Taşeron kadrosu son durum 3 Ocak Taşeron yasası çıkacak mı

Taşeron kadrosu son durum 3 Ocak Taşeron yasası çıkacak mı

Taşeron kadrosunun ne zaman hayata geçirileceği pek çok kişi tarafından merak edilirken hafta başında Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önemli bir açıklamada bulundu. Taşeron işçilerin kadroya alınması için çalışmaların başladığını söyleyen Müezzinoğlu işçilerden biraz daha sabırlı olmalarını istedi.

Taşeron kadrosu son durum 3 Ocak Taşeron yasası çıkacak mı

​Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını merak ederken hükümet kanadından işçilerin yüzünü güldürecek haberler gelmeye devam ediyor. Sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçilerin kadroya alınması için çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak. Yılbaşından sonra Meclise gelecek olan taşeron yasası için ön hazırlıklar yapıldı. İki gün önce açıklama yapan Çalışma bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilerin kadroya alınacaklarını açıkladı. Fakat hükümet kadroya alınacak taşeron işçi sayısı ve şartları hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Taşeron işçilere 2017 yılının ilk çeyreğinde kadro verilmesi bekleniyor. 
 

Edirne Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği etkinliğe katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gelen bir soru üzerine Taşeron işçilerin durumu konusunda açıklama yaptı. İşçilerin biraz daha sabretmesi konusunda telkinlerde bulundu. İşte Bakan Müezzinoğlu'nun açıklamalarından bazı detaylar;

"Bir süre daha sabredecekler. Biz şu anda onlara verdiğimiz sözün planlamalarını yapmaktayız.'' diyen Müezzinoğlu, ''Ancak önemli olan alın teriyle, namusunuzla emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir işinizin var olmasıdır. Şu anda o hizmet alınıyor, o hizmetin karşılığında alın terinizin karşılığı ödeniyor. Devlet güvencesi biraz daha sabır istiyor. İnşallah Türkiye o sıkıntılı süreçleri de önümüzdeki günlerde azalttığında o sözümüzü de tutacak sizleri de devletimizin veya en büyük güvence millettir, milletin güvencesine devam edeceğiz."

TAŞERON İŞÇİ KADRO HABERLERİ
 
Önceki gün Edirne Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği etkinliğe katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gelen bir soru üzerine Taşeron işçilerin durumu konusunda açıklama yaptı. İşçilerin biraz daha sabretmesi konusunda telkinlerde bulundu. İşte Bakan Müezzinoğlu'nun açıklamalarından bazı detaylar:
 
"Bir süre daha sabredecekler. Biz şu anda onlara verdiğimiz sözün planlamalarını yapmaktayız.'' diyen Müezzinoğlu, ''Ancak önemli olan alın teriyle, namusunuzla emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir işinizin var olmasıdır. Şu anda o hizmet alınıyor, o hizmetin karşılığında alın terinizin karşılığı ödeniyor. Devlet güvencesi biraz daha sabır istiyor. İnşallah Türkiye o sıkıntılı süreçleri de önümüzdeki günlerde azalttığında o sözümüzü de tutacak sizleri de devletimizin veya en büyük güvence millettir, milletin güvencesine devam edeceğiz."
 
BİR ÖNCEKİ RESMİ AÇIKLAMA BAKAN NACİ AĞBAL'DAN GELMİŞTİ
 
Taşeron işçilerin kadro durumuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yasa taslağını kurumlarla paylaştıklarını belirterek görüşlerin ardından detayları tekrar Bakanlar Kurulu’nda ele alacaklarını belirtti.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşerona kadro verilmesinin mutfak çalışmasında belli bir aşamaya gelindiğini açıkladı. Bu konudaki taslak çalışmasını kurumlarla paylaştıklarını belirten Ağbal, “Kurumlarımızdan da gelecek görüşlere göre belli bir noktaya getirdikten sonra tekrar Bakanlar Kurulunda değerlendireceğiz” dedi. Ağbal, CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya’nın önceki günkü bütçe görüşmelerinde gündeme taşıdığı taşerona kadro konusunda şöyle konuştu:
 
“Taşeron firma yanında çalışan arkadaşlarımızla ilgili görevli bakanlık olarak biz çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili başta Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı olmak üzere diğer ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmaları yürüttük. Sağlık Bakanlığıyla, üniversitelerle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla ve taşeron firma elemanı çalıştıran diğer kamu kurumlarından bilgileri topladık. Geçiş düzenlemesine personelin tanımını yapma konusunda ek çalışmalarımız oldu. Çünkü kurumlarda birbirinden çok farklı sözleşme türleri var”
 
Bir geçiş düzenlemesinin mutlaka bir başlangıç tarihi olması gerektiğini belirten Ağbal, “Bu tarihin belirlenmesine dönük kurumlardan bilgiler topladık. Bir de kurumsal kapsam olarak hangi kurumlar bu çalışmanın içerisinde olmalıdır? Sadece merkezi yönetim bütçesine dair idareler değil daha geniş bir kapsamda idarelerden bilgileri derledik; mutfak veya teknik çalışmayı belli bir aşamaya getirdik. Yasa taslağı çalışmasını da kurumlarımızla paylaştık. Kurumlarımızdan da gelecek görüşlere göre tekrar Bakanlar Kurulu’nda değerlendireceğiz” dedi.
 
TAŞERONLARIN HAKLARINI GÜVENCE ALTINA ALACAĞIZ
 
 
Taşerona kadro konusunda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017'yi işaret ederek, "Haklarını güvence altına alacağız" dedi. Bakan Müezzinoğlu, "Bu konuya 2017'de bakacağız. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomimizi toparlayıp önümüzdeki dönemde görüşeceğiz. Haklarını güvence altına alacağız ama bu memuriyet olmayacak" dedi. "Kamu personeli reformunun hayata geçirilmesi halinde kamudaki tüm personeller memnun kalacak. Taşeron işçiler kamuda istihdam edilirlerse, aldıkları maaşlar sabit kalacak ve özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilecekler. Bu da demek oluyor ki, taşeron işçi kadrolu değil, sözleşmeli personel olacak.
 
TAŞERON KADRODA KADEMELİ GEÇİŞ SİSTEMİ OLACAK
 
1 Kasım 2015'ten önce işe girenlerin düzenlemeden yararlanacağı yer alsa da bu tarihten sonra işe girenlerinde kamuya alınabileceği bir yapı oluşturulacak. Kademeli bir kadroya geçiş sistemi olacak. Taşeron çalışmasına ilişkin değerlendirmede bulunan üst düzey bir ekonomi yetkilisi, "Eğer bizim üzerinde çalıştığımız sistem olursa 1 Kasım veya 5 Kasım olmayacak. İlk önce 1 Kasım öncesindekiler kadroya alınacak. Sonrasında diğerleri. Bunun için kamu kuruluşlarının talepte bulunması gerekiyor. Örneğin sağlık Bakanlığı 10 bin ilave personel talep ettiğinde 1 Kasım sonrasında işe başlayanlar içerisinden bu kadar kişiye daha vize verilerek kadroya geçirilecek" dedi.
 
NURETTİN CANİKLİ'DEN TAŞERON AÇIKLAMASI
 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'den taşeron işçi açıklaması geldi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulunda 2017 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken müjdeyi verdi.
 
Başbakan Yardımcısı Canikli, "720 bin civarında taşeron işçisinin kamuya aktarılmasını konuşuyoruz. Kesin olarak bu yerine getirilecektir" dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulunda bakanlıkları ve bağlı kuruluşların 2017 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
 
Canikli, "Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosuyla ilgili, gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirmeler yapılıyor mu ve tedbirler alınıyor mu?" şeklindeki soruyu yanıtlarken, bu çalışmaların sürekli yapıldığını, riskler üzerinde çalışılarak gerekli önlemlerin alındığını söyledi.
 
THY'nin uçak alım ihalesini dövizle yapmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Canikli, dünyada uçak satan firmaların belli olduğunu, bunların da satışı dövizle yaptığını belirterek, THY'nin uygulamasında bir aykırılık bulunmadığını dile getirdi.
 
"720 BİN TAŞERON İŞÇİNİN KAMUYA AKTARILMASINI KONUŞUYORUZ"
 
Canikli, kamuda çalışan taşeron işçilere yönelik düzenlemeyle ilgili soruları yanıtlarken şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"720 bin civarında taşeron işçisinin kamuya aktarılmasını konuşuyoruz. Kesin olarak bu yerine getirilecektir. Bundan yana hiçbir kuşku söz konusu değil. Ancak bunun teknik düzenlemeleri için ciddi çalışmalar yapılıyor. Yani orada genel sistemi bozmayacak şekilde mevcut şu anda sisteme entegrasyonunu en sancısız şekilde yapılmasını sağlayacak çalışma yapılıyor. Sona gelindi. İnşallah en kısa süre içerisinde verilen söz harfiyen yerine getirilecektir."

 
TAŞERON İŞÇİ NEDİR?
 
Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.

taşeron taşeron yasası taşeron kadro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü