Taşeron işçilere kadro yolu açıldı mı Karayolları işçileride müjde!

Taşeron işçilere kadro yolu açıldı mı Karayolları işçileride müjde!

Taşeron işçilere kadroda önemli gelişmeler yaşanıyor.Türk İş başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada 15 Temmuz darbe girişimine kadar kadro konusunda iyi yol katettiklerini fakat darbe girişiminden sonra olayların akış yönünün değiştiğini söyledi.Ayrıca başkan Atalay kıdem tazminatı konusunda açık açık çağrıda bulundu.

Taşeron işçilere kadro yolu açıldı mı Karayolları işçileride müjde!

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Habertürk Ankara Haber Müdürü Aysun Torun'un konuğu oldu. Atalay, kıdem tazminatından asgari ücrete önemli açıklamalarda bulundu.

İşte TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'ın konuşmasından notlar;

* 15 Temmuz darbenin ötesinde bir işgal girişimidir. Dünya bir daha kurulsa böyle bir hain tablo olmaz diye düşünüyorum. 15 Temmuz'dan evvel her gün taşeronu konuşuyorduk, belli bir yere gelmişti. Belli bir noktaya geldik, anlaştık, malesef 15 Temmuz oldu. Geldiğimiz noktada 15 Temmuz'dan sonra bunların hiçbirini konuşmuyoruz. Türkiye varsa sendikalar, sendikacılar, odalar, partiler var. Darbenin sonuna kadar karşısındayız. Bu işin hainliğini yapanlar en ağır cezayı çeksin. 

"TÜM TAŞERONUN KADROYA GEÇMESİ İSTEĞİMİZ"

* Taşeron ve geçici işçilerde belli bir noktaya gelmiştik. Bu arkadaşlar 5 ay, 29 gün çalışıyorlar. Şekerde 5 bin, demiyolları 2 bin, tarımda bin civarında, Çaykur'da 10 bin desek, 20 bini aşmaz. Bu arkadaşlar 5 ay 29 gün sonra çıkıyorlar, yerine başkaları geliyor. Geçici işçilerle ilgili sözü almıştık. Devlete ek yük getireceğini düşünmüyorum. 12 ay iş varsa 12 ay, 11 aysa 11 ay. Ama istenilen çıkan kişi yerine başkası alınmasın. Ben devam edeyim yani. Senede 6 ay çalışırsanız, emeklilik için bu durum çıkılmayacak hale girer. Biz bu meseleyi asıl işçilerle ilgili meselede herkesi alsınlar. Konuştular herkesi kadroya alıyoruz dediler, bu 15 Temmuz hem ülkenin hem de taşeronun, geçici işçinin üzerine çöktü. Bundan sonra bunu dillendirmemiz lazım. Bundan sonra tüm taşeronların kadroya geçmesi isteğimiz. Hükümetin dediği de buydu. 

kıdem tazminatı taşeron işçi asgari ücret

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI:

* Asgari ücrette de bin 300'ün altına düşerse biz ödeyeceğiz dediler. Asgari ücretle ilgili Bakan'ımız söz vermişti. Rakam az değil. Parası olmayana 7 TL de, 70 TL de büyük para. Bu meseleleri çözmek istiyoruz. 

"BİZ ANLAŞAMIYORUZ, KIDEM TAZMİNATINI RAFTAN KALDIRSINLAR"

* Kıdem tazminatı için her sene kıdem tazminatı tavanı düşüyor,işçi hak kaybına düşüyor, bir panik havası oluyordu. Ben her sene bununla ilgili konuşma yapıyorum. 1 haftadır gene gündemde. Bizim geldiğimiz nokta şu. Yüzde 20'si alıyor, yüzde 80'i almıyor deniyor. Almayanlarla ilgili yasal düzenleme yapalım, ama alanlarla ilgili sistemden memnunuz. Ayda 2 bin lira alan bir kişi için 164 lira kıdem tazminatı için para yatırılıyor. 30 gün üzerinden, 30 sene çalışan arkadaşımız 145-150 bin lira tazminat alıyor. Ülkenin bu şartlarıyla böyle bir para biriktiremez kişi. Tek umudumuz kıdem tazminatı. Bizim bu son kalemiz. 30 günü muhafaza etsinler. Ben 1 ay çalıştım ayrıldım. Benim paramı 164 liramı versinler. Niyetin onun olmadığını düşünüyorum. Ülkemizde görev yapan işveren de var, sigorta yapmayan da var. Bunların bedelini düzgün işveren ödüyor. Bize diyorlar ki bundan vazgeçin. 15 milyon sigortalıya dokunmayacağız. Yeni sistemle girenler için düzenleme yapalım. Devletin bize sözü var. Biz anlaşamıyoruz, bu meseleyi raftan kaldırsınlar.

Diyarbakır'da Karayolları 9. Bölge Müdürlüğünde taşeron firmada çalışan 932 işçi, Vali Hüseyin Aksoy ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar'ın da katıldığı etkinlik ile kadro almanın sevincini yaşadı.

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğünde taşeron firmada çalışan 932 işçinin, kadroya geçmesi dolayısıyla Kayapınar ilçesinde bir düğün salonunda düzenlenen etkinlikte, işçiler ve aileleri, kadro almanın mutluluğunu Ağar ile halay çekerek kutladı.

Vali Aksoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, karayollarında çalışan işçilerin, zor şartlarda dahi çalışmalarını aksatmadıklarını söyledi.

"Kışın kar altında yazın güneşin altında emek veren işçi kardeşlerimiz özellikle Doğu ve Güneydoğu'da terör korkusunu da üstünden atarak her noktada ve her yerde çalışmalarına devam ediyor. Biz her noktadaki vatandaşımıza hizmet götürmek durumundayız." diyen Aksoy, bu hizmeti de götürürken karayolları ve diğer kurumlarla ortak hareket ettiklerini ve çalışmalarını ortaya koyduklarını belirtti.

Özellikle son yıllarda Türkiye'de karayolları alanında yapılan gelişmelerde işçilerin emeğinin her noktada fazla olduğunu anlatan Aksoy, hep birlikte gelişen, büyüyen Türkiye'de daha iyi bir noktaya varılacağını aktardı.

Ağar ise Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yaptığı darbe girişimini, sendika olarak kınadıklarını söyledi.

Darbe girişiminin kabul edilemez olduğunu belirten Ağar, şöyle konuştu:

"15 Temmuz'da yapılan darbe girişiminde, resmen Türkiye Cumhuriyeti'ni iç savaşa sürüklemek, istila etme gibi bir davranış yaşadık. Hiç haketmediğimiz bir olayla karşı karşıya kaldık. Biz, askerimize, polisimize güvenen bir milletiz. Ama ne oldu? Asker elbisesi altında bizlere mermi sıkıldı, TBMM'ye bomba atıldı. Böyle bir şey hiç görülmedi. Bunu biz haketmedik. O nedenle hala her şey bitmiş değil, hep dikkatli olma durumundayız. Türkiye hiçbir zaman için geriye gitmemiştir, ne zorluklarla karşı karşıya kalsa dahi hep ileri gitmiştir. Yine ileri gideceğiz, bunların üstesinden geleceğiz."

Herkesin siyasi görüşünün ayrı olabileceğini, buna saygı duymak gerektiğini dile getiren Ağar, "Ancak mesele devletse geri teferruattır. Mesele devletse, vatansa el ele gönül gönüle, omuz omuza vererek bu ülkeye gelen her türlü tehlikeyi birlikte karşılamak durumundayız. Her türlü terörü de kınamamız lazım. FETÖ, terörünü de önümüzde gördük, yaşadık." ifadelerini kullandı.

Herkesin birbirine kardeşçe sahip çıkması gerektiğini anlatan Ağar, dış güçlerin oyunlarına gelmemeleri gerektiğini vurguladı.

İkinci darbe girişimi iddialarının dedikodudan ibaret olduğunu ifade eden Ağar, şöyle konuştu:

"İnanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti milleti asil millet olarak nasıl tankların topların önüne çıktıysak, tankların paletlerinin altına yattıysak, bu ülkeyi bu millet kurtarmıştır. Yine de el birliği gönül birliği yaparak bu ülkeyi kurtarmak hepimizin görevidir. Dedelerimiz, geçmiş yıllarda omuz omuza vererek Çanakkale'de bu ülkeyi kurtardılar. Bu ülke hepimizindir. Gidecek hiçbir yerimiz yok."

Ağar, diğer taşeron işçilerin kadroya alınması için yoğun çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü