İlk çöl tipi teknolojili güneş paneli fabrikası Mersin'de açılıyor

İlk çöl tipi teknolojili güneş paneli fabrikası Mersin'de açılıyor

Desiba Enerji, Alman ortağı J.v.G Thoma ile birlikte ülkemizi, Alman teknolojisi ile üretilen ilk yerli güneş paneli ile tanıştırmaya hazırlanıyor. Bu ortaklık ile Türkiye’nin, Alman teknolojisi ile üretilen ilk çöl tipi teknolojili güneş paneli fabrikasını hayata geçirecekler.

 İlk çöl tipi teknolojili güneş paneli fabrikası Mersin'de açılıyor

30 Milyon Euro'luk yatırımla Jurawatt markası adı altında Mersin’de kurulacak güneş paneli fabrikasının, Türkiye ekonomisine; üretim, istihdam ve ihracat anlamında katkıda bulunulması hedefleniyor. Gerçekleştirilecek üretim ile yurtdışından yapılan panel ithalatının azalması ve ülkemizin yenilenebilir enerji sektöründeki payının artacağı ön görülüyor.

 Desiba Enerji ve Alman ortağı J.v.G Thoma tarafından ülkemizi enerji sektöründe üst sıralara taşımak ve sürdürülebilir enerjiye erişimi kolaylaştırmak hedefiyle, üretime Nisan ayı itibariyle başlayacak Jurawatt için gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Desiba Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ülkan Delikan, yapılan yatırım sayesinde ülkemizin en büyük yerli panel üreticilerinden biri olacaklarını belirtti. 

Delikan, “Devletimizin adeta ekonomik bir seferberlik ilan ettiği bu günlerde, Türkiye’ye yatırım yapıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Dünya enerji piyasası bir dönüm noktasında bulunuyor. Sürdürülebilir enerjiye erişim, şüphesiz çağımızın en önemli konularından birisi. Küresel enerji talebinin 2040 yılına kadar üçte bir oranında artacağı öngörülüyor, yenilenebilir enerji kaynaklarının, elektrik enerjisi üretimindeki payı da gün geçtikçe artıyor. Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye’nin de önemli bir oyuncu olması ve bu alandaki rekabet gücünü artırması, yenilenebilir enerji çağının gerisinde kalmaması son derece önemli.” dedi.

 Dünyaya güneş enerjisi paneli ihracatı gerçekleştirmeyi hedefleyen ve güneş enerjisi sektörünü, gelecekte tüm enerji sistemini dönüştürecek, yepyeni ürün ve hizmetlerin yaratılacağı bir zemin olarak konumlandırmak gerektiğini belirten Delikan, “Alman ortağımız J.v.G Thoma ile Jurawatt markası adı altında, Mersin’de, güneş santralleri için panel üretimi yapacak olan fabrikamızı, 30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiriyoruz. 5 bin 900 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 43 bin metrekarelik alanda kurulu, Nisan ayında faaliyetlerine başlayacak fabrikamızın sağladığı katma değerle ülkemiz ihracatına destek vermesini ve başta yakın coğrafya ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 400 kişilik istihdam yaratacak yatırımımızın yıllık üretim kapasitesi 400 MW'lık panel üretimini karşılayabilir düzeyde olacak. 2017 yılı üretim hedefimiz ise 200 MW.” şeklinde konuştu.

 Ülkemizdeki güneş panellerinin genellikle Çin teknolojisi ile üretildiğini ve yatırımlarının, Alman teknolojisi sayesinde sektörde büyük bir fark yaratacağını belirten Delikan, “Çöl tipi teknolojisi olarak adlandırılan teknolojimiz sayesinde, 125 santigrat dereceye kadar üretim imkanı sunduğu için 90 derecede devrelerini otomatik olarak kapatan geleneksel panellere göre en az yüzde 30 daha verimli ve uzun ömürlü paneller üreteceğiz.” dedi.

8 Şubat 2017 tarihinde Shangri La Bosphorus'da gerçekleştirilen basın toplantısında, Türkiye’ye ve Desiba markasına duydukları güvenden bahseden J.v.G Thoma Yönetim Kurulu Başkanı Hans Thoma ise, “20 yıl önce Almanya’da kurduğumuz global solar panel üretim markası olan J.v.G Thoma ile 6 farklı ülkede yatırımlarımıza devam ediyoruz. Desiba ortaklığında Jurawatt markası ile Türkiye’ye gelmekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi olduğunu ve büyük bir cazibesi olduğunu düşünüyorum. J.v.G Thoma markamızın güneş paneli üretimindeki deneyimi ve Desiba’nın gücü ile Türkiye’de çok başarılı bir iş çıkartacağımıza inanıyoruz.” dedi.
  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü