Taşeron kadrosu için son açıklama geldi! Taşeron yasası çıkacak mı

Taşeron kadrosu için son açıklama geldi! Taşeron yasası çıkacak mı

Taşeron işçilerin kadro bekleyişi devam ederken Bakan Mehmet Müezzinoğlu'ndan önemli bir açıklama geldi. Sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçiler için kadro çalışmasının başladığına dikkat çeken Müezzinoğlu işçilerden biraz daha sabır istedi.

Taşeron kadrosu için son açıklama geldi! Taşeron yasası çıkacak mı

Taşeron kadrosunun ne zaman hayata geçirileceği pek çok kişi tarafından merak edilirken hafta başında Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önemli bir açıklamada bulundu. Taşeron işçilerin kadroya alınması için çalışmaların başladığını söyleyen Müezzinoğlu işçilerden biraz daha sabırlı olmalarını istedi. 

​Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını merak ederken hükümet kanadından işçilerin yüzünü güldürecek haberler gelmeye devam ediyor. Sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçilerin kadroya alınması için çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak. Yılbaşından sonra Meclise gelecek olan taşeron yasası için ön hazırlıklar yapıldı. İki gün önce açıklama yapan Çalışma bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilerin kadroya alınacaklarını açıkladı. Fakat hükümet kadroya alınacak taşeron işçi sayısı ve şartları hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Taşeron işçilere 2017 yılının ilk çeyreğinde kadro verilmesi bekleniyor. 

Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili detaylı bilgiler gelmeye devam ediyor. Verilen sözlerin tutulması için çaba sarfettiklerini vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu hususta taşeron işçilerin bir süre daha sabretmesi gerektiğini ifade etti. İşte uzun süredir beklenen Taşeron işçiye kadro konusunda en sıcak açıklama

Edirne Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği etkinliğe katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gelen bir soru üzerine Taşeron işçilerin durumu konusunda açıklama yaptı. İşçilerin biraz daha sabretmesi konusunda telkinlerde bulundu. İşte Bakan Müezzinoğlu'nun açıklamalarından bazı detaylar;

"Bir süre daha sabredecekler. Biz şu anda onlara verdiğimiz sözün planlamalarını yapmaktayız.'' diyen Müezzinoğlu, ''Ancak önemli olan alın teriyle, namusunuzla emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir işinizin var olmasıdır. Şu anda o hizmet alınıyor, o hizmetin karşılığında alın terinizin karşılığı ödeniyor. Devlet güvencesi biraz daha sabır istiyor. İnşallah Türkiye o sıkıntılı süreçleri de önümüzdeki günlerde azalttığında o sözümüzü de tutacak sizleri de devletimizin veya en büyük güvence millettir, milletin güvencesine devam edeceğiz."

BİR ÖNCEKİ RESMİ AÇIKLAMA BAKAN AĞBAL'DAN GELMİŞTİ


Taşeron işçilerin kadro durumuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yasa taslağını kurumlarla paylaştıklarını belirterek görüşlerin ardından detayları tekrar Bakanlar Kurulu’nda ele alacaklarını belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşerona kadro verilmesinin mutfak çalışmasında belli bir aşamaya gelindiğini açıkladı. Bu konudaki taslak çalışmasını kurumlarla paylaştıklarını belirten Ağbal, “Kurumlarımızdan da gelecek görüşlere göre belli bir noktaya getirdikten sonra tekrar Bakanlar Kurulunda değerlendireceğiz” dedi. Ağbal, CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya’nın önceki günkü bütçe görüşmelerinde gündeme taşıdığı taşerona kadro konusunda şöyle konuştu:

“Taşeron firma yanında çalışan arkadaşlarımızla ilgili görevli bakanlık olarak biz çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili başta Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı olmak üzere diğer ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmaları yürüttük. Sağlık Bakanlığıyla, üniversitelerle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla ve taşeron firma elemanı çalıştıran diğer kamu kurumlarından bilgileri topladık. Geçiş düzenlemesine personelin tanımını yapma konusunda ek çalışmalarımız oldu. Çünkü kurumlarda birbirinden çok farklı sözleşme türleri var”

Bir geçiş düzenlemesinin mutlaka bir başlangıç tarihi olması gerektiğini belirten Ağbal, “Bu tarihin belirlenmesine dönük kurumlardan bilgiler topladık. Bir de kurumsal kapsam olarak hangi kurumlar bu çalışmanın içerisinde olmalıdır? Sadece merkezi yönetim bütçesine dair idareler değil daha geniş bir kapsamda idarelerden bilgileri derledik; mutfak veya teknik çalışmayı belli bir aşamaya getirdik. Yasa taslağı çalışmasını da kurumlarımızla paylaştık. Kurumlarımızdan da gelecek görüşlere göre tekrar Bakanlar Kurulu’nda değerlendireceğiz” dedi.

 

TAŞERON İŞÇİLER KADROYA GEÇTİĞİNDE NELER DEĞİŞECEK?
 
Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler.
 
Öğrenim düzeyleri yaptıkları işten farklı olanlar, eğitimlerine uygun işlere de kaydırılabilecek.
 
Tüm ücretlerde standart sağlanacak. Yani aynı işi yapan kamu personeli ile aynı maaşı alacaklar. Böylece bazı taşeron işçilerin maaşları yükseltilecek.
 
Herhangi bir sebeple görevden ayrılmaları ve ölümleri halinde sözleşmeli personel pozisyonları iptal edilecek.
 
Her bir taşeron çalışan için 3'er yıllık sözleşme yapılacak.
 
65 yaşını doldurmuş taşeron işçiler düzenlemeden yararlanamayacak.
 
Bütün kamu kurumlarını bağlayacak şekilde her bir iş kolu için performans kriterleri belirlenecek.
 
Bu personel çakılı sözleşmeli olacak. Yani tayin isteyemeyecek.
Maaş zamları diğer kamu personeliyle birlikte olacak.
 
Emeklilikleri ise 4A (SSK) statüsünde hesaplanacak.

 

Taşerona kadro konusunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kamuda FETÖ temizliği devam ederken taşero işçilerin kadroya alınması yeniden gündeme geldi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, taşeron kadrosu konusunun en yakın zamanda Meclis'e geleceğinin altını çizdi. Kurtulmuş, taşeron kadrosu konusunda son sözü Erdoğan'ın söyleyeceğini belirtti. 

 Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından taşeron işçilerin haklarına ilişkin görüşmelere ara verildiğini belirterek, "2017'de taşeron işçilerin hakları için neler yapıldığını göreceksiniz." dedi.

Atalay, Türk-İş'e bağlı Yol-İş Sendikası tarafından sendika genel merkezinde düzenlenen "Taşeron İşçi Çalıştayı"na katıldı.

Konuşmasına başlarken İstanbul'daki terör saldırısını kınayan Atalay, patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Taşeron işçilerinin hakları için çalışanlar arasında kendisinin de bulunduğunu dile getiren Atalay, taşeron işçilerin hakları için 10 senedir maddi manevi emek sarf ettiklerini bildirdi.

 
STATÜPARK PENDİK

Pendik'te deniz manzaralı ev sahibi olma fırsatı! Üstelik 310.000 TL'den başlayan fiyatlarla!

15 Temmuz darbe girişimi yaşanınca taşeron işçilerin haklarına ilişkin görüşmelere ara verildiğini hatırlatan Atalay, son günlerde konunun ilgililer tarafından yeniden ele alındığına işaret etti. Atalay, "İşçilik işi yapan işçi, memurluk işi yapan memur olsun. 2017'nin başında taşeron işçilerin hakları için neler yapıldığını göreceksiniz." ifadesini kullandı.

Sendikaların işçi haklarını talep etmesiyle meselenin bitmeyeceğine vurgu yapan Atalay, "Ekonomik durum ve gündem her gün değişince, bedelini kimi canıyla kimi malıyla ödüyor. Böyle bir ülkede yaşamaktan rahatsız değilim ama bu ülkeye sahip çıkmak zorundayız." diye konuştu.


Yol-İş Sendikası Başkanı Ramazan Ağar da kamunun güçlenmesiyle devletin de güç kazanacağını vurguladı.

Taşeron işçilerin kadroya alınması halinde verimli olamayacaklarını iddia eden bazı bürokratların olduğunu savunan Ağar, "İnsanlar çalışmak, üretmek ve ailesini geçindirmek için çalışıyor. Toplu iş sözleşmelerinde hak olduğu kadar cezai işlem uygulamaları da var. Buna rağmen bunu iddia etmek emeğe saygısızlıktır." dedi.
 

taşeron taşeron yasası taşeron kadro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü