Mazot ve benzin'e indirim yapıldı işte indirimli mazot fiyatları 2016

Mazot ve benzin'e indirim yapıldı işte indirimli mazot fiyatları 2016

Sürücülerin merakla beklediği indirim haberi geldi.Mazot ve Benzin fiyatlarında indirime gidildiği açıklandı.Benzin'in litre fiyatında 5 kuruş mazotta ise 6 kuruş indirim uygulandı.

Mazot ve benzin'e indirim yapıldı işte indirimli mazot fiyatları 2016

Benzin ve motorin fiyatlarına indirim yapıldı. Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 5 kuruş, motorinde ise 6 kuruş indirim yaptı.
Ankara'da litresi ortalama 4,48 liradan satılan benzinin litre fiyatı, 4,43 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 4,44'ten 4,39 liraya, İzmir'de ise 4,46'ten 4,41 liraya düşecek.


Motorinin litre fiyatı ise Ankara'da 3,83 liradan 3,77 liraya, İstanbul'da 3,78 liradan 3,72 liraya, İzmir'de 3,81 liradan 3,75 liraya gerileyecek.,


Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.


Dizel ve Benzinli Araçlar Arasındaki Farklar


Otomobil satın alırken karşılaşılan en önemli ayrımlardan biri dizel motor ile benzinli motor arasındaki farktır. Zira dizel otomobil ile benzin ile çalışan otomobil arasındaki farklar bütün yol ve sürüş deneyimini ve ayrıca bütçenizi etkileyecek kadar ciddidir. Bu yüzden sizin için bu iki motor türünün ayrıldığı noktaları sıraladık. Dizel motorlu araçlarla benzin motorlu araçlar arasındaki farklar.
Her iki yakıt türü arasındaki farklılıkları net tespit edebilmek için yüzümüzü bilime dönmemiz gerekir. Hem dizel hem de benzin ham petrolün rafine edilmesinden üretilir fakat her ikisinin moleküler yapısı çok farklıdır.
Dizel ve benzin arasındaki en büyük fark bu iki yakıtın araba motorunda yakılma şeklidir. Benzinli arabalarda motorun sıkıştırma oranı düşük olduğu için benzini tutuşturmak için kıvılcımlı buji kullanılır. Dizel motorların ise yüksek sıkıştırma oranı vardır ve bu yüzden kendileri yeterince ısı ürettiklerinden tutuşmak için ekstra herhangi bir kıvılcıma ihtiyaç duymazlar.
Benzinli motor çalışabilmesi için buji dışında elektrikli bobine, distribütöre ve alternatöre gereksinim duyar. Dizel motor ise herhangi bir elektrikli sisteme ihtiyaç duymaz, sadece ilk başlangıç için pile ihtiyaç duyar.
Daha fazla teknik detaya girecek olursak; benzin izooktan ve 4-trimethylpentane'den meydana gelir. Dizel ise C9H2O ile C12H26 aralığındaki hidrokarbonların birleşiminden meydana gelir.
Dizel ile benzin arasındaki fark tartışması yıllardır süregelen ve hararetli tartışmalardan biridir. Genel görüşe göre şehir içi kullanım için benzinli motor, uzun ve ağır yolculuklar içinse dizel daha iyidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yeni zam     0000-00-00 Yeni zamdan haberiniz yok sanirim
MURAT     0000-00-00 Hemen bindirimide yapmışsınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü