Taşeron kadrosu hakkında flaş gelişme! Kurtulmuş açıkladı Taşeron yasası geliyor

Taşeron kadrosu hakkında flaş gelişme! Kurtulmuş açıkladı Taşeron yasası geliyor

Taşeron işçilere ne zaman kadro verileceği merak edilmeye başlandı. Sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçiler kadroya alınacakları günü dört gözle bekliyorlar. Geçtiğimiz yıl seçimlerde taşeron işçilere kadro sözü verilmişti. Taşeron işçilerin kadroya alınması hakkında yeni bir açıklama geldi. Bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş taşeron işçiler hakkında son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceğini söyledi.

Taşeron kadrosu hakkında flaş gelişme! Kurtulmuş açıkladı Taşeron yasası geliyor

Taşeron işçilerin kadroya alınması için hükümet harekete geçti. Kadro bekleyen 720 bin taşeron işçilerin 2017 yılında kadroya alınması gündeme geldi. Taşeron işçiler hakkında açıklama yapan Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş konunun bakanlar kuruluna geleceğini söyledi. Taşeron yasası hakkında önümüzdeki günlerde Meclis çalışmaya başlayacak. Son taşeron gelişmeleri haberimizin devamında sizlerle. 

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından soruları yanıtlıyor. Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Kurtulmuş, 'Son şekli belli olmadı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu tamamlayacak ve önümüzdeki günlerde kısa süre içinde Bakanlar Kurulu'na getirilecek' dedi.

750 BİN TAŞERON İŞÇİYE KADRO GELECEK Mİ?

Geçtiğimiz Bakanlar Kurulu toplantısında 750 bin taşeron işçi de masaya yatırıldı. Konuyla ilgili 3 alternatif üzerine yoğunlaşılırken son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

MEHMET MÜEZZİNOĞLU'NDAN TAŞERON AÇIKLAMASI

 

720 bin taşeron işçiyi yakından ilgilendiren bir haber geldi. yıllardır kadro bekleyen taşeron işçiler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamada bulundu. Müezzinoğlu taşeron yasası çalışmalarının yakında başlayacağını söyledi. Taşeron işçilere kadro verilmesi için meclis çok yakın zamanda çalışmaya başlayacak. Taşeron işçilerin kadro sorunu 2017 yılında çözülecek. 

Taşeron İşçiler için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.  Binlerce Taşeron İşçiyi yakından ilgilendiren kamuya alınma süreci ile ilgii hazırlanan taslak yakında meclise sunulacak. 720 bin Taşeron İşçi Özel Sözlemeli Personel olarak devlete kadrolu olarak çalışacak.
 
Yeni Asır gazetesi Faruk Erdem, bugün köşesinde kadro bekleyen taşeron işçilerle ilgili önemli bilgilere yer verdi. 
 
İşte Erdem'in o yazısı:
Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.
 
Gerçek kadrolarında çalışanlar da var. Bu çalışanların kamudaki sayısı 720 bini bulmuş durumda.
1 Kasım seçimleriyle birlikte hükümet tamamının kadroya geçirileceği müjdesini vermiş ve kapsamlı bir çalışma yapılmıştı.

 
Ancak yaşanan hain kalkışma ile bu yasa da gecikmişti.
 
Şimdi çalışmalar yeniden başlatıldı. Bakanlar Kurulu'na da gelen konu ile ilgili çeşitli alternatifler konuşuluyor. Biz de Ankara'daki önemli kaynaklara ulaşarak detayları almaya çalıştık.
 
Öğrendiklerimizi sizinle paylaşmak istiyorum.
 
Öncelikle tüm taşeron işçiler güvenlik ve arşiv araştırmasına tabi tutulacak. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak. Güvenlik araştırmasında başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle irtibatlı olup olmadıklarına bakılacak.
 
Araştırma sırasında 657 sayılı kanunun 48'inci maddesinde yer alan suçların olup olmadığına da bakılacak. Yani devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi suçlardan mahkum olmamak şartı da aranacak.
 
Bu soruşturmalardan geçen taşeron işçiler kamuda 'özel statülü sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek. Bunun için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine bir ek yapılarak bu personelin 4E'li olması sağlanacak.
 
Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler.
 
Öğrenim düzeyleri yaptıkları işten farklı olanlar, eğitimlerine uygun işlere de kaydırılabilecek.
 
Tüm ücretlerde standart sağlanacak. Yani aynı işi yapan kamu personeli ile aynı maaşı alacaklar. Böylece bazı taşeron işçilerin maaşları yükseltilecek.
 
Herhangi bir sebeple görevden ayrılmaları ve ölümleri halinde sözleşmeli personel pozisyonları iptal edilecek.
 
Her bir taşeron çalışan için 3'er yıllık sözleşme yapılacak.
 
65 yaşını doldurmuş taşeron işçiler düzenlemeden yararlanamayacak.
 
Bütün kamu kurumlarını bağlayacak şekilde her bir iş kolu için performans kriterleri belirlenecek.
 
Bu personel çakılı sözleşmeli olacak. Yani tayin isteyemeyecek.
 
Maaş zamları diğer kamu personeliyle birlikte olacak.
 
Emeklilikleri ise 4A (SSK) statüsünde hesaplanacak.

 

Sayıları 720 bini bulan taşeron işçiler uzun zamandır kadro haberi bekliyorlar. Taşeron işçileri yakından ilgilendiren haber bu hafta geldi. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Müezzinoğlu taşeron sorununun Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldiğini açıkladı. Taşeron yasasının 2017 yılında çıkması bekleniyor. 

​Yıllardır kadro bekleyen taşeron işçileri umutlandıracak yeni bir haber gündeme geldi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Taşeron yasasının gündeme geldiği açıklandı.  Henüz net bir karar çıkmasa da bakanlar üç alternatif üzerinde yoğunlaştı. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek. Taşeron yasası hakkında ki son gelişmeler haberimizin devamında sizlerle. 

Taşeron işçiler durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Hükümet seçiminde taşeron işçilere kadro verileceği gündeme gelmişti. O günden bu yana taşeron işçilerin durumlarında yeni bir gelişme yaşanmamıştı. Son Bakanlar Kurulu toplantısında Taşeron sorunu gündeme geldi. 

Hükümetin seçimlerde vaat ettiği 750 bin taşeron çalışanın kadroya alınmasıyla ilgili çalışmada yeni bir gelişme yaşandı. Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında ele aldığı önemli gündem maddelerinden birini, taşeron sorununun çözümü oluşturdu. Henüz net bir karar çıkmasa da bakanlar üç alternatif üzerinde yoğunlaştı. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek.

SEÇENEKLER TARTIŞILDI

İlk seçenek, kamuda, asıl işleri yapanların kadroya alınması. Bu olursa yardımcı işlerde taşeronluk sürecek. İkinci seçenek taşeron çalışanlara, özel statülü bir sözleşme yapılması. Bakanların çoğunun fikir birliğinde olduğu üçüncü seçenek ise taşeron çalışanın 2017’de hayata geçecek olan Kamu Personel Rejimi’ne dahil edilmesi. Bu gerçekleşirse kamuda performans değerlendirme sistemi olacak.
 
'2017'DE ÇÖZERSEK 41 KERE MAAŞALLAH'

Bakanlar Kurulu’nda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “1 Ocak itibarıyla kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. 41 yıllık bir konu. 2017’de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.


NUMAN KURTULMUŞ NE DEMİŞTİ?

Yıllardır kadro bekleyen taşeron işçiler hükümetin yeni bir çalışma yapıp yapmayacağını merak ediyorlar. Sayıları 720 bini bulan taşeron işçiler için henüz yeni bir gelişme yok. Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunde hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş flaş bir açıklamada bulundu. Taşeron işçilerin kadroya alınması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Kurtulmuş düzenlemelerin en kısa zamanda biteceğini söyledi. 


Taşeron işçilerin merakla beklediği konulardan biri olan kamuya kadrolu olarak alımında Numan Kurtulmuş'tan flaş bir açıklama geldi. Kurtulmuş Taşeron işçilerin kadro konusunda biraz daha değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu belirterek, yaklaşık 720 bin vatandaşın taşeron işçi konusunda beklentisi olduğunu açıkladı. Konu hakkında düzenlemelerin getirileceğini de sözlerine ekleyen Kurtulmuş, Taşeron işçiler için geçmişte yapılan çalışmaların sürdüğünü açıkladı

Taşeron işçilerin merakla beklediği konular arasında yer alan kamuya alım ile ilgili Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan yeni bir açıklama geldi. Taşeron işçilerin kamuya alımı ilgili düzenlenmenin bir az daha değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, çalışmaların sürdüğünü açıkladı. 720 bin taşeron işçinin kamuya alınmasıyla ilgili süreç uzadı. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada alt işverende çalışan işçilerin kamuya alımının bir miktar daha değerlendirmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Verilen sözler çerçevesinde özel sözleşmeli personel istihdamına imkan sağlayan bir takım düzenlemeler gündeme getirilecek.

Hükümetler arasında devamlılık vardır. O zaman yapılan çalışmalar duruyor. Bugün gündeme gelen konu da yeni bir denemedir. 720 bin vatandaşımızı şu an itibarıyla ilgilendiren bir karar. Öyle bir uygulama yapmak durumundayız ki hem vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayalım hem de devletin çekemeyeceği bir yükü kamunun üzerine koymayalım. Titizlikle bunlar çalışıldı. Son noktaya gelse teferruatıyla bilgilendirirdim ama çerçevesi konuşuldu. İnşallah bu anlamda adımlar atılacak. Önümüzdeki süreçte de bu paketle ilgili detaylar da kamuoyuyla paylaşılacaktır."      

 

taşeron taşeron yasası taşeron kadro taşeron son durum taşeron kadrosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
taşeron     2016-11-30 Taşeronda çalışıyorum. yıllardır hep aynı hikaye Sn. Cumhurbaşkanımız 2017 yılında KADROYA ALACAĞIZ DEDİ. NUMAN BEY ÇIKMIŞ BİRAZ DAHA DEĞERLENDİRELİM SÖYLÜYOR. MİLLETİ APTAL YERİNE KOYMAYIN. GÖZÜMÜZE BAKA BAKA NASIL yalan söyleniyor. Seçimler geçti. Vaatler unutuldu... Kısaca bizlerin üstünden Taşerona peşkeş çekiliyor. Hakkımı yedirenlere müsaade edenlere yazıklar olsun. İki dünyada da hakkımı yiyenlere zehir zıkkım olsun... Taşerona Kimler göz yumuyorsa sorumludur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü