Taşeron kadrosu geliyor 2016 Şirket işçilerine hak tanınacak mı

Taşeron kadrosu geliyor 2016 Şirket işçilerine hak tanınacak mı

Taşeron işçiler kadro alıp alamayacaklarını merak etmeye başladılar. FETÖ çetesine yönelik operasyonlar devam ederken sınavsız memur alımı ve taşeronların kadroya alınması gündeme geldi. FETÖ üyelerinin memuriyetten uzaklaştırılmasının ardından taşeron işçilere yönelik yeni bir çalışma yapılmaya başlanacak.

Taşeron kadrosu geliyor 2016 Şirket işçilerine hak tanınacak mı

FETÖ çetesine yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ederken 100 bine yakın kişi görevden uzaklaştırıldı. Kurumlarda FETÖ temizliği devam ederken taşeron işçiler için iyi haber geldi. Başbakan Binali Yıldırım taşeron işçilerin yakın zamanda kadroya alınacaklarını açıkladı. 

Taşeron işçiler için son dakika haberleri ve en son gelişmeler bu sayfada sizlerle. 720 bini aşkın taşeron çalışanın merakla beklediği düzenlemede takvim netleşti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine ilişkin, "Çalışmalarımız tamamlanma aşamasına doğru gidiyor. Yakında inşallah bittiğinde Sayın Başbakanımız da bizler de açıklama yapacağız." dedi. Hükümet, kamu çalışanları kanununda devrim gibi bir değişiklikle “devlet memurluğu” kavramını baştan aşağı değiştirecek. Muhalefetle anlaşırsa, 657 sayılı kanununda çok kapsamlı bir değişikliğe gidecek olan AK Parti, “devlet memuru” yerine “kamu çalışanı” kavramını getirecek. Memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacak.

TAŞERON İŞÇİ SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

Maliye Bakanı Ağbal: (Taşeron işçilerin kamuda istihdamı) Çalışmalarımız tamamlanma aşamasına doğru gidiyor. Yakında inşallah bittiğinde Sayın Başbakanımız da bizler de açıklama yapacağız Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine ilişkin, "Çalışmalarımız tamamlanma aşamasına doğru gidiyor. Yakında inşallah bittiğinde Sayın Başbakanımız da bizler de açıklama yapacağız." dedi.

Ağbal, Çorum Valiliği önünde Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum milletvekilleri Salim Uslu ve Ahmet Sami Ceylan, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Bakan Ağbal, burada yaptığı konuşmada, çocukluğunu ve gençliğini yaşadığı kente bakan olarak gelmekten onur duyduğunu söyledi. Ağbal, Çorum'un, bölgesinde sanayileşme anlamında kendisini ispat etmiş, kalkınmaya örnek teşkil eden bir kent olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin taşeron işçilerin kamuda istihdamıyla ilgili gelişmeleri sorması üzerine, Bakan Ağbal, hükümet olarak taşeron çalışanlarla ilgili seçim beyannamesinde bir çalışma ve düzenleme yapılacağını açıkladıklarını bildirdi. Ağbal, şöyle konuştu: "Bakanlık olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bu çalışmaları yürütüyoruz. Şu aşamada, özellikle bu uygulamanın yapılacağı bazı bakanlıklarla ve mahalli idarelerle içeriği ve şekli konusunda teknik detayları çalışıyoruz. İstiyoruz ki bu çalışma ortaya çıktığı zaman her bakımdan tamam olsun, Hem çalışanlarımız bakımından istedikleri, bekledikleri sonuç elde edilsin hem de kamu hizmetlerinin sunumunda yeni getirdiğimiz istihdam modeli katkı versin. Onun için çalışmalarımız tamamlanma aşamasına doğru gidiyor. Yakında inşallah bittiğinde Sayın Başbakanımız da bizler de açıklama yapacağız.

Daha sonra Vali Kılıç ile sohbet eden Ağbal, Çorum ile ilgili brifing aldı.


TAŞERON İŞÇİLER TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK

Hükümet, kamu çalışanları kanununda devrim gibi bir değişiklikle “devlet memurluğu” kavramını baştan aşağı değiştirecek. Muhalefetle anlaşırsa, 657 sayılı kanununda çok kapsamlı bir değişikliğe gidecek olan AK Parti, “devlet memuru” yerine “kamu çalışanı” kavramını getirecek. Memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacak.

İkinci aşamada, 657 sayılı yasa tarih olacak. Yerine yeni düzenleme gelecek.

 Kamuya geçmeyi bekleyen yaklaşık 720 bin taşeron işçi, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası kadro sürecinin bu durumdan nasıl etkileneceği konusunda yetkililerden açıklama bekliyordu. Konuyla ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.
 
Cumhurbaşkanı, kamu kurumlarındaki FETÖ unsurlarının temizlenmesinin ardından taşeron şirketlerin ele alınacağını ve sonrasında taşerona kadro konusunun gündeme geleceğini söyledi.Başbakan Binali Yıldırım hain darbe girişiminden birkaç gün önce taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel statüsünde kamuda istihdamına ilişkin sürecin 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacağını açıklamıştı.
Darbe girişimi sonrasında başlatılan kamuda açığa alınan personel sayısı 70 bine yaklaşmış durumda. 667 sayılı KHK ile kamuda FETÖ/PDY, PKK gibi örgütlerle bağlantısı tespit edilen memur ve diğer kamu görevlilerinin tamamı atılacak. İşten atılan kamu personeli sayısı kadar da yeni memur alınacak.

 

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdi.

Maliye ve Çalışma Başkanlığı'nın yürüttüğü kapsamında kamuda ve belediyelerde "güvenlik-iş kalitesinin düşmesine" yönelik endişeleri gideren bir model ortaya kondu. Buna göre kamu kurumlarında ve belediyelerde hizmet grafiğinin aşağı çekilmemesi için İş Kanunu'nda işten çıkarmaya yönelik bütün maddeler özel sözleşmeye de ekleniyor.

KADRO GÜVENCESİYLE KALİTE DÜŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Üst düzey bir hükümet yetkilisi, "Bu İş Kanunu'na atfen değil özel sözleşmeli personel modeline uyarlıyoruz. Üç yıllık sözleşme imzalanacak. Üç yıllık sözleşme öngörülüyor ancak hangi hallerde bu sözleşme iptal edilecek açıkça belirtiyoruz. Kadro güvencesiyle hizmet kalitesinin düşmesine izin verilmeyecek" dedi.

YILSONUNDA TAMAMLANACAK

Hükümet, kamu kurumları ve belediyelerdeki 720 bine yakın işçinin kadroya alınmasına yönelik çalışmayı yılsonuna kadar tamamlayacak. Ekonomi yönetimince yürütülen çalışmaya "güvenlik" hassasiyeti nedeniyle İçişleri Bakanlığı da destek veriyor. Kamu kurumları ve yerel idarelerle de teknik çalışmalar sürerken, kadroya alınma sürecine ilişkin tespitler ve ortaya konulan model şöyle:


SINAV ZORUNLU OLACAK

Mesleki bilgi, donanım esas alınacak, sınav zorunlu olacak. Güvenlik hassasiyeti nedeniyle kadroya geçiş sınavını belediyeler değil kamu kurumları yapacak.


KADEMELİ GEÇİŞ SİSTEMİ

Kadroya geçişte kademeli geçiş sistemi uygulanacak. Taşeron olarak yeni işe başlayacak işçilerin kadroya girişinde yaş sınırı uygulanacak, 65 yaşını dolduranlar ise bu düzenlemeden yararlanmayacak.


BELEDİYELER İÇİN ÖZEL FORMÜL

Belediyede çalışan taşeronlar kamu tarafından kurulan şirketlerde kadroya alınacak. Özellikle bölgedeki belediyelerdeki yapılar dikkate alınarak kapsamlı bir inceleme yapılacak. İçişleri Bakanlığı'nca dolaylı dolaysız terör bağlantısı tespit edilenlerle sözleşme imzalanmayacak..

TALEBE GÖRE ALINACAK

Taşeron firmalar eliyle güvenlik, temizlik, ulaştırma ağırlıklı işlerde çalışan personel kamu kurumundan gelen talebe göre, kademeli olarak işe alınacak.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Kamuda istihdam edilecek taşeronlar için güvenlik soruşturması esas olacak. Normalde işe alırken adli sicil kâğıdı yeterli oluyor. Ancak bu kez bulundukları görevler, iller birçok başlık dikkate alınarak ayrıntılı inceleme yapılıyor. Bu süreçte milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem, işlemlerde bulunanlarla sözleşme imzalanmayacak..

İŞ AKDİ FESHEDİLECEK

Özel sözleşmeli personele İş Kanunu'nda olduğu gibi iş akdinin feshine yönelik maddeler de ayrıntılı şekilde ortaya konulacak. Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek.

BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKIYOR

Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlikler ortadan kaldırılıyor. Bu kapsamda adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak..

Bir işçi hangi hallerde işten çıkarılabilecek? sözleşmeli personel konusunda farklı modeller var. Biz tüm bu incelikleri dikkate alarak bir model ortaya koymak zorundayız. Kamuda, belediyede hizmet kalitesini aşağı çekmemek için ilgili yasalara uygun bir çalışma yapıyoruz."


KADRODA İNCE HESAP

Üst düzey bir hükümet yetkilisi hükümetin işçilere verdiği sözü tutacağını belirterek, gecikmenin nedenini şu sözlerle anlattı:

"Birincisi sınavı kim, nasıl yapacak? HDP'li belediyelerle ilgili sıkıntılar var. Ancak sadece Doğu ve Güneydoğu meselesi değil. İstanbul, Ankara diğer şehirlerdeki belediyelerde çalışanlar konusunda da hassasiyet gerekiyor. Kadroya alınca çalışacaklar mı endişesi var. Taşeron işçi hafta sonu da geliyor ancak memur olan gelmiyor. Kadroya alındıklarında hizmet kalitesi açısından sorun yaşanacak mı?


BAŞBAKANLIK GENELGESİ DİKKATE ALINIYOR

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da Başbakanlık genelgesi dikkate alınıyor. "Milli güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları" hakkında da Başbakanlık genelgesine dayanarak idari ve adli işlem başlatılıyor. Paralel Yapı üyeleri ve terör örgütü PKK sempatizanları ile bu örgütlere yardım edenler araştırılıyor. Bu tür yapılarla eylem birliği içinde olduğu tespit edilen kamu çalışanları hakkında amirler idari soruşturma yürütebiliyor. PKK, DHKP-C, Paralel Yapı dâhil tüm örgütler genelge kapsamına alınırken, dışarıdan hizmet alımı yoluyla çalışanlar hakkında da titizlikle incelenmesi talimatı verilmişti..

 

taşeron taşeron yasası taşeron kadro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
m     2016-12-07 arkadaşlar boşuna umutlanmayın bu iş olmayacak
Mustafa tercanlı     0000-00-00 Benim çalışdıgım taşeron firma m2 iş yapsın mahlüm durumlarında iyi değil net alacam belli belge aldım imzalı kaşeli bide ana şirket var ben alacağımı ana şirkete gitsem alabilirmiyim yada dava açsam iki şirketi demi dava açmam lazım
R     2016-11-01 TAŞERONA KADROYU VEREN HANGİ PARTİ OLURSA OLSUN OYLARIMIZ O PARTİYE ÇALIŞACAKTIR
E     2016-11-01 BAŞKANLIK SEÇİMİNDE TAŞERON İŞÇİLERİNİ UNUTUNUZ OY VERMEYECEGİZ
T     2016-11-01 ÖSP VE SINAVA HAYIR DİYORUZ KADROİSTİYORUZ BİZLERİ KADROLU ÇALIŞANLARIN KÖLESİ YAPTINIZ HUZURUMUZ YOK GEÇİM YOK BU MAAŞLA BOŞANMANIN EŞİGİNE GELDİK ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞMAK AÇLIK VE SEFALETLE HAYAT GEÇİRMEKTİR DÖNERSERMAYE TAŞERONA YANSITILSIN
E     2016-11-01 TAŞERON İŞÇİLERİNE NEDEN DÖNER SERMAYE VERİLMİYOR KADROLU ÇALIŞANLAR HAFTA SONU ÇALIŞMAZKEN TAŞERON İŞÇİLERİ HAFTA SONU ÇALIŞIYOR MECBURİMİ HAFTA SONU NEDEN TAŞERON İŞÇİLERİ MEMURLARGİBİ AYNI MESAİ SAATİNDE ÇALIŞTIRILMIYOR FAZLADAN ÇALIŞTIRILIYOR KADROLU ÇALIŞANLA TAŞERON ARASINDAKİ FARK NEDİR TAŞERON İŞÇİLERİ OLARAK SORUNUMUZU İŞVERENLER DAHİ DİNLEMİYOR BU ADALETSİZ VE ÇARPIK ÇALIŞMA SİSTEMİNE SON VERİLMESİNİ ÖSP VE SINAVA HAYIR DİYORUZ ASLİ KADROİSTİYORUZ ARTTIK KADRO YOKSA OYDA YOK AKP ÇÖZ
Turkiye petrolleri dagitim ve pazarlama A,S     0000-00-00 Ben 9 yıldır kamuda hizmet veriyorum özel güvenlik gorevlisiyim ve ozeestirmeye gidilip satıldı 31 12 2016 da devir alınacak peki bizim durumlar ne olacak yararlana bilicekmiyiz madem tasarone kadro verecektiniz neden kamu kurumları özelleşiyor
Turkiye petrolleri dagitim ve pazarlama A,S     0000-00-00 Ben 9 yıldır kamuda hizmet veriyorum özel güvenlik gorevlisiyim ve ozeestirmeye gidilip satıldı 31 12 2016 da devir alınacak peki bizim durumlar ne olacak yararlana bilicekmiyiz madem tasarone kadro verecektiniz neden kamu kurumları özelleşiyor
Turkiye petrolleri dagitim ve pazarlama A,S     0000-00-00 Satıldı zulfikarlar holding tasaron işçiler perişan 100. 100 kamu mali idi özelleşiyor 2017 1 ayında resmen şaka gibi
Turkiye petrolleri dagitim ve pazarlama A,S     0000-00-00 Ben 9 yıldır kamuda hizmet veriyorum özel güvenlik gorevlisiyim ve ozeestirmeye gidilip satıldı 31 12 2016 da devir alınacak peki bizim durumlar ne olacak yararlana bilicekmiyiz madem tasarone kadro verecektiniz neden kamu kurumları özelleşiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü