Taşeron kadro son durum merak ediliyor! Şirket işçileri nasıl kadroya alınacak

Taşeron kadro son durum merak ediliyor! Şirket işçileri nasıl kadroya alınacak

Taşeron işçiler kadroya alınıp alınmayacaklarını merak etmeye başladılar. Sayıları 720 bini geçen taşeron işçiler için henüz yeni bir gelişme yok. Taşeron işçilerin yıl sonuna kadar kadroya alınması bekleniyor. Taşeron işçiler için henüz bir çalışma olmadığı gündeme geldi. Son taşeron gelişmeleri haberimizin devamında sizlerle.

Taşeron kadro son durum merak ediliyor! Şirket işçileri nasıl kadroya alınacak

Taşeron işçiler ne zaman kadro alacaklarını merak etmeye başladılar. Sayıları 1 milyona yaklaşan taşeron işçiler için kadro sözü verilmişti. Seçimden hemen sonra taşeron işçilerin kadroya alınacağına yönelik çalışmanın Meclis'e geleceği açıklanmıştı. Kamuda FETÖ'ye yönelik operasyonlar devam ederken taşeronlar ne zaman kadroya alınacaklarını merak ediyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair açıklamalarda bulundu. 

Sayıları 1 milyonu bulan taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını merak etmeye başladılar. Taşeron işçiler için yıl sonuna kadar bir çalışma yapılacağı gündeme gelmişti. Bugün açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kadro sorularına net bir cevap vermedi. 

Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik taslağın askıya alınma ihtimali belirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, düzenlediği basın toplantısında kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili bir soruyu yanıtlarken, kamu personel sisteminin reforma tabi tutulması yönünde ihtiyaç da olduğunu hatırlattı.

Konunun bu bağlamda değerlendirilebileceğini belirten Müezzinoğlu, konunun Bakanlar Kurulunda tartışılacağını vurgulayarak, “Bu anlamda bu yükü arttıran bir bakışı ‘hızla bunu mu yapalım, yoksa hızla bir kamu personel reformunu başararak bütün hepsinin bunun içinde çözmek mi daha doğru?’ İkinci söylediğim daha doğru ama daha zor. Onu hükümet olarak değerlendireceğiz, süreci ona göre şekillendireceğiz. Hükümetin şu anda bakış açısına göre ben yol haritamı belirleyeceğim.” dedi.

Kıdem tazminatı için sosyal taraflarla gelecek hafta görüşecek

Kıdem tazminatının bir fonla garanti altına alınmasına yönelik 40 yıl önce kanun maddesi çıkarıldığını ancak geçen sürede bir düzenleme yapılamamasının, konunun sosyal tarafları memnun edecek bir çözüm açısından zorluğunu gösterdiğini de belirtti.

Müezzinoğlu, hükümetin kıdem tazminatını yeniden düzenlemek için bir iradesi olduğunu da hatırlattı. Yapılmış çalışmaların olduğunu ve buna ilişkin sosyal tarafların gelecek hafta içinde görüşünü alacağını belirten Müezzinoğlu, “Şu anda kıdem tazminatından istifade edebilen, yani iş akdi sonlandırılan, SGK'ya gelen bildirimlere baktığımızda, ‘kıdem tazminatından istifade etmiş olan oranı ile edememiş oran’ arasında çalışanlar adına bir kaybın olduğunu da görüyoruz. 65. Hükümet'in bu anlamda adil, hakkaniyetli, sürdürülebilir ve tarafların da büyük oranda, yüzde 100'ünü hep gönül ister, ama büyük oranda kabul ettiği bir kıdem tazminatı fonunun oluşturulmasıyla ilgili henüz daha taraflarla görüşmelere başlamadık. Önümüzdeki günlerde taraflarla, paydaşlarımızla görüşmelere başlayacağız” dedi.

TAŞERON SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeron sorunun seçim önceleri gündeme gelip oy alma hesaplarına alet edilemeyecek kadar önemli bir konu olduğunu belirterek, “Taşeron sorunu kökten ve kalıcı çözüme erdirilmeli ve mağduriyetler bir an önce giderilmelidir” dedi.
CHP‘li Gürer, yaptığı yazılı açıklama ile 1 Kasım seçimlerinden önce AK Parti’nin Taşeron işçilere kadro sözü verdiğini, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım tarihinden önce kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan personeli kamuya alacaklarını açıkladığını hatırlattı.
Ancak verilen sürelerin hiçbirine uyulmayarak Taşeron işçilerin umutla beklemelerinden başka bir gelişme olmadığını ifade eden CHP’li Gürer, Meclis'in açılması ile kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin durumunun hızla gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.
Gürer, bu kapsamda istihdam edileceklerin pozisyonu, çalışma koşulları, mali ve sosyal hakları ile yükümlülüklerine ilişkin düzenlemelerin de kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

“HÜKÜMET YAPAMAYACAĞINI VAAT OLARAK SUNAR MI?”

Gürer, varlıklı kesimin toplam gelirden aldığı payın yüzde 46.5’e çıktığına ve zengin-yoksul farkının 7.6 kat farka ulaştığına dikkat çekerek, şöyle açıkladı:
“Bu durum toplumsal sorunların giderek derinleşmesine neden olacaktır. Doğal olarak çalışanların önemli bölümü yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. O arada asıl işi yapanlara göre kimi yerde 3 kat daha az gelir ile işte çalışmak durumunda olanlar vardır.
Bu bağlamda ciddi bir adaletsizlik söz konusudur. Bu durumda her kesimin siyasi partinin bilgisindedir. 700 bini aşkın bu kesim için seçim önceleri vaatler verilmekte iktidarda ise bu sorun çözümlenmemektedir. Taşeron sorunu kökten ve kalıcı çözüme erdirilmeli ve mağduriyetler bir an önce giderilmelidir. Sorunun varlığı kabul edilip çözüm içinde sözler verildiği hatta başbakan bakanların süre verdiği bu konuda gelinen nokta taşeronlar için büyük bir hayal kırıklığı yaratmasıdır.
Çalışanın verimliliği ve işe uyumu sözlerin tutulması ile de doğrudan ilgilidir. Söz verdi iseniz yapmanız çözmeniz gerekir. Hükümet yapamayacağını vaat olarak sunar mı? Hesabını kitabını yapıp bu konuyu gündeme taşımışlardır. Bu durumda bir an önce taşeron sorunu için yasa çıkarılmalıdır. CHP olarak işçilerin emekçilerin çalışanların haklarını her zaman koruduk koruyacağız.”
Öte yandan Gürer, işsizliğin giderek arttığını, işçi çıkarmalar yanında işçilerin sendika seçme haklarının işverenin yaklaşımına bırakılamayacağını söyleyerek işçilerin sendikal mücadele nedeni ile işlerinden çıkarılmaması içinde daha katı yasal düzenlemelerin yapılmasının gerektiğinin altını çizdi.

taşeron taşeron yasası taşeron kadro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Taşoren     0000-00-00 CHP oy vermeyin şimdi böyle Başınızı taşlara vurun
R     2016-11-09 taşeron işçileri işveren denilen ve işçisini düşünmeyen işçi işvereni tanımazken taşeron adı altında çalıştırılıyor hastanelerde hastanen,in işleri yaptırılıyor sözde işveren işçiden sorumlu oluyor devlet İŞVERENİN YANINDA OLUYOR İŞÇİSİNİN YANINDA OLMUYOR KURUMUN KENDİ İŞLERİNİ TAŞERON İŞÇİLERİNE YAPTIRMASINLAR İŞVEREN İŞÇİSİNİ KADROLU ÇALIŞANLARA KÖLELİK YAPSIN DİYEREK ÇALIŞTIRYOR HASTANELERE UYARI NEDEN VERİLMİYOR TAŞERON İŞÇİLERİNİ KENDİ İŞLERİNİZDE ÇALIŞTIRIYORSUNUZ DİYEREK
köle     0000-00-00 Boşuna ağzımızı yormayın kadro olmaz olursa da sözleşmeli ve aynı şartlar aynı çalışma saatleri aynı maaş olur sabah 8 akşam 9 evdesin siz oy vermeye devam edin
Mağdur     0000-00-00 Niçin ısrarla hükümet taşeron lafını gündeme bile getirmiyor.neden niçin verdikleri sözü tutmuyorlar.biz ailecek oyumuzu akp verdik.nedeni ise taşeronu kaldircaz dediler ama görünen o ki öyle bi niyetleri yok.o zaman artık oy da yok.
Eray     0000-00-00 Arkadaşlar bende kamu binasında taşeron olarak çalışan biriyim.malesef keyfi uygulamalara maruz kalıyoruz ve kimse sesini cikaramiyor isimizden olcaz diye.ve yönetimde sesini çıkarmıyor istedikleri gibi at kosturuyolar.bıktık artık lütfen akp duy sesimizi bizde insan gibi yaşamak ve muamele görmek istiyoruz.
Sami     0000-00-00 Sadece kandirmaca kadro falan hikaye
Gariban     0000-00-00 Ya bu kadar zor mu tasoran yasası çıkması çok yazık
tşeron     2016-10-04 müğezzinoğlu ve diğerleri böyle devam etsinler allah büyüktür neyi becerdilerde taşeron sorununu becersinler bunlar ancak halkaceza keser halkın başına vuravura parasınıalır yer içerler başı sıkışır inşallah 15 temuzda ki şehitlerin belediyede çalışan işçilerinde olduğunu unuturlar hiç şüpesizki müğezinoğlundan allahım hesap soracaktır
poyraz     2016-10-04 BU KADAR MİLLETİ ŞİRKET SAHİPLERİNE PEŞKEŞ ÇEKMENİN KÖLE OLARAK KULLANMANIN HANGİ KİTAPA UYGUN OLDUĞUNU MİLLET KARAR VERSİN ARTIK
HAK     2016-10-03 KADRO YOKSA OYDA
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü