Taşeron kadrosunda yeni gelişme! Taşeron yasası masaya yatırıldı kararı Erdoğan verecek

Taşeron kadrosunda yeni gelişme! Taşeron yasası masaya yatırıldı kararı Erdoğan verecek

Yıllardır kadro bekleyen taşeron işçileri umutlandıracak yeni bir haber gündeme geldi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Taşeron yasasının gündeme geldiği açıklandı. Henüz net bir karar çıkmasa da bakanlar üç alternatif üzerinde yoğunlaştı. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek. Taşeron yasası hakkında ki son gelişmeler haberimizin devamında sizlerle.

Taşeron kadrosunda yeni gelişme! Taşeron yasası masaya yatırıldı kararı Erdoğan verecek

Taşeron işçiler durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Hükümet seçiminde taşeron işçilere kadro verileceği gündeme gelmişti. O günden bu yana taşeron işçilerin durumlarında yeni bir gelişme yaşanmamıştı. Son Bakanlar Kurulu toplantısında Taşeron sorunu gündeme geldi. 

Hükümetin seçimlerde vaat ettiği 750 bin taşeron çalışanın kadroya alınmasıyla ilgili çalışmada yeni bir gelişme yaşandı. Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında ele aldığı önemli gündem maddelerinden birini, taşeron sorununun çözümü oluşturdu. Henüz net bir karar çıkmasa da bakanlar üç alternatif üzerinde yoğunlaştı. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek.

SEÇENEKLER TARTIŞILDI

İlk seçenek, kamuda, asıl işleri yapanların kadroya alınması. Bu olursa yardımcı işlerde taşeronluk sürecek. İkinci seçenek taşeron çalışanlara, özel statülü bir sözleşme yapılması. Bakanların çoğunun fikir birliğinde olduğu üçüncü seçenek ise taşeron çalışanın 2017’de hayata geçecek olan Kamu Personel Rejimi’ne dahil edilmesi. Bu gerçekleşirse kamuda performans değerlendirme sistemi olacak.
 
'2017'DE ÇÖZERSEK 41 KERE MAAŞALLAH'

Bakanlar Kurulu’nda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “1 Ocak itibarıyla kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. 41 yıllık bir konu. 2017’de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.


NUMAN KURTULMUŞ NE DEMİŞTİ?

Yıllardır kadro bekleyen taşeron işçiler hükümetin yeni bir çalışma yapıp yapmayacağını merak ediyorlar. Sayıları 720 bini bulan taşeron işçiler için henüz yeni bir gelişme yok. Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunde hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş flaş bir açıklamada bulundu. Taşeron işçilerin kadroya alınması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Kurtulmuş düzenlemelerin en kısa zamanda biteceğini söyledi. 


Taşeron işçilerin merakla beklediği konulardan biri olan kamuya kadrolu olarak alımında Numan Kurtulmuş'tan flaş bir açıklama geldi. Kurtulmuş Taşeron işçilerin kadro konusunda biraz daha değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu belirterek, yaklaşık 720 bin vatandaşın taşeron işçi konusunda beklentisi olduğunu açıkladı. Konu hakkında düzenlemelerin getirileceğini de sözlerine ekleyen Kurtulmuş, Taşeron işçiler için geçmişte yapılan çalışmaların sürdüğünü açıkladı

Taşeron işçilerin merakla beklediği konular arasında yer alan kamuya alım ile ilgili Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan yeni bir açıklama geldi. Taşeron işçilerin kamuya alımı ilgili düzenlenmenin bir az daha değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, çalışmaların sürdüğünü açıkladı. 720 bin taşeron işçinin kamuya alınmasıyla ilgili süreç uzadı. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada alt işverende çalışan işçilerin kamuya alımının bir miktar daha değerlendirmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Verilen sözler çerçevesinde özel sözleşmeli personel istihdamına imkan sağlayan bir takım düzenlemeler gündeme getirilecek.

Hükümetler arasında devamlılık vardır. O zaman yapılan çalışmalar duruyor. Bugün gündeme gelen konu da yeni bir denemedir. 720 bin vatandaşımızı şu an itibarıyla ilgilendiren bir karar. Öyle bir uygulama yapmak durumundayız ki hem vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayalım hem de devletin çekemeyeceği bir yükü kamunun üzerine koymayalım. Titizlikle bunlar çalışıldı. Son noktaya gelse teferruatıyla bilgilendirirdim ama çerçevesi konuşuldu. İnşallah bu anlamda adımlar atılacak. Önümüzdeki süreçte de bu paketle ilgili detaylar da kamuoyuyla paylaşılacaktır."      

MÜEZZİNOĞLU TAŞERON KADROSU İÇİN NE DEMİŞTİ?
 

Taşeron işçiler durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. 5 yıldan bu yana kadro bekleyen taşeron işçiler için kadro çalışması yapılıp yapılmayacağı henüz kesinleşmedi. Hükümet seçiminde taşeron işçilerin en kısa zamanda kadroya alınacakları açıklanmıştı. Önümüzdeki günlerde taşeron işçiler hakkında yeni gelişmeler yaşanması bekleniyor. Taşeron işçi ne zaman kadroya geçecek, taşeron işçinin kadroya geçmesinde yeni düzenleme olacak mı sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu son dakika açıklama yaparak yanıt verdi. Geçtiğimiz aylarda kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili karar sonrasında gelişmeler devam ediyor. Geçtiğimiz gün bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun taşeronlar ile ilgili son durum açıklamasında bulundu. 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Müezzinoğlu kıdem tazminatı ve taşeron işçilerle ilgili yaptığı açıklamada; 'Kıdem tazminatında adaletin sürdürülebilirliğin olduğu bir çerçeveyi henüz oluşturabilmiş değiliz. Önümüzdeki hafta taraflarla görüşeceğiz' dedi. Taşeron işçilerle ilgili olarak da "kamu personeli reformunu bir bütün olarak ele alacağız" dedi.

TEK ÇATI ALTINDA TOPLANCAKLAR

Merakla beklenen Taşeron İşçi Kadroları ile ilgili olarak hükümetin kamu çalışanları kanununda devrim gibi bir değişiklik yapacağı bu anlamda “devlet memurluğu” kavramını baştan aşağı değiştireceği ifade ediliyor.  Muhalefetle görüşmeleri sonrasında muhalefet partileri ile anlaşması durumunda, 657 sayılı kanununda çok kapsamlı bir değişikliğe gideceği öğrenildi. Bu değişiklik ile  “devlet memuru” kavramı yerine “kamu çalışanı” kavramını getirilirken, memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacaklar.

3 BİN 500 TAŞERON İŞÇİ KADROYA ALINDI

Kadroya geçişler ile ilgili kamu kurumdan ilk kadroya geçiş gerçekleşti. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan 3 bin 500 taşeron işçi törenle kadroya alındı. Törene Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da katıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan 3 bin 500 taşeron işçinin kadroya alım töreni, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, Yol-İş Başkanı Ramazan Ağar’ın katılımıyla Karayolları Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşti.


KADEMELİ GEÇİŞ SİSTEMİ OLACAK

Tasarının ilk halinde 1 Kasım 2015'ten önce işe girenlerin düzenlemeden yararlanacağı yer alsa da bu tarihten sonra işe girenlerinde kamuya alınabileceği bir yapı oluşturulacak. Kademeli bir kadroya geçiş sistemi olacak. Star'ın haberine göre, taşeron çalışmasına ilişkin değerlendirmede bulunan üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “Eğer bizim üzerinde çalıştığımız sistem olursa 1 Kasım veya 5 Kasım olmayacak. İlk önce 1 Kasım öncesindekiler kadroya alınacak. Sonrasında diğerleri. Bunun için kamu kuruluşlarının talepte bulunması gerekiyor. Örneğin Sağlık Bakanlığı 10 bin ilave personel talep ettiğinde 1 Kasım sonrasında işe başlayanlar içerisinden bu kadar kişiye daha vize verilerek kadroya geçirilecek” dedi.

taşeron taşeron yasası taşeron kadro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
er     0000-00-00 Sayın numan seçimde niye üç altarnatifi söylemesinin.kadro dediniz şimdi çıkmış yük taseron diyorsunuz.asıl yük olan sizlerin aldığı manastır.devlete.hz.omers.a.v.maaş bile almıyordu ilahiyatcisiniz çoğunuza su gibi yalan içiyoruz insanları kandırıp kadro diye oyları cebe indirdiniz.verin hakkımızı helal eymtmiyorum hakkımı memurun sabaha kadar horlarken ben alın yeri dönüyorum.bu mu sizin adil duzeniniz.13.yıldır oy veriyorum ve her secim yalan söylediniz busecimden önce verdiniz verdiniz yoksa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü