHI ITIBARIYLA GOREVDE YUKSELME VE LIYAKAT SINAV HAKKI VEREREK ESITLIK VE DEMOKRASI ADINA KAZANIMLAR KATAN DEGERLI BAKANIMIZ VE BASBAKANIMIZA SUKRANLARIMIZI MILLETCE SUNUYORUZ TUM LISE VE USTU TASERON VE GECICI SOZLESMELI KAMU CALISANLARINA 20.12.2016 TARIHI HAYIRLI UGURLU OLSUN
merda     2016-11-05 KAMUDA CALISAN TASERON GECICI ISCI SOZLESMELI ADI ALTINDA CALISAN TUM LISE VE USTU MEZUNLARA 20.12.2016 TARIHI ITIBARIYLA GOREVDE YUKSELME VE LIYAKAT SINAV HAKKI VEREREK ESITLIK VE DEMOKRASI ADINA KAZANIMLAR KATAN DEGERLI BAKANIMIZ VE BASBAKANIMIZA SUKRANLARIMIZI MILLETCE SUNUYORUZ TUM LISE VE USTU TASERON VE GECICI SOZLESMELI KAMU CALISANLARINA 20.12.2016 TARIHI HAYIRLI UGURLU OLSUN
Meryem     0000-00-00 Bu günlerde taşeron la ilgili hiç bir söz konusu yok ne sosyal medyada nede tvde hükümetimize sesleniyorum verdiğiniz vaatleri yerine getirin insanların hayalleri ile oynamayın olacaksa olacak deyin de rahatliyalim
kaya     2016-09-19 hükümetimize güvenimiz sonsoz taşeronu kamudan mutlaka kaldıracaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü