ÖTV zammı belli oldu sıfır araç fiyatları 50 bin lira artacak mı

ÖTV zammı belli oldu sıfır araç fiyatları 50 bin lira artacak mı

Lüks araçlara ÖTV düzenlemesi geliyor.Maliye Bakanı Naci Ağbal bugün konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.Ağbal söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti ve söylenen artışların olmayacağını ifade etti.İşte Bakan Ağbal'ın açıklamaları

ÖTV zammı belli oldu sıfır araç fiyatları 50 bin lira artacak mı

2017 otomobil ÖTV oranları ne kadar olacak diye merak ederken 2017 otomobil araç ÖTV zammı oranları listesi medyaya sızdı. İşte 2017 yılında uygulanacak ÖTV oranları tam listesi.  Bugün vergi öncesi 55 bin TL olan bir otomobilin ÖTV+KDV sonrası fiyatı yaklaşık 90 bin TL’ye geliyor. Bu arada Maliye Bakanı Naci Ağbal: ÖTV'de değişiklik yapıyoruz ama otomobil satışlarında 50 bin lira artış geleceği söylentileri doğru değil dedi.

1.6 MOTORLAR İKİYE BÖLÜNMÜŞ

1.6 litre ve altı hacimli motorlara yönelik kategori ikiye bölünmüş. 55 bin altı ve 55 bin üstü olarak ÖTV oranları değişmiş. Vergisiz çıplak fiyatı yani matrahı 55 bin TL ve altındakiler için ÖTV yüzde 45’te kalırken, 55 bin TL üstündekiler için ÖTV oranı yüzde 74 çıkarılmış. Yani yüzde 18 KDV eklendiğinde yüzde 20’lik bir zam mevzubahis. Bugün vergi öncesi 55 bin TL olan bir otomobilin ÖTV+KDV sonrası fiyatı yaklaşık 90 bin TL’ye geliyor.

Listede sadece 1.6 litre ve altıyla sınırlı kalınmamış. 1.6 litre ile 2 litre arasındaki kategoride de iki fiyat belirlenmiş. 160 bin TL ve altı ile 160 bin TL üstü. 160 bin TL ve altının ÖTV’si yüzde 90’da kalırken, 160 bin TL’nin üstü bir anda yüzde 120 ÖTV’ye çıkmış.

LÜKS ARAÇLARDA ÖTV ARTIYOR

Son olarak 2 litre üstü motor hacmine sahip araçlarda da fiyatı sınırı olarak 200 bin TL belirlenmiş. 200 bin TL ve altındaki otomobillerin ÖTV’si yüzde 145’te kalırken, 200 bin TL’nin üstü ise yüzde 168 olmuş. Yani yüzde 18 KDV’de eklendiğinde en üst vergi oranı bir anda yüzde 216’ya çıkmış. Bir başka deyişle vergisiz fiyatı 300 bin TL olan bir lüks aracın fiyatı ÖTV+KDV eklendiğinde 867 bin TL iken 948 bin TL’ye yükseliyor.

Bu listeye göre hem 1.6 litre motor hacmine sahip lüks araçlarda hem de daha büyük motorlu araçlarda önemli vergi artışı söz konusu. Bakıldığında yüzde 20’den fazla zam anlamına geliyor. Bir de sürekli artan kuru hesapladığımızda bu liste doğru olursa lüks otomobiller oldukça el yakacak gibi.

ÖTV zammı olacak mı? Bakan Ağbal açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal: ÖTV'de değişiklik yapıyoruz ama otomobil satışlarında 50 bin lira artış geleceği söylentileri doğru değil...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ismail göktaş     2016-12-11 allah için milleti soyup soğana çevirdiniz yohu allahtan korkun dış ülkeden gelen bi aracın maliyeti en lüks araçlar 30 bin tly aşmıyor ama gümrükten geçtikten sonra tam 220 bin lira oluyor bari milletinize bunu yapmayın zaten ülkede vergiyide fazlasıyla alınıyor bu resmen soygun değilmi NACİ AĞBAL a soruyorum allahtan korkun yokmu 2023 hedefine kadar milleti sömüreceksiniz ondan sonra ne bahane yada yalanlar edeceksiniz acaba
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü