Lada Vesta ne zaman piyasaya çıkacak satış fiyatı ne kadar?

Lada Vesta ne zaman piyasaya çıkacak satış fiyatı ne kadar?

Lada Vesta 2016 yılının en çok merak edilen araçlarından biri olarak karşımıza çıktı.Aracın henüz ülkemize gelmemesi sıfır araç hayali kuranları mutsuz ederken Rusya ile Türkiye arasında esen sıcak rüzgarlar sayesinde markanın 2017 yılında Türkiye'de satışa sunulabileceği iddia edildi.

Lada Vesta ne zaman piyasaya çıkacak satış fiyatı ne kadar?

Türk tüketiciler 1990’lı yıllarda pazarda fırtına gibi esip, satış listelerinin zirvesine oturan iki markayı Rus Lada ve Çek Skoda’yı çok iyi hatırlar. Uygun fiyatları ve tutumlu motorlarıyla satış rekoru kıran Lada Samara ile Skoda Favorit modelleri hâlâ yollarımızda dolaşmaya devam ediyor. VW çatısı altına giren Skoda, kabuk değiştirip gerek teknoloji gerekse tasarım olarak Avrupa’nın güçlü markaları arasındaki yerini alırken, değişime ayak uyduramayan Lada, uzun bir kış uykusuna yattı.  Ancak, artık uyuyan Rus devi kısa süre sonra tekrar uyanmak üzere. 

FRANSIZLAR DİREKSİYONA GEÇTİ 

Rusya’nın en büyük üreticisi, Lada markasının sahibi AvtoVAZ ile işbirliğine giren Renault-Nissan ittifakı, geçtiğimiz günlerde şirketin yüzde 50.1 hissesini 742 milyon dolar ödeyerek satın alınca markanın kaderi değişti. Şirketin direksiyonuna geçen ittifak, uzun süredir devam ettiği teknoloji transferini daha da hızlandırdı. 400 milyon euro ekstra yatırım yapılan Rusya Togliatti'deki fabrikaya dünyanın en büyük üretim tesislerinden birini dönüştü. Bu fabrikada üç markanın ortaklığıyla yılda 1.6 milyon adet araç üretilmesi planlanıyor. 

Lada+k%C3%BCllerinden+do%C4%9Fuyor+

RUSYA'DA OTOYA TALEP YÜKSEK

Rusya, kişi başına düşen araç sayısı bakımından, ülkemiz gibi Avrupa’nın talebi en yüksek pazarı. Batı Avrupa’da 1000 kişiye düşen otomobil sayısı 613’ken bu rakam Türkiye’de 151, Rusya’da ise 260. Araç satışlarındaki yükselişe bakıldığında da şu anda yılda 3 milyon aracın satıldığı Rusya pazarının 2017’ye kadar her yıl ortalama yüzde 3 büyümesi öngörülüyor. Kısa bir süre içinde Avrupa’nın en büyük araç pazarı olması beklenen Rusya’da otomobil üretim kapasitesi de yıllık 3 milyon adede ulaştı.

5 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR 

Rusya’nın en büyük otomobil üretici AvtoVAZ ie ortakları Renault ve Nissan geçen yıl 890 bin 433 araç satışı gerçekleştirdi. Şirketin 15 farklı modelde ürettiği Lada markalı araçların Rusya fiyatları 5 bin dolardan başlıyor. Rusya'da Volkswagen’in 315 bin 937 araç sattı.

Çelik Motor'la yola devam

Lada’nın Türkiye distribütörlüğünün devam ettiğini vurgulayan Çelik Motor KİA Genel Müdürü Bora Koçak, “Biz halen sattığımız araçlara satış sonrası desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz . Uzun süreden beri LADA’da ihracat pazarlarına uygun bir ürün olmadığı için ise satış faaliyetimiz yok. Yeni Lada modelleriyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” açıklaması yaptı. Öte yandan Lada Türkiye A.Ş’nin sitesinde yayınladığı telefon numaralarından ulaşılamazken, verilen e-posta adresinden de herhangi bir yanıt alınamıyor. Ayrıca ODD kayıtlarında da distribütör Çelik Motor görünüyor.

DiSTRiBÜTÖR SAVAŞI MI? 

Uzun süredir ülkemiz pazarında satılacak bir modeli bulunmayan Lada markasında ilginç gelişmeler  de yaşanıyor. Yıllardır markayı ülkemizde temsil edip, başarılı satış rakamlarına ulaştıran Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor, distribütörlük anlaşmasının devam ettiğini belirtiyor. Ancak,  Lada Azerbaycan Distribütörü XEZER LADA ile Türkiye’den Demirbaş İnşaat’ın ortak şirketi Lada Türkiye Otomotiv de distribütör olduğunu duyuruyor. 

Türkiye Lada'nın hedefinde

Lada fabrikasının tam kapasiteyle çalışmaya başlayacağı önümüzdeki yıldan itibaren, firma ihracata da yüklenecek. Rusya, artık her yıl 1 milyon adetten fazla otomobil ihraç etmeyi planlıyor. Bunun büyük bölümü de Lada tarafından gerçekleştirilecek. Hedefte de doğal olarak marka bilinirliği çok yüksek ve otomobil talebi her yıl artan ülkemiz var. Tasarımdan teknolojiye kadar yenilenmiş, Renault-Nissan ile ortak motor ve platformları kullanan yeni Lada'nın fiyat avantajıyla Türkiye'de eski başarılarını tekrar etmesi çok zor görünmüyor.

Rus otomobil markası Lada, 2016 yılında tanıttığı ve bir çok ülkede satışa çıkardığı Vesta'yı Türkiye pazarına sokamadı..

Lada Vesta

Yıl içerisinde yaşanan politik nedenlerden dolayı Türkiye otomobil pazarına giriş yapamayan otomobil, bir çok bekleyeni üzmüştü. Uygun fiyat politikası ile standartların altında bir bütçe ile alınabilecek model olması ile ayrı bir ilgi uyandırmıştı..

Yıl boyunca Lada Vesta bekleyenler hala beklentisini sürdürüyor. Umudunu kaybetmiş olsa bile. Fakat Lada Vesta'da yeni bir gelişme var..

Lada Vesta

Lada'nın ön planda tuttuğu modellerinden biri konumunda bulunan Vesta, 2016 yılının kalana süresi için umut vermese de 2017 yılı için bir ışık yakmış durumda. Rusya ile Türkiye arasındaki politik sorunların aşılması ile yeniden Lada Türkiye pazarına girecek gibi..

Lada Vesta

Yani bu yıl beklediğini bulamayan ve ümitsizliğe kapılanlar yeni yılda Vesta satın alabilir. Fiyatı Çok Uygun! Lada Vesta'nın en cazip tarafı bütçe dostu olması..

Şuan Rusya'da 590 Bin Rus rublesi ile satılan sıfır otomobilin Türk lirası karşılığındaki değeri sadece 28.910 TL. Tabi ÖTV'siz karşılığı olduğunu belirtmek gerekir..

Lada Vesta

Eğer Türkiye pazarına girerse fiyatın ne olacağını kestirmek zor fakat 40 Bin liranın üzerinde olması beklenmiyor. Bu da sıfır otomobil alacak olanlar için iyi bir avantaj denilebilir..

2017 yılında Lada Vesta'yı bir çok alanda trafik içerisinde görmek mümkün..

Lada Vesta

Lada Vesta'nın Teknik Özellikleri 
Fiyatı düşük olan otomobil için beklentiler de aynı orantıda fazla değil. 106 HP gücünde bir motora sahip olan Lada Vesta, 1.6 litrelik motor ile satışa sunuluyor..

Vesta'nın Hatchback seçeneği bulunmuyor. Sadece sedan model olarak bulunan Vesta, maksimum 148 nm torka sahip. Tabi araç alırken teknik özellikler kadar tasarıma da önem veriliyor..

Lada Vesta

Lada vesta bu konuda fiyatının hakkını veriyor diyebiliriz. Tabi yüksek beklenti içerisinde olanlar için bu durum aynı olmayabilir. Fakat vesta'da gayet şık bir ön kısım yer alıyor..

Modern ve agresif çizgilere sahip olduğu görülüyor. Ayrıca LED far kullanımı aracı daha da çekici kılıyor. İç konsolda oldukça modernize edilerek tasarlanmış..

Lada Vesta

Orta kısımda multimedya ekran ve yanlarında ise klima kapakları bulunuyor. Alt kısımda ise kontroller.

Lada Vesta

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü